KULTURA

Výstava historické obuvi a nová stálá expozice bratří Kleinů v Muzeu silnic ve Vikýřovicích

30. prosince 2013, 10:00, redakce
Výstava historické obuvi a nová stálá expozice bratří Kleinů v Muzeu silnic ve Vikýřovicích Vikýřovice - Z pozoruhodné sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně (dříve Obuvnického muzea) se do malého výstavního sálu vikýřovického Muzea silnic podařilo zapůjčit unikátní kolekci historické obuvi.

Výstava je tématicky rozdělená na několik částí. Jedna představuje historickou obuv od 14. století až do počátku 20. století. K vidění je gotická plátová zbroj na chodidla, v několika exemplářích jsou zastoupeny rokokové dámské pantoflíčky z 18. století, dětské a dívčí botičky, zajímavostí je například také dámská domácí obuv z kůže polního křečka z roku 1912.

Druhá část výstavy je věnována cizokrajné obuvi, mezi kterou se řadí dámská obuv ze sibiřského polárního medvěda, gumový mužský sandál vyrobený z dopravníkového pásu z Bolívie nebo opánek z pneumatiky pocházející z Balkánu. Ke zhlédnutí jsou ale také čínské trepky, dřevák budhistického mnicha z Japonska i africké sandály. Na výstavě je zastoupena i obuv z Kuvajtu, Afgánistánu, Mongolska, Turecka, Ugandy a dalších zemí z celého světa. Poslední oddíl výstavy se věnuje produkci světově proslulé firmy Baťa – unikátními a velmi ceněnými jsou především dámské zlacené společenské lodičky a velurové střevíčky z kolekce New York ze 30. let 20. století. Instalaci obuvi doplňují dobové reklamní plakáty. Výstava potrvá do konce února roku 2014.

Stálou expozicí Po stopách bratří Kleinů vzdalo Muzeum silnic hold jedné z nejvýznamnějších podnikatelských rodin nejen našeho regionu. Stavitelům silnic, železnic a mostů se věnuje stálá muzejní expozice, která mapuje jejich podnikání v 19. století. Vystavena je opravdu řada unikátních předmětů, některé z nich uvidí návštěvníci vůbec poprvé. V části věnované jejich životu například socha puttiho s kleinovským erbem, která byla zapůjčena ze sobotínského mauzolea, nábytek z původního vybavení interiérů zámku v Loučné nad Desnou nebo malovaný epitaf z konce 19. století.

V navazujícím oddělní, které se věnuje výstavbě silnic, zaujme barevná litografie silnice přes šumperský Holubí vrch z 2. poloviny 19. století nebo dobová litinová místní tabule z počátku 20. století. Stavba železnic je dokumentována mj. vzácnými pamětními medailemi, například s motivem Negrelliho viaduktu, zlatou mincí z kolekce Mosty České republiky. Vystaveny jsou také originály i reprodukce obrazů, kreseb, grafik i fotografií z výstavby železničních tratí.

Produkce železáren v Sobotíně a Štěpánově je prezentována na několika předmětech z jejich vybavení, dobovými litografiemi a nerosty, které se pro potřeby železáren těžily v našem regionu. Oddělení mostů určitě zaujme dochovanými mostními štítky kleinovských mostů našeho regionu. Závěr expozice je věnován poslednímu výrobnímu sortimentu železáren – užitkové a umělecké litině. Množství kamen, zábradelních prvků, podstavců, svícnů je značeno typickou výrobní značkou „ZS“ (Zöptau Stefanau - Sobotín Štěpánov). Zároveň jsou přestaveny i zemědělské stroje vyráběné ještě ve 20. letech 20. století.

"Zárukou kvality stálé expozice jsou doprovodné texty z pera ing. Krejčiříka a RNDr. Gáby, znalců historie rodiny Kleinů a autorů publikací věnovaných především pětici bratrů Kleinů – zakladatelů úspěšného rodinného podniku. Vystavené exponáty pocházejí jak ze sbírky Muzea silnic, tak i ze soukromých sbírek nebo z fondu VM v Šumperku či NPÚ – státního zámku Velké Losiny. K dispozici byla také řada archívních materiálů – např. unikátní rodokmen z ZA v Opavě – pobočky v Olomouci, listiny a projekty z MZA v Brně, reprodukce originálů poskytly např. Muzeum hl. města Prahy, Muzeum města Brna, Zemské muzeum v Opavě, Ostravské muzeum ad. Kleinové se tak po více než 100 letech do objektu Krenišovského dvora – dnešního Muzea silnic – symbolicky vracejí, dvůr byl totiž ve druhé polovině 19. století, kdy patřil k panství Třemešek, ve vlastnictví dcery a zetě Franze Kleina – manželů Ulrichových," vyjmenovala Alena Turková z Muzea silnic ve Vikýřovicích.

Na příští rok vikýřovické Muzeum silnic připravuje další stálou expozici, která se bude věnovat historii a současnosti našich silničních mostů. "V nově rekonstruovaných prostorách budou pořádány přednášky se silniční tématikou a v plánu je také první silniční muzejní noc na nádvoří muzea, které bylo, stejně jako zbývající části objektu muzea, v letošním roce rekonstruováno a zpřístupněno všem návštěvníkům," dodala Turková.



 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.1.2014 19:55
Titulek: Jen tak dál
Autor: anonym
79
Hezké věci dělají....
Reagovat