KULTURA

Výstava Z pohádky do pohádky v šumperském muzeu

15. dubna 2012, 19:56, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Vlastivědné muzeum v Šumperku připravuje na jarní a prázdninové měsíce netradiční výstavu s názvem Z pohádky do pohádky. Výstava představí některé známé pohádkové hrdiny hned v několika rovinách.

Pro nejmenší návštěvníky budou v podobě instalovaných scén připraveny příběhy devíti klasických českých pohádek, a to Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Smolíček pacholíček, O Budulínkovi, Jak zvířátka stavěla domeček, O Šípkové Růžence, O princezně a drakovi, Čertův švagr a Ošklivé káčátko. Děti se v této rovině seznámí nejen s dnes už možná zapomenutými pohádkami, ale také s různými muzejními exponáty, ať již to budou preparáty zvířat od zajíce po medvěda, perníkové formy, obrázky na skle, loutky nebo krásné šaty Šípkové Růženky.

Pro starší děti budou určeny informace o vybraných pohádkových hrdinech, například o čertech, dracích nebo o ježibabě a čarodějnicích, a také informace o zvířecích aktérech pohádek. Tato část nazvaná Mýty a fakta bude umístěna na interaktivním monitoru.

Dospělí návštěvníci si jistě rádi připomenou krásné pohádky, a navíc budou moci obdivovat unikátní sbírkové předměty, které budou v jednotlivých scénách vystaveny.

Koncepci výstavy si nejlépe přiblížíme na konkrétní pohádce. Tak například všeobecně známý pohádkový horor Červená Karkulka bude v prvním plánu naznačen postavami Karkulky a vlka, které z povzdálí pozoruje myslivec. V této fázi mohou děti hádat o jakou pohádku se jedná, mohou si ji přečíst na světelném panelu nebo ji samy převyprávět. V části Mýty a fakta bude věnována pozornost zejména vlkovi, který je v pohádce představitelem lstivosti a nenasytnosti. V této zdánlivě jednoduché scéně je vystaveno několik unikátních sbírkových předmětů. V první řadě je to samozřejmě preparát vlka, konkrétně se jedná o vlka, který byl zastřelen v roce 1965 u Starého Města pod Sněžníkem. Dalším zajímavým exponátem je uniforma myslivce z 2. poloviny 19. století a také jeho lovecká puška. Podrobný popis muzejních exponátů bude umístěn také v Mýtech a faktech na dotykovém monitoru.
Výstava bude instalována v Galerii Šumperska, která se na několik měsíců promění na pohádkový les s perníkovou chaloupkou, zvířátky, jezírkem, čarodějnicí i čertem. Velkým lákadlem bude monumentální tříhlavý drak, s nímž bojuje udatný Honza. O kousek dál bude v hradní komnatě obrostlé růžemi snít svůj stoletý sen Šípková Růženka v nádherných klasicistických  šatech z druhé poloviny 18. století. Aranžované scény budou doplněny i samostatně vystavenými exponáty, např. historickými loutkami, obrázky na skle, perníkovými formami nebo vyřezávanými figurkami pohádkových postav.

Výstavy s pohádkovou tématikou jsou v poslední době v muzeích i na zámcích oblíbené. Ve většině případů se však nejedná o výstavy muzejní. Šumperské muzeum si naopak vzalo za cíl pomocí tohoto atraktivního námětu návštěvníkům představit co nejvíce sbírek muzejní povahy a přidat k nim i dostatek informací. Navíc si děti připomenou krásné tradiční pohádky, které v době zahraničních animovaných pohádek a seriálů pomalu upadají v zapomenutí.

 

Netradiční výstava bude zahájena v sobotu 21. dubna ve 13.00 hod. v rámci Čarodějnického odpoledne v muzeu a potrvá až do 16. září 2012.

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.