KULTURA

Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu

27. března 2013, 20:04, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce, mošo
Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu Šumperk – Časté pohyby hranic našeho státu od dob Rakouského císařství připomene výstava z cyklu Paměť map. Expozice s názvem Náš stát, jeho země a územně správní celky v proměnách je pokračováním loňské výstavy S mapou se neztratíš.
„Tentokrát představíme mapy odrážející politické události minulých dvou století. Připomenou neuvěřitelné množství změn hranic od dob velké podunajské monarchie až po nynější malý středoevropský stát," uvedl kurátor Zdeněk Doubravský. Zajímavostí výstavy jsou výsledky územních sporů se sousedy bývalého Československa. Návštěvníci budou svědky proměn územně správních celků od dob historických krajů. „Po jejich zrušení vznikly okresy a velké kraje, opět krátce existovaly bývalé kraje, potom dlouhou dobu jen okresy, objevily se jiné kraje, a tak pořád dokola až do současnosti," vysvětlil Doubravský.

Pro lepší orientaci bude u map uvedeno, jakých geografických změn si mají návštěvníci všímat především. Pro výuku dějepisu jsou připraveny komentované prohlídky, při nichž budou žáci putovat historií a seznámí se s politickými událostmi, které vedly k prezentovaným geografickým změnám, například s prusko-rakouskou válkou, vznikem a zánikem Československa, obnovením republiky a vznikem České republiky.

Druhé pokračování cyklu Paměť map pod názvem Náš stát, jeho země a územně správní celky v proměnách bude zahájeno vernisáží ve čtvrtek 4. dubna 2013 v 17.30 hodin v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku. Výstava potrvá do 26. května 2013.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky v hodnotě 390 korun na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářek, které půjdou na festival zadarmo.


Soutěžní otázka:

Kolikátý roční festivalu Být ženou se letos v Šumperku koná?

A) druhý
B) třetí
C) čtvrtý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert hanácké kapely STRACENÉ RÁJ, který se uskuteční v pátek 18. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Marcel Krmíček ze Zábřeha, Martin Petřek z Libiny, Alena Zbíralová z Leštiny, Zdeněk Vavřiník ze Šumperka a Jitka Klaclová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).