KULTURA

Výstava věnovaná kovu a jeho kráse

9. ledna 2013, 00:51, tor
Výstava věnovaná kovu a jeho kráse Šumperk – Po kamenu, dřevu a hlíně představuje Vlastivědné muzeum v Šumperku tentokrát kov, a to prostřednictvím čtvrtého dílu poznávacího seriálu Člověk tvůrce. Kov věrně provází člověka od jeho vyspělé existence. Je to materiál tvrdý i měkký, poddajný i tuhý, barvitý, lesklý i matný, levný i drahý. Jeho nerostný zdroj člověk nalézal v přírodě. Těžil ho, upravoval, tavil, zpracovával a užíval.
Výstava Člověk tvůrce – příběh čtvrtý – KOV už několik týdnů s úspěchem představuje vše důležité, co souvisí s těžbou, zpracováním a využitím kovu v šumperském regionu, a to zejména v historickém kontextu.Sotva návštěvník vstoupí do království kovu, může ho překvapit docela obyčejná domácí kuchyně, známá z domácnosti jeho babičky. Co ji ozvláštňuje, je právě množství kovových předmětů, které v ní přirozeně vévodí. Doba nahrazujícího a v mnohém nedokonalého plastu teprve přijde.

Mezi dalšími exponáty jsou ukázky zbraní. Ukazují řemeslnou, ruční práci. Zbraně stejně jako jiné předměty, zejména domácí a zemědělské nástroje, vynikaly kromě své účelnosti také dokonalým zpracováním a příjemným vzhledem.Když se řekne kov, mnozí si vybaví provoněnou kovářskou dílnu, která dříve zdobila každou vesnici. V ní stojí urostlý chlap s promaštěnou a propálenou zástěrou, obrovským kladivem v ruce, rozžhavenou výhní, zvonivou kovadlinou a dunivým bucharem. Obvykle platil i za podkováře, který koňům připevňoval a opravoval podkovy. Kromě zemědělského a domácího nářadí mnohdy dokázal vytvářet z různých kovů ozdobné předměty, často i drobné šperky.Mimo dnes známého zámečníka, klempíře a uměleckého kováře souvisejí se zpracováním kovů i jiná, často poněkud pozapomenutá řemesla: zbrojíř, puškař, brníř, platnéř, helméř, mečíř, štítař, pasíř, rytec, dráteník, nýtař a další. Některé z nich přibližují jednotlivé exponáty z bohatých sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku.Různé druhy kovů postupně nahrazují jiné, levnější materiály, zejména umělohmotné. Většinou mají potřebný tvar a slouží svému účelu, ale pevnosti, jedinečnosti a kráse kovu se na hony vzdalují. I proto je poznávací výstava Člověk tvůrce – příběh čtvrtý – KOV velmi aktuální a podnětná, navíc působivě instalovaná.

Ve Výstavní síni Vlastivědného muzea Šumperk ji lze zhlédnout do 3. února 2013.

foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.