ZPRAVODAJSTVÍ

Vytíženou vlakovou trať trápí bludné elektrické proudy 

5. června 2018, 13:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Vytížená železniční trať mezi Šumperkem a Zábřehem stále neprošla kolaudací. A to přesto, že její elektrizace a modernizace byla dokončena už před osmi lety a denně tudy vlaky přepraví tisíce lidí. Technici tam totiž odhalili takzvané bludné proudy, které mohou vyvolávat například nebezpečné zkraty nebo ohrožovat provoz jiných zařízení v blízkosti kolejí. 

 „Kolaudaci železnice má na starosti Drážní úřad. Pokud je nějaká stavba užívána bez kolaudace, pak to může být jen ve zkušebním režimu nebo v takzvaném předčasném užívání, které má odhalit případné nedostatky,“ uvedl vedoucí stavebního odboru šumperské radnice Luděk Felkl. 
Ke kolaudaci elektrizované trati nedaly souhlas firmy, které mají v její blízkosti kovové vedení inženýrských sítí. Na železných předmětech se totiž objevily bludné elektrické proudy. Zamezení jejich vzniku není vůbec jednoduché. „Jen jejich mapování a měření trvalo zhruba devět měsíců,“ uvedl Viktor Vik ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). 
Kolaudace trati ze Zábřeha do Šumperka bude pokračovat až příští rok. Do té doby má SŽDC zajistit, aby se bludné proudy v okolí kolejí nevyskytovaly. „Analýzu jejich negativního vlivu jsme již zpracovali. Letos na podzim bychom chtěli vypsat soutěž na zhotovitele, který navrhne takové opatření, jež bludné proudy odstraní,“ dodal mluvčí SŽDC Pavel Tesař.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.6.2018 22:51
Titulek: Tak takhle ono to je!
Autor: Smyl Flek z Nohavic
"Technici tam totiž odhalili takzvané bludné proudy, které mohou ohrožovat provoz jiných zařízení v blízkosti kolejí."
... Zařízení jako je například světelné signalizační zařízení na železničním přejezdu v Postřelmově.
Reagovat
Datum: 6.6.2018 05:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
0
nesouhlas
0
proto mám f PC a odchází mí elektronika
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).