ZPRÁVY

Vyhlídka na Městských skalách už slouží turistům

14. června 2012, 15:58, Jan Suchomel
Šumperk - Přístřešek na Městských skalách je konečně spravený. Koncem května dodělali dělníci poslední úpravy, přinesli dřevěný stůl s lavicemi a nainstalovali panoramatickou mapu. Oprava dřevěné vyhlídky trvala dvanáct dní a stála sto padesát tisíc korun.

K přístřešku nejde dojet autem. Poslední úsek cesty měří zhruba osm set metrů a jde zdolat pouze pěšky. Dělníci tak museli veškerý materiál na opravu i vlastní nástroje nosit na zádech. „Autem jsme dojeli, kam až to šlo. Pak jsme museli vytáhnout krosny, naložit, co potřebujeme a vyrazit pěšky,“ líčí náročnou práci jeden z dělníků Tomáš Vajc. Společně se svým parťákem šli cestu z altánku k autu každý den zhruba čtyřikrát. O poznání víc se nachodili brigádníci, kteří na skály tahali dřevo nebo šindel na střechu. Jen pro představu, jedno balení šindele váží zhruba třicet kilo. „Nejhorší byly poslední schody. To už jsme mleli z posledního. Na skály nepůjdu hodně dlouho,“ popisuje Vajc.

Přístřešek dělníci nezbourali celý, zůstala konstrukce, která byla v dobrém stavu. „Odstranili jsme staré shnilé dřevo na zábradlí a nahradili novým. Na střechu jsme pokládali bonský šindel,“ říká Vajc, který se při pokládání musel jistit stejně, jako horolezci. Práci navíc komplikoval silný vítr. „Foukalo hodně. Bundu jsem měl zapnutou až ke krku, ale stejně to bylo nepříjemné,“ dodává Vajc.

Dělníci museli přístřešek znovu ukotvit. Položili také novou betonovou desku, na kterou potřebovali padesát čtyřicetikilových pytlů. „Zedníci vzali z auta dva pytle, naložili na kolečka a vezli nahoru. To je pětadvacetkrát nahoru a dolů. Na cestě už znali každý kořen, mohli to chodit i poslepu,“ usmívá se Vajc.

Přístřešek je definitivně zrekonstruovaný a turistům slouží už několik dní. Jak dlouho vydrží, záleží na chování návštěvníků. „Lidé, kteří šli kolem si pochvalovali, že se přístřešek konečně opravuje. Byli rádi, tak doufám, že nebudeme muset za dva roky zase vzít krosny a altánek znovu spravovat,“ přeje si dělník, který na skalách strávil dvanáct dní.

K vlastnictví drobné stavby se půl roku nikdo nehlásil, a tak se stal altánek majetkem města teprve minulý rok. Loni šumperská radnice zainvestovala do nejnutnějších oprav dvacet tisíc korun. Letos přišla na řadu celková rekonstrukce, která dosáhla částky sto padesát tisíc.

O rekonstrukci se postarala firma z Petrova nad Desnou, která stavěla podobné stavby, například na Suchém Vrchu nebo na vrcholu Jeřáb u Králík, nedaleko kaple sv. Trojice.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.6.2012 08:20
Titulek: Díky za to.
Autor: karel
86
Jen mne mrzí že pan autor článku nezvednul svůj zadek z redakční židle a nešel tuto událost vyfotit.Hodil by se zde obrázek.Snad se najde turista který to napraví a pošle do fotokoutku.
Reagovat
Datum: 15.6.2012 10:42
Titulek: Re: Díky za to.
Autor: Autor
60
Fotky k článku doplním. Před pár dny jsem dobral antibiotika, fotit na skály půjdu co nejdřív. Pokud vás to ale Karle tak zajímá, mohl byste se jít podívat sám :)
Reagovat
Datum: 15.6.2012 18:14
Titulek: Re: Díky za to.
Autor: karel
81
Bohužel nejsem Šumperák.
Reagovat
Datum: 16.6.2012 11:01
Titulek: Altánek
Autor: Tomáš
59
V pátek jsem přes Městské skály šel a děkuji všem, kdo se na rekonstrukci podíleli. Kdo tam chodí častěji ví, jak se na stavu altánku podepsal čas i vandalové. Doufejme tedy, že vynaloženou práci nikdo zase nepokazí. Jen mě maličko mrzí, že původní starý stolek z altánku skončil v přilehlém křoví a množství varovných cedulek atmosféru místa trochu (a zbytečně) kazí. Nebezpečí pádu při chůzi po úzkých schůdcích snad každý vycítí sám i bez cedulky. Nová podlaha a stolek s lavičkami uvnitř altánku ale rozhodně potěší a stejně tak panoramatické foto s popisky výhledu. Ještě jednou tedy díky za všechny turisty mířící na Městské skály.
PS: Do fotogalerie jsem poslal pár fotek. Nejsou možná úplně skvělé, ale lepší než drátem do oka.
Reagovat
Datum: 16.6.2012 18:17
Titulek: Upgrade
Autor: Zlomvaz
57
Kdy bude k altánku lanovka?
Reagovat
Datum: 19.6.2012 10:10
Titulek: Městské skály
Autor: Roman
51
Tak to je super zpráva. Za sebe děkuji všem kdo se na opravě podíleli.
Pro ZLOMVAZ: Lanovka nebude, šumperáci se díky městským skalám udržují v kondici
Reagovat
Datum: 26.6.2012 18:30
Titulek: Vyhlídka na Městských skalách už slouží turistům
Autor: Roman
83
Včera jsem si vyjel na Městské skály a určitě je přístřešek v lepším stavu než byl, ale jestli tohle stálo 150 litrů tsk to si zas někdo pěkně namazal kapsu.
Reagovat