KULTURA

Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa

8. října 2012, 20:57, téma ZÁBŘEH, mid
Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa Zábřeh – Výstava nazvaná Země otců přináší pohled do každodenního života sudetských Němců v Jeseníkách na počátku 20. století. Přes sto let staré snímky, které si mohou prohlédnout návštěvníci v zábřežském kině Retro od 23. října, jsou nejen svědectvím o tom, jak sudetští Němci v té době žili, ale skrývají i unikátní příběh svého nalezení.
 

Skleněné fotografické destičky se vynořily v roce 2000 u Zdeňka Mateiciuce z Oder. "Jednou jsem přišel do práce a našel jsem na stole balíčky zabalené do starého voskového papíru. Po rozbalení v tom byly sklíčka," vypráví Zdeněk Mateiciuc. Balíčky našel jeho známý na půdě svého domu. Poté začalo téměř dvouleté pátrání po místech zachycených na destičkách i autorovi fotografií. "S pomocí různých lidí se mi podařilo zjistit, že tato místa pocházejí z Loučné a Koutů nad Desnou a autorem je Gustav Ulrich, amatérský fotograf a majitel bělírny plátna v Rejhoticích, místní části Loučné nad Desnou.“

 
 

Majitel bělírny fotografoval nejen svou rodinu a přátele, ale zachytil objektivem fotoaparátu také třeba stavbu železnice Petrov nad Desnou – Kouty v roce 1904 či horské osady Přemyslov a Annín. Nejvíce snímků z Rejhotic zachycuje bělidlo zvenčí i zevnitř, jeho provoz a detaily strojů. V souboru se nacházejí i fotografie z letních a zimních výšlapů po Jeseníkách a pohledy na horské chaty před sto lety.


 

Zdeněk Mateiciuc se postupně dopracoval až k jedenaosmdesátileté vnučce Gustava Ulricha Liselotte Klamt,  s níž se později osobně setkal. Když jsem jí předával fotografie jejího dědečka, nebyly to anonymní obrázky. Byl to její domov, její rodina a jejich bělidlo v Rejhoticích," vzpomínal Zdeněk Mateiciuc, jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni.

 
Výstavu nazvanou Země otců mohou návštěvníci vidět v galerii kina Retro od 23. října do 30. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.10.2012 12:43
Titulek: Bez titulku
Autor: Miroslav1
80
...jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni...
______________________________________
Fotografie ukazují nádhernou krajinu pohraničí z niž byli zde žijící češi po obsazení republiky v rámci germanizace vyhnáni.

Určitě se zajdu na fotografie podívat, něco podobného vidět je opravdu vzácnost.
Reagovat
Datum: 11.10.2012 09:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Rudolf Karger
106
Podobná výstav se konala v minulem roce i v Kálikách kde mela veliký ohlas a zájem u návstevníku. Konalo ji mestské museum v Kralikách spolecne smuseum spolku nemeckých rodáku Kralicka ve Waldkraiburg v Bavorsku.
Reagovat
Datum: 10.10.2012 18:53
Titulek: Kde domov můj?
Autor: ***
100
Wo ist mein Heim?
Mein Vaterland?
Wo durch Wiesen Bäche brausen,
Wo auf Felsen Wälder sausen,
Wo ein Eden uns entzückt,
Wenn der Lenz die Fluren schmückt:
Dieses Land, so schön vor allen,
Böhmen ist mein Heimatland.
Böhmen ist mein Heimatland.
Reagovat
Datum: 21.10.2012 22:52
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
82
Kolaboranti se vyrojili
Reagovat
Datum: 22.10.2012 10:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Červená Karkulka
souhlas
125
nesouhlas
74
koho? čeho??
Reagovat

EXKLUZIVNÍ SOUTĚŽ O DŽEMFEST

Hrajte s REJEM o 2 vstupenky na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na Džemfest zadarmo.

A protože lístky na Džemfest jsou teď velmi exkluzivní zboží, připravili jsme tentokrát těžší otázku:

V devatenáctileté historii festivalu nebyl Džemfest vyprodaný pouze jednou. Ve kterém roce?

A) 2002
B) 2009
C) 2017

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert populární skupiny MIG 21, která vystoupí v zábřežském kulturním domě v pátek 12. října, vyhráli Dagmar Bajtková z Mohelnice, Jan Nečas ze Zábřeha, Alena Šimková ze Zvole, Vladislava Jančíková ze Sudkova a Petra Brachtlová z Libiny.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).