KULTURA

Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu

27. března 2013, 20:04, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce, mošo
Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu Šumperk – Časté pohyby hranic našeho státu od dob Rakouského císařství připomene výstava z cyklu Paměť map. Expozice s názvem Náš stát, jeho země a územně správní celky v proměnách je pokračováním loňské výstavy S mapou se neztratíš.
„Tentokrát představíme mapy odrážející politické události minulých dvou století. Připomenou neuvěřitelné množství změn hranic od dob velké podunajské monarchie až po nynější malý středoevropský stát," uvedl kurátor Zdeněk Doubravský. Zajímavostí výstavy jsou výsledky územních sporů se sousedy bývalého Československa. Návštěvníci budou svědky proměn územně správních celků od dob historických krajů. „Po jejich zrušení vznikly okresy a velké kraje, opět krátce existovaly bývalé kraje, potom dlouhou dobu jen okresy, objevily se jiné kraje, a tak pořád dokola až do současnosti," vysvětlil Doubravský.

Pro lepší orientaci bude u map uvedeno, jakých geografických změn si mají návštěvníci všímat především. Pro výuku dějepisu jsou připraveny komentované prohlídky, při nichž budou žáci putovat historií a seznámí se s politickými událostmi, které vedly k prezentovaným geografickým změnám, například s prusko-rakouskou válkou, vznikem a zánikem Československa, obnovením republiky a vznikem České republiky.

Druhé pokračování cyklu Paměť map pod názvem Náš stát, jeho země a územně správní celky v proměnách bude zahájeno vernisáží ve čtvrtek 4. dubna 2013 v 17.30 hodin v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku. Výstava potrvá do 26. května 2013.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).