ZPRAVODAJSTVÍ

„Vyučenou prodavačku zákazník pozná,“ říká oceněná pedagožka Vilma Johnová

22. května 2019, 08:00, redakce, placená reklama
„Vyučenou prodavačku zákazník pozná,“ říká oceněná pedagožka Vilma Johnová Dobrá prodavačka by měla být poctivá a zodpovědná, měla by umět komunikovat s lidmi, být optimistická a šířit kolem sebe pozitivní energii, měla by dbát na svůj vzhled, každé ráno přicházet do práce upravená a dobře naladěná, mít čisto v obchodně i před ním.
Tyto zásady vštěpuje žákům Vilma Johnová, vedoucí učitelka odborného výcviku na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku, oceněná Pedagožka Olomouckého kraje 2019.

„Říkám jim, že nemohou stát za pultem a mračit se jako kakabus. Také čistota je jednou z nejdůležitějších zásad, prodavač musí dbát na osobní hygienu, úpravné oblečení, na to, aby bylo v prodejně uklizeno. Nikdo si přece nekoupí svačinu tam, kde mají pod stropem pavučiny. Uklízet se musí denně také před obchodem,“ vypočítává Vilma Johnová.

Prodavačkou se vyučila v roce 1981 v tehdejším národním podniku Pramen. „Rodiče chtěli, abych šla na zemědělskou školu, ale tahle budoucnost mě příliš nelákala. Od dětství jsem měla ráda román Bylo nás pět, okouzlilo mě prostředí obchodnického krámu rodiny Bajzových, proto jsem zvolila učňovský obor prodavač. A musím říct, že jsem se v tomto povolání našla,“ usmívá se Vilma Johnová, která dokáže v praxi využít také svůj koníček, jímž je aranžérství.

Po získání výučního listu dále studovala při zaměstnání. „Dopoledne ve škole, do večera v práci, v sobotu přátelé vyrazili lyžovat a já musela jít prodávat, přitom se mi tolik chtělo na hory,“ vzpomíná po letech s úsměvem.

Po maturitě ještě studovala pedagogiku a psychologii, aby získala kvalifikaci potřebnou pro učitelku odborného výcviku. Práce to není snadná. Je třeba najít cestu k žákům, kteří přicházejí z rozdílných prostředí, mnohdy za sebou mají těžké životní zkušenosti, tápou v mezilidských vztazích i názorové orientaci a teprve hledají své já a budoucí uplatnění ve společnosti. Působení pedagoga si žádá spoustu znalostí, společenský takt, a především porozumění pro mladé lidi, kteří žijí v nelehké době. Ne u každého se vložené úsilí zúročí, o to víc potěší, když žáci dospějí, dokážou se uplatnit, jsou úspěšní a spokojení.

„Samozřejmě vnímáme, že nároky na dobrého obchodníka jsou dnes nemalé. Oproti dřívějším dobám musí ovládat moderní technologie, které ale nikdy nenahradí základní znalosti a dovednosti. V prodejnách dnes mnohdy obsluhují lidé, kteří tam původně vůbec nechtěli, studovali něco jiného, ale nezískali kýžené místo nebo se jim nedařilo v dalším studiu. Mnozí z nich berou obchod jen jako dočasné východisko z nouze, bohužel se to často odráží na kvalitě poskytovaných služeb. I když se třeba snaží, základy jim scházejí. Vyučenou prodavačku zákazník pozná,“ je přesvědčená a přidává historku z nedávné doby, jak šla nakupovat zákusky a když viděla, jak nešikovně si prodavačka počíná, slušně ji požádala, zda by si nemohla vyhlédnuté zboží zabalit sama.

S některými bývalými žáky zůstává v kontaktu a s potěšením sleduje, jak dobře se jim daří. „V mnohých firmách mají takové možnosti, o jakých se nám dřív ani nesnilo. Prodavač s výučním listem, který začíná od píky, je pilný a šikovný, poměrně rychle stoupá na kariérním žebříčku. Z některých bývalých žáků jsou oblastní manažeři, mají pod sebou množství lidí, cestují, pochvalují si zajímavou práci,“ říká a těší se z jejich úspěchu.

Po více než třech desítkách let práce s mladými lidmi letos získala ocenění Pedagog Olomouckého kraje. „Nominace mě zpočátku vyděsila, ale když jsem byla v Olomouci spolu s ostatními laureáty přijata hejtmanem a potom na šumperské radnici starostou a vedením města, vnímala jsem to s pokorou jako mimořádné ocenění. Ale nejvíc ze všeho mě potěšilo, když se pak ozývali bývalí žáci a gratulovali mi,“ usmívá se oceněná pedagožka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.