KULTURA

Výstava fotek z Haiti pomůže tamní škole

10. září 2008, 16:37, -zag-
Zábřeh - Již léta jezdí misionář Roman Musil ze Zábřehu na Haiti, do osady Baie De Henne. Pomáhá zde i za české peníze stavět školu pro tamní děti. A léta o této své záslužné činosti informuje obyvatele Zábřehu, Šumperku i okolních vesnic, kteří jsou častými přispěvateli nezbytných finančních částek, o tom, jak se mu jeho mise daří. Zatím poslední takovouto informaci přiveze z Haiti fotograf, režisér, scénárista, kameraman a cestovatel Martin Strouhal, který uspořádá v Olomouci výstavu svých fotografií. Na Haiti byl již podruhé.
Haiti je stát v západní části ostrova Hispaniola v Karibském moři. Ve východní části ostrova se nachází Dominikánská republika, s níž má Haiti 360 km dlouhou suchozemskou hranici. První svobodná černošská republika sice uchvátí každého svou přírodní krásou, i když mnohde již zdevastovanou. A život tu není vůbec jednoduchý. Na většině míst neexistuje vodovod, kanalizace, elektřina, silnice, nemluvě o telefonním spojení – zkrátka civilizace sem ještě nedorazila.

Nejchudší zemi na západní polokouli se snaží pomáhat lidé z Arcidiecézní charity Olomouc. Martin Strouhal se vydal na Haiti proto, aby tam natočil autorský film o pomoci místním obyvatelům „Z Jeseníků na Haiti“ a o dva roky později dokument „Česká škola na Haiti“. Oba vysílala Česká televize. „Země je velmi exotická, a i když leží v Karibiku, připomíná spíše Afriku a to nejenom složením obyvatel, ale také chudobou. Problémů, které jsem tam viděl, bylo mnoho ve všech oblastech,“  popisuje své první zážitky  Martin Strouhal. Nejhorší pro něj bylo vidět, jak nedostupná je zdravotní pomoc - z hlediska financí i nedostatečné sítě zdravotnických zařízení. To se odráží v zanedbávání jakékoliv léčby a jejímu nahrazení primitivními způsoby včetně využívání služeb šamanů.

Osudy lidí – nejchudších z chudých - zaujaly Martina Strouhala natolik, že se rozhodl k vlastnímu činu: ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc uspořádat benefiční výstavu, na které se vydraží obrazy haitských malířů a současně bude vystavovat fotografie lidí žijících v osadě Baie De Henne, které pořídil během svého druhého pobytu v této nejchudší zemi západní polokoule.

Obrazy, které budou vydraženy, jsou typickými kresbami, které se v jiných zemích uplatňují jako díla určená pro turisty. Bohužel na Haiti žádní nejezdí, a tak se haitské obrazy nikde moc neobjevují, byť mají svérázný umělecký náboj.. Jedná se o oleje, které vystihují velmi dobře mentalitu lidí této země, krásu toho, co je zde, spojenou s určitým životním pesimismem a jejich duchovním životem.

Vernisáž s dražbou se bude konat 11. září 2008 v 17.00 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

"Jedná se o výstavu fotografií lidí z osady Baie De Henne na Haiti, kde působí misionář Roman
Musil,"
popisuje chystanou akci Martin Strouhal ze Zábřehu. Tématicky bude výstava zaměřená na portrétní fotografie a spíše na to krásné, co v této chudé zemi je. Součástí výstavy bude i dražba 7 obrazů (olejů) dovezených v roce 2007 z Haiti. Výtěžek této dražby půjde na dostavbu České školy v BDH a popřípadě na aktuální problém, který zde vznikl - postižení hurikány.

Výstava se koná ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc a pod záštitou Olomouckého kraje, který bude zastupovat Ing. Pavel Horák.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu. Můžete být u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku.

Soutěžní otázka:

Ve kterém z uvedených filmů si některou z rolí Václav Neckář nezahrál?

a) Ostře sledované vlaky

b) Pelíšky

c) Skřivánci na niti

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na taneční odpoledne s hvězdou televizní stanice Šlágr Marcelem Zmožkem, který v Zábřehu vystoupí v neděli 13. října s kapelou M. Z. Band, vyhrává Eva Dvořáková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.

ku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.