KULTURA

Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka

16. ledna 2013, 19:00, mg, mošo
Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka Mohelnice – Nová stálá expozice Pravěk Mohelnicka bude slavnostně otevřena ve čtvrtek 24. ledna v 10.30 hodin v Muzeu Mohelnice. Navazuje na bohatou stoletou tradici, které se archeologie na Mohelnicku těší. Výstava byla vytvořena z unikátního fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a je určena nejen zapáleným archeologům, ale také veřejnosti.
Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů návštěvníky zaujmou jedinečné artefakty, například torza neolitických venuší, nádobka s lineárním písmem, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje či depoty bronzových předmětů.

Expozice představí pravěký vývoj regionu od mladého paleolitu až po kultury protohistorické na přelomu letopočtu i raně středověké osídlení. Je umístěna do středověkých sklepních prostor situovaných pod dvorní částí objektu muzea v Mohelnici. Jedná se o šest místností, z nichž tři jsou gotické, zaklenuté kamennými klenbami. Veškeré nutné stavební úpravy byly provedeny citlivě s ohledem na dochovanou historickou konstrukci. Kamenné a z části i cihelné zdivo bylo vyčištěno a ponecháno v režné podobě, podlahy jsou vydlážděny neglazovanou cihelnou dlažbou.Kromě tradičních instalací do prosklených zabudovaných vitrín jsou v expozici vytvořeny i aranžované scény, například Mladečská jeskyně, lovec mamutů, žena drtící obilí na zrnotěrce nebo vesnice z doby popelnicových polí. Voskové figuríny jsou oblečeny do oděvů zhotovených dobovými technikami podle dostupných archeologických pramenů. V expozici lze najít i dvě rekonstrukce hrobů – žárového z doby popelnicových polí a kostrového z období Velké Moravy. Netradičním prvkem je „dvorana slávy“, v níž jsou představeni nejvýznamnější amatérští archeologové, kteří v regionu působili v minulém století.

Vyvrcholením prohlídky expozice bude velkoplošné promítání v poslední místnosti. Aranžovaná scéna představující život ve vesnici z doby popelnicových polí ožije a před návštěvníkem se postupně objeví jednotlivé fáze výstavby typického srubového domu se stěnami vypletenými proutím. Výjev bude doplněn také audioefekty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.