KULTURA

Výstava věnovaná kovu a jeho kráse

9. ledna 2013, 00:51, tor
Výstava věnovaná kovu a jeho kráse Šumperk – Po kamenu, dřevu a hlíně představuje Vlastivědné muzeum v Šumperku tentokrát kov, a to prostřednictvím čtvrtého dílu poznávacího seriálu Člověk tvůrce. Kov věrně provází člověka od jeho vyspělé existence. Je to materiál tvrdý i měkký, poddajný i tuhý, barvitý, lesklý i matný, levný i drahý. Jeho nerostný zdroj člověk nalézal v přírodě. Těžil ho, upravoval, tavil, zpracovával a užíval.
Výstava Člověk tvůrce – příběh čtvrtý – KOV už několik týdnů s úspěchem představuje vše důležité, co souvisí s těžbou, zpracováním a využitím kovu v šumperském regionu, a to zejména v historickém kontextu.Sotva návštěvník vstoupí do království kovu, může ho překvapit docela obyčejná domácí kuchyně, známá z domácnosti jeho babičky. Co ji ozvláštňuje, je právě množství kovových předmětů, které v ní přirozeně vévodí. Doba nahrazujícího a v mnohém nedokonalého plastu teprve přijde.

Mezi dalšími exponáty jsou ukázky zbraní. Ukazují řemeslnou, ruční práci. Zbraně stejně jako jiné předměty, zejména domácí a zemědělské nástroje, vynikaly kromě své účelnosti také dokonalým zpracováním a příjemným vzhledem.Když se řekne kov, mnozí si vybaví provoněnou kovářskou dílnu, která dříve zdobila každou vesnici. V ní stojí urostlý chlap s promaštěnou a propálenou zástěrou, obrovským kladivem v ruce, rozžhavenou výhní, zvonivou kovadlinou a dunivým bucharem. Obvykle platil i za podkováře, který koňům připevňoval a opravoval podkovy. Kromě zemědělského a domácího nářadí mnohdy dokázal vytvářet z různých kovů ozdobné předměty, často i drobné šperky.Mimo dnes známého zámečníka, klempíře a uměleckého kováře souvisejí se zpracováním kovů i jiná, často poněkud pozapomenutá řemesla: zbrojíř, puškař, brníř, platnéř, helméř, mečíř, štítař, pasíř, rytec, dráteník, nýtař a další. Některé z nich přibližují jednotlivé exponáty z bohatých sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku.Různé druhy kovů postupně nahrazují jiné, levnější materiály, zejména umělohmotné. Většinou mají potřebný tvar a slouží svému účelu, ale pevnosti, jedinečnosti a kráse kovu se na hony vzdalují. I proto je poznávací výstava Člověk tvůrce – příběh čtvrtý – KOV velmi aktuální a podnětná, navíc působivě instalovaná.

Ve Výstavní síni Vlastivědného muzea Šumperk ji lze zhlédnout do 3. února 2013.

foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FLÁM FEST ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na FLÁM FEST, který se uskuteční na zábřežském bazénu v sobotu 9. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kolikátý ročník Flám festu se letos uskuteční?

A) druhý
B) čtvrtý
C) šestý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna, vyhráli Petra Jelínková z Nového Malína, Adéla Borseníková ze Sobotína a Daniel Poštulka ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.