KULTURA

Výstava mapuje 50 let historie vlastivědného sborníku Severní Morava 1957 - 2007

8. prosince 2008, 01:51, rejdakce
Mohelnice - Procházku půlstoletou historií vlastivědného sborníku Severní Morava nabídne od 12. prosince do 28. února 2009 Muzeum v Mohelnici. Vernisáží bude výstava zahájena v pátek 12. prosince v 17 hodin v obřadní síni mohelnického muzea.

Myšlenka představit veřejnosti formou výstavy cennou „sbírku“ 91 svazků sborníku Severní Morava vycházejících v letech 1957-2007, která se stala za padesát let své existence jakousi „encyklopedií“ severní Moravy, se začala naplňovat ve chvíli, kdy jsme si znovu uvědomili výjimečnost a hodnotu tohoto uceleného souboru vlastivědného poznání.

Vlastivědný sborník Severní Morava je jediným sborníkem tohoto typu v celé České republice, který téměř nepřetržitě, od roku 1972 pravidelně 2 krát ročně, vycházel. Hlavním smyslem této výstavy je představit duchovní a faktografické bohatství vlastivědné práce a bádání několika generací vědců, vlastivědných pracovníků, ale i laiků, kteří se rozhodli výsledky své práce prezentovat na stránkách časopisu.

Výstava, rozdělená do 24 témat, seznamuje na fotografiích, dobových dokumentech a autentických textech s nejfrekventovanějšími tématy oborů humanitních i přírodních věd. Výstava připomene zakladatele z řad nadšenců z konce 50. let z okruhu vlastivědců z Mohelnicka, Lošticka a Zábřežska. Hlavními iniciátory při vzniku Severní Moravy byli členové mohelnického vlastivědného kroužku. Především František Hekele, správce muzea v Mohelnici, Adolf Lang, správce Havelkova muzea v Lošticích, matrikář Jaroslav Krejčíř, profesor Václav Křupka a dr. Rudolf Tichý, pracovník archeologického ústavu ČSAV v Brně.

Územní záběr sborníku se soustřeďoval na jižní část severozápadní Moravy, tj. Zábřežsko, Mohelnicko, Lošticko a zpočátku také Litovelsko.

V roce 1960 došlo k územním a správním reorganizacím, jež se odrazily v integraci muzeí v novém okrese Šumperk. Vydavatelem sborníku se stalo Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku, kde sborník již redigoval dr. František Spurný. K OVM v Šumperku byla přičleněna muzea v Jeseníku, Lošticích, Mohelnici a v Zábřehu a byly vytvořeny podmínky pro vznik Vlastivědného ústavu v Šumperku, vydavatele Severní Moravy. V souvislosti s tím se zájmová sféra sborníku přenesla až na Jesenicko, částečně také Rýmařovsko. Postupně se tematické těžiště celého sborníku začalo posouvat z oblasti starších dějin k dějinám novějším i aktuálním otázkám současnosti. V redakční radě byli zastoupeni dr. Zdeněk Filip a dr. Rudolf Zuber.

Pro neustále se rozšiřující tematickou pestrost a spoustu nových informací hledali odborní pracovníci kromě uplatnění ve sborníku i jiné formy sdělení a ty našli v originálních čtyřstránkových Vlastivědných zajímavostech, jejichž první pětadvacítka začala vycházet v lednu 1970. Autory byli jednak pracovníci Vlastivědného ústavu Karel Čunderle, dr. Zdeněk Filip, dr. František Spurný, dr. M. Melzer, dr. Zdeněk Gába, Hana Janáčková, Krista Lolková, dr. Josef Bieberle, dr. Rudolf Zuber, dr. Miloš Trapl a další. V roce 1994 číslem 254 byla jejich existence ukončena. Vlastivědné zajímavosti si našly však svoji cestu k nejširší veřejnosti ještě o 10 let později v roce 1980, kdy začaly jako „seriál“ vycházet pravidelně každý týden v deníku Naše slovo.

Vedle bohatých historických materiálů dokumentujících charakter a vývoj sborníku umožní výstava zhlédnout zajímavé archeologické, umělecké a etnografické sbírky z depozitáře mohelnického muzea, o nichž se ve sborníku psalo.

Výstava samotná má být také reklamou pro časopis, který chce především svou kvalitou a atraktivitou příspěvků získávat nové čtenáře a spolupracovníky. Doufejme, že výstava bude pro časopis tou nejlepší vizitkou.

Výstava potrvá do 28. února 2009.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.