KULTURA

Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka

16. ledna 2013, 19:00, mg, mošo
Výstava zavede návštěvníky do pravěkého Mohelnicka Mohelnice – Nová stálá expozice Pravěk Mohelnicka bude slavnostně otevřena ve čtvrtek 24. ledna v 10.30 hodin v Muzeu Mohelnice. Navazuje na bohatou stoletou tradici, které se archeologie na Mohelnicku těší. Výstava byla vytvořena z unikátního fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a je určena nejen zapáleným archeologům, ale také veřejnosti.
Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů návštěvníky zaujmou jedinečné artefakty, například torza neolitických venuší, nádobka s lineárním písmem, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje či depoty bronzových předmětů.

Expozice představí pravěký vývoj regionu od mladého paleolitu až po kultury protohistorické na přelomu letopočtu i raně středověké osídlení. Je umístěna do středověkých sklepních prostor situovaných pod dvorní částí objektu muzea v Mohelnici. Jedná se o šest místností, z nichž tři jsou gotické, zaklenuté kamennými klenbami. Veškeré nutné stavební úpravy byly provedeny citlivě s ohledem na dochovanou historickou konstrukci. Kamenné a z části i cihelné zdivo bylo vyčištěno a ponecháno v režné podobě, podlahy jsou vydlážděny neglazovanou cihelnou dlažbou.Kromě tradičních instalací do prosklených zabudovaných vitrín jsou v expozici vytvořeny i aranžované scény, například Mladečská jeskyně, lovec mamutů, žena drtící obilí na zrnotěrce nebo vesnice z doby popelnicových polí. Voskové figuríny jsou oblečeny do oděvů zhotovených dobovými technikami podle dostupných archeologických pramenů. V expozici lze najít i dvě rekonstrukce hrobů – žárového z doby popelnicových polí a kostrového z období Velké Moravy. Netradičním prvkem je „dvorana slávy“, v níž jsou představeni nejvýznamnější amatérští archeologové, kteří v regionu působili v minulém století.

Vyvrcholením prohlídky expozice bude velkoplošné promítání v poslední místnosti. Aranžovaná scéna představující život ve vesnici z doby popelnicových polí ožije a před návštěvníkem se postupně objeví jednotlivé fáze výstavby typického srubového domu se stěnami vypletenými proutím. Výjev bude doplněn také audioefekty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.