ZPRAVODAJSTVÍ

Výzkumníci, zemědělci i fandové zemědělství diskutovali na polích

3. července 2018, 13:00, hap
Výzkumníci, zemědělci i fandové zemědělství diskutovali na polích Šumperk – Zajímavé přednášky, setkání i diskuse přímo v terénu se uskutečnily v minulém týdnu v Šumperku a okolí v rámci tradičních Polních dní luskovin, lnu, konopí a kmínu. Do města se sjeli odborníci zabývající se zemědělským výzkumem, pěstitelé, malopěstitelé i lidé z vysokých a středních zemědělských škol.

 „Pohled na jaře po výsevu plodin byl smutný, porosty nevypadaly zrovna moc dobře. Teplé a suché počasí bylo příznivé pro některé populace škůdců. Vidíme na vlastní oči, že klima u nás se mění. Zaznamenáváme tu třeba některé druhy hmyzu, který se u nás dříve nevyskytoval. V blízkosti našeho areálu najdeme třeba kudlanku nábožnou nebo drvodělku, takovou fialovou včelu, o které jsme dříve jen četli v souvislosti s jižnějšími oblastmi,“ říká Igor Huňady, výzkumný pracovník Agritecu, jenž je tradičním pořadatelem Polních dní v Šumperku.
První den akce se domácí i návštěvníci věnovali především tématu luskovin, další den byl ve znamení lnu, konopí a kmínu. „Polní dny se pořádají i na dalších místech v republice, jejich význam spočívá v tom, že se lidé z oboru setkají. U nás mají možnost prohlédnout si pokusy i porosty plodin, kterými se sami zabývají, a porovnat, jak se liší v jejich a v našich podmínkách. Seznámí se také s novinkami z našich výzkumů,“ dodal Igor Huňady.
Díky Polním dnům se do Šumperka každoročně sjedou stovky zemědělců, výzkumníků i odborníků ze zemědělských škol. Přednášek se účastní i studenti SOŠ Šumperk. Jednou z nejatraktivnějších částí akce byly i letos výjezdy přímo na pole.


Foto: hap

Pole s luskovinami, lnem a dalšími plodinami v okolí Šumperka ožila. Konaly se tu tradiční Polní dny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.7.2018 06:48
Titulek: Bez titulku
Autor: všudezdejší
Strhující článek))))
Reagovat
Datum: 4.7.2018 17:54
Titulek: Bez titulku
Autor: Mi Čurin
V našem Řepkolandu, možná zbytečná diskuze.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.