ZPRAVODAJSTVÍ

Vytíženou vlakovou trať trápí bludné elektrické proudy 

5. června 2018, 13:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Vytížená železniční trať mezi Šumperkem a Zábřehem stále neprošla kolaudací. A to přesto, že její elektrizace a modernizace byla dokončena už před osmi lety a denně tudy vlaky přepraví tisíce lidí. Technici tam totiž odhalili takzvané bludné proudy, které mohou vyvolávat například nebezpečné zkraty nebo ohrožovat provoz jiných zařízení v blízkosti kolejí. 

 „Kolaudaci železnice má na starosti Drážní úřad. Pokud je nějaká stavba užívána bez kolaudace, pak to může být jen ve zkušebním režimu nebo v takzvaném předčasném užívání, které má odhalit případné nedostatky,“ uvedl vedoucí stavebního odboru šumperské radnice Luděk Felkl. 
Ke kolaudaci elektrizované trati nedaly souhlas firmy, které mají v její blízkosti kovové vedení inženýrských sítí. Na železných předmětech se totiž objevily bludné elektrické proudy. Zamezení jejich vzniku není vůbec jednoduché. „Jen jejich mapování a měření trvalo zhruba devět měsíců,“ uvedl Viktor Vik ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). 
Kolaudace trati ze Zábřeha do Šumperka bude pokračovat až příští rok. Do té doby má SŽDC zajistit, aby se bludné proudy v okolí kolejí nevyskytovaly. „Analýzu jejich negativního vlivu jsme již zpracovali. Letos na podzim bychom chtěli vypsat soutěž na zhotovitele, který navrhne takové opatření, jež bludné proudy odstraní,“ dodal mluvčí SŽDC Pavel Tesař.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.6.2018 22:51
Titulek: Tak takhle ono to je!
Autor: Smyl Flek z Nohavic
12
"Technici tam totiž odhalili takzvané bludné proudy, které mohou ohrožovat provoz jiných zařízení v blízkosti kolejí."
... Zařízení jako je například světelné signalizační zařízení na železničním přejezdu v Postřelmově.
Reagovat
Datum: 6.6.2018 05:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
0
nesouhlas
0
proto mám f PC a odchází mí elektronika
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).