ZPRAVODAJSTVÍ

Výzkumníci, zemědělci i fandové zemědělství diskutovali na polích

3. července 2018, 13:00, hap
Výzkumníci, zemědělci i fandové zemědělství diskutovali na polích Šumperk – Zajímavé přednášky, setkání i diskuse přímo v terénu se uskutečnily v minulém týdnu v Šumperku a okolí v rámci tradičních Polních dní luskovin, lnu, konopí a kmínu. Do města se sjeli odborníci zabývající se zemědělským výzkumem, pěstitelé, malopěstitelé i lidé z vysokých a středních zemědělských škol.

 „Pohled na jaře po výsevu plodin byl smutný, porosty nevypadaly zrovna moc dobře. Teplé a suché počasí bylo příznivé pro některé populace škůdců. Vidíme na vlastní oči, že klima u nás se mění. Zaznamenáváme tu třeba některé druhy hmyzu, který se u nás dříve nevyskytoval. V blízkosti našeho areálu najdeme třeba kudlanku nábožnou nebo drvodělku, takovou fialovou včelu, o které jsme dříve jen četli v souvislosti s jižnějšími oblastmi,“ říká Igor Huňady, výzkumný pracovník Agritecu, jenž je tradičním pořadatelem Polních dní v Šumperku.
První den akce se domácí i návštěvníci věnovali především tématu luskovin, další den byl ve znamení lnu, konopí a kmínu. „Polní dny se pořádají i na dalších místech v republice, jejich význam spočívá v tom, že se lidé z oboru setkají. U nás mají možnost prohlédnout si pokusy i porosty plodin, kterými se sami zabývají, a porovnat, jak se liší v jejich a v našich podmínkách. Seznámí se také s novinkami z našich výzkumů,“ dodal Igor Huňady.
Díky Polním dnům se do Šumperka každoročně sjedou stovky zemědělců, výzkumníků i odborníků ze zemědělských škol. Přednášek se účastní i studenti SOŠ Šumperk. Jednou z nejatraktivnějších částí akce byly i letos výjezdy přímo na pole.


Foto: hap

Pole s luskovinami, lnem a dalšími plodinami v okolí Šumperka ožila. Konaly se tu tradiční Polní dny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.7.2018 06:48
Titulek: Bez titulku
Autor: všudezdejší
14
Strhující článek))))
Reagovat
Datum: 4.7.2018 17:54
Titulek: Bez titulku
Autor: Mi Čurin
V našem Řepkolandu, možná zbytečná diskuze.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.