KULTURA

Výstavy ve Vlastivědném muzeu

25. listopadu 2008, 20:31, redakce muzea
Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí veřejnosti v těchto měsících kromě výstav Umělecké slohy sedmi staletí na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku ( do 23.11.), Bible očima světa-Svět očima Bible ( do 26.11.), Jehlou, háčkem, nití (do 31.1.2009), dvě umělecké výstavy.

Jedna pod názvem OBRAZY (Tomáš Mlejnek, Michal Hojgr, Ondřej Kotinský a Tomáš Smékal) představuje tvorbu mladých ambiciózních umělců, často provokujících svými náměty i uměleckým vyjádřením, druhá nabízí tvorbu již zralou a umělecky završenou (Jan Urban).

"
Obrazy  vystavujeme v Galerii mladých a Výběr z díla Jana Urbana v Galerii Šumperska. Obě výstavy jsou k vidění až do konce roku 2008. Galerie mladých při Galerii Šumperska je umístěna v předsálí přednáškového sálu ve východním křídle šumperského muzea."


V Galerii mladých ve Vlastivědném muzeu v Šumperku je od 14. 11. 2008 do 30. 12. k vidění výstava maleb a kreseb mladých výtvarníků. Své práce veřejnosti představují Michael Fojt, Martin Hojgr, Ondřej Kotínský, Tomáš Mlejnek a Tomáš Smékal.
Přestože autoři zatím nejsou profesionálové, všechny práce svědčí nejen o vážném zaujetí zpracovávanými tématy i formálními postupy, ale i o výrazném výtvarném nadání všech zúčastněných. Drobné kresby i rozměrné malby provedené jak klasickými, tak nejmodernějšími technikami určitě nezklamou příznivce současného umění ani v případě, rozpoznají-li někde inspirační zdroje a vzory mladých umělců.

V Galerii Šumperska představujeme veřejnosti dílo osobitého umělce, který tvořil mimo hlavní kulturní centra, a proto není jeho tvorba všeobecně známá a doceněná. Přesto je v posledních letech, především na Šumpersku, oceňován jako první významný poválečný výtvarník v kraji. Na výstavě jeho děl můžeme ocenit cit pro plastický tvar, který se projevuje také v kresbě a malbě.

 

Jan Urban

1913 Bušín – 1996 Brno
Sochy, plastiky, reliéfy, kresby
Výstava potrvá do 30. prosince.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.