KULTURA

Výstava mapuje fenomén dětské stavebnice z děrovaných plíšků

13. ledna 2016, 09:00, Roman Tyčka
Výstava mapuje fenomén dětské stavebnice z děrovaných plíšků Vikýřovice - První výstavou roku 2016 je v Muzeu silnic ve Vikýřovicích expozice věnovaná legendární kovové stavebnici Merkur, která se stala inspirativní a zábavnou hračkou mnoha generací dětí.

 Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci se sběratelem a neúnavným propagátorem Merkuru Jiřím Mládkem. K vidění je nejen mnoho modelů nejrůznějších dopravních prostředků a strojů, ale také například Eiffelova věž nebo ivančický viadukt a řada dalších unikátů.
„Část modelů připravil pan Mládek přímo pro naši výstavu v silničním muzeu,“ podotkla vedoucí Alena Turková. „Součástí výstavy je dílna pro veřejnost, ve které si mohou pamětníci zavzpomínat na dětská léta s Merkurem a mladší návštěvníci zase vyzkoušet, co všechno lze z této geniální české stavebnice vytvořit,“ dodala Turková.

Celoživotní vášeň

Jiří Mládek se celoživotnímu koníčku – dětské kovové stavebnici MEKUR - věnuje od roku 1975. Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Byl jedním z iniciátorů založení Muzea Merkuru v Polici nad Metují v roce 2006 a na jaře 2009 otevřel trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem. Exponáty své sbírky již vystavoval ve 24 výstavních místech v Čechách, převážně v muzeích.

Svědectví o vynalézavosti hračkářů


„Tyto děrované plíšky jsou pro mne neuvěřitelnou fascinací, pocházející z dětských let. Rodiče mi bohužel Merkur koupit nemohli, tak jsem si s ním hrál u kamaráda v domě. Z té doby mi zůstalo vnitřní dětské rozhodnutí, že až budu jednou velký, tak si nakoupím ty největší Merkury, abych mohl postavit něco velikého. Takže si to teď plním,“ říká sběratel Jiří Mládek.
Podle Mládka jsou stavebnice Merkur úžasnými dokumenty o vynalézavosti a technickém umění českých „hračkářů“ první poloviny minulého století.
Výstava Merkur bude zahájena vernisáží za účasti Jiřího Mládka v úterý 12. ledna v 17 hodin.
K vidění bude do konce dubna.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.1.2016 08:03
Titulek: stavebnice Merkur
Autor: Laďa
43
Je to věc, která se mnou a mým bráškou táhla nekonečnou řadu let. Možná je to stavebnice, která se posléze podepsala na mé lásce k technice. Nejhorší je to, že školy, které jsem pak absolvoval počítaly s tím, že mě naučí matemariku a fyziku a zbytek se doučím v praxi. Merkuru prostě fandím.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.