KULTURA

Výstava Z pohádky do pohádky v šumperském muzeu

15. dubna 2012, 19:56, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Vlastivědné muzeum v Šumperku připravuje na jarní a prázdninové měsíce netradiční výstavu s názvem Z pohádky do pohádky. Výstava představí některé známé pohádkové hrdiny hned v několika rovinách.

Pro nejmenší návštěvníky budou v podobě instalovaných scén připraveny příběhy devíti klasických českých pohádek, a to Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Smolíček pacholíček, O Budulínkovi, Jak zvířátka stavěla domeček, O Šípkové Růžence, O princezně a drakovi, Čertův švagr a Ošklivé káčátko. Děti se v této rovině seznámí nejen s dnes už možná zapomenutými pohádkami, ale také s různými muzejními exponáty, ať již to budou preparáty zvířat od zajíce po medvěda, perníkové formy, obrázky na skle, loutky nebo krásné šaty Šípkové Růženky.

Pro starší děti budou určeny informace o vybraných pohádkových hrdinech, například o čertech, dracích nebo o ježibabě a čarodějnicích, a také informace o zvířecích aktérech pohádek. Tato část nazvaná Mýty a fakta bude umístěna na interaktivním monitoru.

Dospělí návštěvníci si jistě rádi připomenou krásné pohádky, a navíc budou moci obdivovat unikátní sbírkové předměty, které budou v jednotlivých scénách vystaveny.

Koncepci výstavy si nejlépe přiblížíme na konkrétní pohádce. Tak například všeobecně známý pohádkový horor Červená Karkulka bude v prvním plánu naznačen postavami Karkulky a vlka, které z povzdálí pozoruje myslivec. V této fázi mohou děti hádat o jakou pohádku se jedná, mohou si ji přečíst na světelném panelu nebo ji samy převyprávět. V části Mýty a fakta bude věnována pozornost zejména vlkovi, který je v pohádce představitelem lstivosti a nenasytnosti. V této zdánlivě jednoduché scéně je vystaveno několik unikátních sbírkových předmětů. V první řadě je to samozřejmě preparát vlka, konkrétně se jedná o vlka, který byl zastřelen v roce 1965 u Starého Města pod Sněžníkem. Dalším zajímavým exponátem je uniforma myslivce z 2. poloviny 19. století a také jeho lovecká puška. Podrobný popis muzejních exponátů bude umístěn také v Mýtech a faktech na dotykovém monitoru.
Výstava bude instalována v Galerii Šumperska, která se na několik měsíců promění na pohádkový les s perníkovou chaloupkou, zvířátky, jezírkem, čarodějnicí i čertem. Velkým lákadlem bude monumentální tříhlavý drak, s nímž bojuje udatný Honza. O kousek dál bude v hradní komnatě obrostlé růžemi snít svůj stoletý sen Šípková Růženka v nádherných klasicistických  šatech z druhé poloviny 18. století. Aranžované scény budou doplněny i samostatně vystavenými exponáty, např. historickými loutkami, obrázky na skle, perníkovými formami nebo vyřezávanými figurkami pohádkových postav.

Výstavy s pohádkovou tématikou jsou v poslední době v muzeích i na zámcích oblíbené. Ve většině případů se však nejedná o výstavy muzejní. Šumperské muzeum si naopak vzalo za cíl pomocí tohoto atraktivního námětu návštěvníkům představit co nejvíce sbírek muzejní povahy a přidat k nim i dostatek informací. Navíc si děti připomenou krásné tradiční pohádky, které v době zahraničních animovaných pohádek a seriálů pomalu upadají v zapomenutí.

 

Netradiční výstava bude zahájena v sobotu 21. dubna ve 13.00 hod. v rámci Čarodějnického odpoledne v muzeu a potrvá až do 16. září 2012.

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.