SPORT

VÝKON TÝDNE: Švýcarská dřina, která stála za to

17. července 2019, 20:00, Petr Fišer
VÝKON TÝDNE: Švýcarská dřina, která stála za to Švýcarsko, Šumperk – Takřka 980 kilometrů urazil za 5 dní a necelých 7 hodin. Šumperský rodák Radomír Čížek se nebál pustit do jednoho z nejtěžších závodů horských kol v Evropě NAVAD 1000 a kromě jiného musel napříč Švýcarskem zdolat převýšení přes 31 tisíc metrů. A teď to hlavní: jeho čas v bikepackingovém ultramaratonu byl osmý nejlepší!

 Švýcarská výzva je obtížná nejen svým profilem. Odehrává se bez jakékoliv podpory. Účastníci nemají doprovodná vozidla, nemůžou spoléhat na občerstvovací stanice a veškeré vybavení si vezou sami. Jídlo si obstarávají z obchodů či restaurací a spí především pod širákem. Pevně danou trasu projíždějí s pomocí navigace, přičemž jejich posun je po celou dobu monitorován s přispěním satelitního messengeru.

KRÁSA VYKOUPENÁ DŘINOU

Šlape se v nejkrásnějších částech středního Švýcarska. Skrz malebné vesničky, okolo jezer, po pastvinách, ale především přes hory. Nádherné výhledy jsou tak vykoupeny tvrdou dřinou při stoupáních do prudkých kopců a pocity zmaru při přenášení nebo tlačení kola po nesjízdných pěšinách. „Vždycky to byla rána hlavně pro psychiku. Musím přiznat, že mě profil a náročnost tratě docela zaskočily. Na druhou stranu se mi často stávalo, že právě ve chvíli, kdy jsem toho měl plné zuby, se přede mnou otevřela některá z nádherných vyhlídek s úžasnými panoramaty. Na všechno špatné díky tomu rychle zapomenete. Uvědomíte si, že to za velké úsilí opravdu stojí a že jste tady vlastně rád,“ nechal nahlédnout pod pokličku sportovec tělem i duší.

Pátý ročník přilákal 71 závodníků ze 14 zemí světa. Téměř třetina z nich ho předčasně vzdala. Největší aplaus si vysloužil vítězný Němec Jochen Boehringer, jenž se dopravil do cílového prostoru za 4 dny a 11 minut.

PROKLETÉ „ZADNÍ“ LANKO

Radomír Čížek se po většinu času pohyboval na hraně první desítky, a nakonec po 5 dnech, 6 hodinách a 54 minutách dorazil na skvělé osmé pozici. Výsledek je to o to cennější, že se musel vypořádat s nepříjemnými technickými problémy. „Zhruba v polovině závodu se mi přetrhlo lanko u zadní přehazovačky. Nezbývalo mi nic jiného, než vzadu šlapat pouze na nejtěžší převod. Žil jsem v domnění, že sjet z trasy do servisu, třeba stopem, by zabralo víc času, než který jsem ztratil tlačením kola před sebou na prudších úsecích. Prostě jsem čekal, až se objeví nějaký bikeshop přímo na trati. Bohužel, přišel až po 160 kilometrech,“ vysvětloval Čížek. „Stálo mě to nejen spoustu sil a několik prohospodařených hodin, ale také kontakt se špičkou. Za daných okolností jsem se chtěl porvat aspoň o umístění v elitní desítce. Posledních 260 kilometrů jsem byl nucen odjet na jeden zátah, přes noc a beze spánku. Byl to můj vůbec první závod tohoto typu, vytrvalostní cyklistice se věnuji teprve tři roky. Navíc jsem měl asi nejhorší kolo ze všech. Konečné umístění vysoko předčilo moje očekávání a je pro mě fantastické,“ oplýval oprávněnou spokojeností bývalý šumperský hokejista. 

SEDMNÁCT HODIN V TERÉNU. PRŮMĚRNĚ KAŽDÝ DEN!

Během pěti nocí toho moc nenaspal. Průměrně strávil v pohybu sedmnáct hodin denně. „Sám jsem nevěděl, co od toho čekat. Atmosféra mě od prvního kilometru pohltila, a přestože jsem si prošel několika krizemi, většinou jsem si jízdu spíše užíval. Příroda okolo byla nádherná, a taky nám vyšlo počasí. Abyste takovou akci dokončili, musíte jednoduše vytěsnit všechny ostatní myšlenky a soustředit se jen a jen na závod. Tím si zároveň krásně vyčistíte hlavu. S různými bolístkami a se spánkovým deficitem se tělo dokáže poprat, dokud je hlava nastavená v závodním módu a říká mu: Nesmíš ztrácet čas, jeď dál…“

Únava se ve většině případů dostaví prakticky ihned po projetí cílem. „Tři dny jsem byl úplně nepoužitelný a jen jsem jedl a spal,“ dodal bývalý trenér Mladých Draků.

 

Premiéra Radomíra Čížka ve Švýcarsku se proměnila v obdivuhodný úspěch.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.7.2019 14:33
Titulek: Bez titulku
Autor: stan
36
Klobouk dolů, Radku. Úctihodný výkon, navíc na tvém odlehčeném kole:), gratulace.
Reagovat
Datum: 30.7.2019 08:05
Titulek: chyba v txtu
Autor: Štěpá Stránský
10
Dobrý den, prosím opravte si chybný údaj v textu, Jochen vyhrál závod v čase 4dny 11hodin 11minut, tím nepřekonal můj traťový rekord na NAVADu z minulého roku.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.