KULTURA

Výstavy ve Vlastivědném muzeu

25. listopadu 2008, 20:31, redakce muzea
Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí veřejnosti v těchto měsících kromě výstav Umělecké slohy sedmi staletí na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku ( do 23.11.), Bible očima světa-Svět očima Bible ( do 26.11.), Jehlou, háčkem, nití (do 31.1.2009), dvě umělecké výstavy.

Jedna pod názvem OBRAZY (Tomáš Mlejnek, Michal Hojgr, Ondřej Kotinský a Tomáš Smékal) představuje tvorbu mladých ambiciózních umělců, často provokujících svými náměty i uměleckým vyjádřením, druhá nabízí tvorbu již zralou a umělecky završenou (Jan Urban).

"
Obrazy  vystavujeme v Galerii mladých a Výběr z díla Jana Urbana v Galerii Šumperska. Obě výstavy jsou k vidění až do konce roku 2008. Galerie mladých při Galerii Šumperska je umístěna v předsálí přednáškového sálu ve východním křídle šumperského muzea."


V Galerii mladých ve Vlastivědném muzeu v Šumperku je od 14. 11. 2008 do 30. 12. k vidění výstava maleb a kreseb mladých výtvarníků. Své práce veřejnosti představují Michael Fojt, Martin Hojgr, Ondřej Kotínský, Tomáš Mlejnek a Tomáš Smékal.
Přestože autoři zatím nejsou profesionálové, všechny práce svědčí nejen o vážném zaujetí zpracovávanými tématy i formálními postupy, ale i o výrazném výtvarném nadání všech zúčastněných. Drobné kresby i rozměrné malby provedené jak klasickými, tak nejmodernějšími technikami určitě nezklamou příznivce současného umění ani v případě, rozpoznají-li někde inspirační zdroje a vzory mladých umělců.

V Galerii Šumperska představujeme veřejnosti dílo osobitého umělce, který tvořil mimo hlavní kulturní centra, a proto není jeho tvorba všeobecně známá a doceněná. Přesto je v posledních letech, především na Šumpersku, oceňován jako první významný poválečný výtvarník v kraji. Na výstavě jeho děl můžeme ocenit cit pro plastický tvar, který se projevuje také v kresbě a malbě.

 

Jan Urban

1913 Bušín – 1996 Brno
Sochy, plastiky, reliéfy, kresby
Výstava potrvá do 30. prosince.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).