KULTURA

Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka

16. ledna 2013, 19:00, mg, mošo
Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka Mohelnice – Nová stálá expozice Pravěk Mohelnicka bude slavnostně otevřena ve čtvrtek 24. ledna v 10.30 hodin v Muzeu Mohelnice. Navazuje na bohatou stoletou tradici, které se archeologie na Mohelnicku těší. Výstava byla vytvořena z unikátního fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a je určena nejen zapáleným archeologům, ale také veřejnosti.
Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů návštěvníky zaujmou jedinečné artefakty, například torza neolitických venuší, nádobka s lineárním písmem, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje či depoty bronzových předmětů.

Expozice představí pravěký vývoj regionu od mladého paleolitu až po kultury protohistorické na přelomu letopočtu i raně středověké osídlení. Je umístěna do středověkých sklepních prostor situovaných pod dvorní částí objektu muzea v Mohelnici. Jedná se o šest místností, z nichž tři jsou gotické, zaklenuté kamennými klenbami. Veškeré nutné stavební úpravy byly provedeny citlivě s ohledem na dochovanou historickou konstrukci. Kamenné a z části i cihelné zdivo bylo vyčištěno a ponecháno v režné podobě, podlahy jsou vydlážděny neglazovanou cihelnou dlažbou.Kromě tradičních instalací do prosklených zabudovaných vitrín jsou v expozici vytvořeny i aranžované scény, například Mladečská jeskyně, lovec mamutů, žena drtící obilí na zrnotěrce nebo vesnice z doby popelnicových polí. Voskové figuríny jsou oblečeny do oděvů zhotovených dobovými technikami podle dostupných archeologických pramenů. V expozici lze najít i dvě rekonstrukce hrobů – žárového z doby popelnicových polí a kostrového z období Velké Moravy. Netradičním prvkem je „dvorana slávy“, v níž jsou představeni nejvýznamnější amatérští archeologové, kteří v regionu působili v minulém století.

Vyvrcholením prohlídky expozice bude velkoplošné promítání v poslední místnosti. Aranžovaná scéna představující život ve vesnici z doby popelnicových polí ožije a před návštěvníkem se postupně objeví jednotlivé fáze výstavby typického srubového domu se stěnami vypletenými proutím. Výjev bude doplněn také audioefekty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.