KULTURA

Výstava z díla Bohuslava Ošťádala v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích

8. března 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Loštice - Ve výstavních prostorách Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích mají milovníci umění možnost seznámit se s uměleckou tvorbou Bohuslava Ošťádala, nejen mezi loštickou veřejností známého malíře, učitele a školního inspektora.
Narodil se 25. ledna 1909 v Jakubovicích jako druhý z šesti dětí učitele Jaromíra Ošťádala. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Loštic, kde otec působil jako učitel na měšťanské škole. Bohuslav po ukončení měšťanky a jednoročního učebního kurzu pokračoval ve studiu na učitelském ústavu v Olomouci, který zakončil maturitou v roce 1928. Poté pracoval jako prozatimní učitel na obecné škole v Bohuslavicích u Zábřehu. Po absolvování prezenční vojenské služby učil na obecné a měšťanské škole v Zábřehu, později na obecné škole v Pavlově a od roku 1933 v Lošticích. V roce 1940 byl přeložen na dívčí měšťanskou školu v Litovli, ale od roku 1943 působil opět v Lošticích. V roce 1949 byl ustanoven do funkce okresního školního inspektora, působil nejprve v Litovli, pak v Zábřehu a nakonec v Šumperku.

Výtvarné nadání Bohuslava Ošťádala se projevovalo již od dětství. Malovat začal pod vedením svého otce a později pod vedením malíře Adolfa Kašpara. Účastnil se několika letních malířských škol v Orlických horách, výtvarnou výchovu studoval i na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Byl mj. členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar, spolku učitelů výtvarníků Slavíček a Skupiny olomouckých výtvarníků. Účastnil se mnoha výstav, např. v Litovli, Zábřehu, Olomouci, Šumperku. Roku 1930 vystavoval společně s Adolfem Kašparem a Janem Smitalem v Lošticích, v roce 1942 v Olomouci na výstavě Malíři učitelé Olomouckého kraje, v roce 1943 s Hugo Šilberským v Lošticích. Malování se stalo jeho velkou zálibou, využíval k němu každou příležitost. Těžištěm jeho tvorby byla krajinomalba, v níž se neorientoval jen na okolí Loštic, ale maloval i na Českomoravské Vysočině, Slovensku a jinde. Pozornost však věnoval i portrétní kresbě a malbě i volné a užité grafice.

Výstava z díla Bohuslava Ošťádala představuje výběr z jeho tvorby – akvarely, tempery, kresby, grafiku – z konce 20. let až do počátku 90. let 20. století. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jak jeho známou krajinářskou tvorbu, tak i méně známé portréty, ilustrace k pohádkám, dřevoryty ad. Výstavu obohacují také jeho skicáře a osobní předměty, přátelské svazky s Adolfem Kašparem mj. dokumentuje akvarel, na kterém v návrhu pro zdravici americkému prezidentovi Hooverovi Kašpar zpodobnil mladého Bohuslava Ošťádala. Výstavu, instalovanou z autorovy rodinné pozůstalosti, bude možno zhlédnout až do konce března 2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.