KULTURA

Výstava ukazuje proměny tuzemských krajin a celků v časeFOTO

22. května 2013, 02:50, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor, mošo
Výstava ukazuje proměny tuzemských krajin a celků v čase Šumperk – Po loňské úspěšné výstavě s názvem Paměť map – S mapou se neztratíš, která představila nejstarší kartografická díla a vývoj různých druhů map, nabízí v těchto dnech Vlastivědné muzeum v Šumperku její pokračování, tentokrát s podtitulem Náš stát, jeho země a územněsprávní celky v proměnách. Záměrem této expozice je ukázat v průběhu dvou staletí mapy, které poctivě zaznamenávají územní proměny vyvolávané různými historickými událostmi. Nejstarší vystavovaná mapa pochází ze 17. století a zobrazuje územní stav Českého království. Všechny exponáty jsou součástí místních muzejních sbírek.
Tvůrci hned při vstupu do sálu přibližují obsah a zaměření výstavy: „Ta letošní je věnována mapám sloužícím člověku k zachycení hranic států, zemí, krajů i menších území jako jsou politické a soudní okresy, berní okrsky a katastry obcí. Na kartografickém materiálu přibližuje, jakými závažnými politickými změnami prošly naše země v posledních dvou stoletích."V následující části výstavy se návštěvníci můžou seznámit s ukázkami map po vzniku Československé republiky. Již v roce 1916 uvedl v Londýně svou kartografickou představu o uspořádání budoucího československého státu Tomáš Garrigue Masaryk.Podrobná mapa Moravy a Slezska z roku 1930 znázorňuje navržené kraje, které se nikdy neproměnily ve skutečnost. Hranice okresů jsou značeny tečkovaně. V německém Slezsku a Rakousku jsou uvedena některá místa s českým pojmenováním.Tvůrci výstavy, která je instalována v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku, si byli vědomi, že orientace v historických mapách nemusí být pro každého na první pohled jednoduchá a srozumitelná. Proto u exponátů upozorňují na uváděné geografické změny, které znázorňují. Zejména pro mladé návštěvníky ze škol jsou připraveny komentované prohlídky s upozorněním na politické události, předcházející jednotlivým proměnám územních celků.Mezi exponáty se objevují také různé historické tiskoviny, kalendáře a atlasy věnující se zeměpisné orientaci. Pozornost může zaujmout například rukopisná mapa Českého království z roku kolem 1820. Jedná se o kolorovanou perokresbu, v níž je terén částečně zakreslen ještě kopečkovou metodou. Mapu bohužel znehodnocují pozdější vpisky.Výstava je prodloužena až do 2. června 2013.

 foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.