KULTURA

Výstava z díla Bohuslava Ošťádala v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích

8. března 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Loštice - Ve výstavních prostorách Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích mají milovníci umění možnost seznámit se s uměleckou tvorbou Bohuslava Ošťádala, nejen mezi loštickou veřejností známého malíře, učitele a školního inspektora.
Narodil se 25. ledna 1909 v Jakubovicích jako druhý z šesti dětí učitele Jaromíra Ošťádala. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Loštic, kde otec působil jako učitel na měšťanské škole. Bohuslav po ukončení měšťanky a jednoročního učebního kurzu pokračoval ve studiu na učitelském ústavu v Olomouci, který zakončil maturitou v roce 1928. Poté pracoval jako prozatimní učitel na obecné škole v Bohuslavicích u Zábřehu. Po absolvování prezenční vojenské služby učil na obecné a měšťanské škole v Zábřehu, později na obecné škole v Pavlově a od roku 1933 v Lošticích. V roce 1940 byl přeložen na dívčí měšťanskou školu v Litovli, ale od roku 1943 působil opět v Lošticích. V roce 1949 byl ustanoven do funkce okresního školního inspektora, působil nejprve v Litovli, pak v Zábřehu a nakonec v Šumperku.

Výtvarné nadání Bohuslava Ošťádala se projevovalo již od dětství. Malovat začal pod vedením svého otce a později pod vedením malíře Adolfa Kašpara. Účastnil se několika letních malířských škol v Orlických horách, výtvarnou výchovu studoval i na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Byl mj. členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar, spolku učitelů výtvarníků Slavíček a Skupiny olomouckých výtvarníků. Účastnil se mnoha výstav, např. v Litovli, Zábřehu, Olomouci, Šumperku. Roku 1930 vystavoval společně s Adolfem Kašparem a Janem Smitalem v Lošticích, v roce 1942 v Olomouci na výstavě Malíři učitelé Olomouckého kraje, v roce 1943 s Hugo Šilberským v Lošticích. Malování se stalo jeho velkou zálibou, využíval k němu každou příležitost. Těžištěm jeho tvorby byla krajinomalba, v níž se neorientoval jen na okolí Loštic, ale maloval i na Českomoravské Vysočině, Slovensku a jinde. Pozornost však věnoval i portrétní kresbě a malbě i volné a užité grafice.

Výstava z díla Bohuslava Ošťádala představuje výběr z jeho tvorby – akvarely, tempery, kresby, grafiku – z konce 20. let až do počátku 90. let 20. století. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jak jeho známou krajinářskou tvorbu, tak i méně známé portréty, ilustrace k pohádkám, dřevoryty ad. Výstavu obohacují také jeho skicáře a osobní předměty, přátelské svazky s Adolfem Kašparem mj. dokumentuje akvarel, na kterém v návrhu pro zdravici americkému prezidentovi Hooverovi Kašpar zpodobnil mladého Bohuslava Ošťádala. Výstavu, instalovanou z autorovy rodinné pozůstalosti, bude možno zhlédnout až do konce března 2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).