ZPRÁVY

Vyhlídka na Městských skalách už slouží turistům

14. června 2012, 15:58, Jan Suchomel
Šumperk - Přístřešek na Městských skalách je konečně spravený. Koncem května dodělali dělníci poslední úpravy, přinesli dřevěný stůl s lavicemi a nainstalovali panoramatickou mapu. Oprava dřevěné vyhlídky trvala dvanáct dní a stála sto padesát tisíc korun.

K přístřešku nejde dojet autem. Poslední úsek cesty měří zhruba osm set metrů a jde zdolat pouze pěšky. Dělníci tak museli veškerý materiál na opravu i vlastní nástroje nosit na zádech. „Autem jsme dojeli, kam až to šlo. Pak jsme museli vytáhnout krosny, naložit, co potřebujeme a vyrazit pěšky,“ líčí náročnou práci jeden z dělníků Tomáš Vajc. Společně se svým parťákem šli cestu z altánku k autu každý den zhruba čtyřikrát. O poznání víc se nachodili brigádníci, kteří na skály tahali dřevo nebo šindel na střechu. Jen pro představu, jedno balení šindele váží zhruba třicet kilo. „Nejhorší byly poslední schody. To už jsme mleli z posledního. Na skály nepůjdu hodně dlouho,“ popisuje Vajc.

Přístřešek dělníci nezbourali celý, zůstala konstrukce, která byla v dobrém stavu. „Odstranili jsme staré shnilé dřevo na zábradlí a nahradili novým. Na střechu jsme pokládali bonský šindel,“ říká Vajc, který se při pokládání musel jistit stejně, jako horolezci. Práci navíc komplikoval silný vítr. „Foukalo hodně. Bundu jsem měl zapnutou až ke krku, ale stejně to bylo nepříjemné,“ dodává Vajc.

Dělníci museli přístřešek znovu ukotvit. Položili také novou betonovou desku, na kterou potřebovali padesát čtyřicetikilových pytlů. „Zedníci vzali z auta dva pytle, naložili na kolečka a vezli nahoru. To je pětadvacetkrát nahoru a dolů. Na cestě už znali každý kořen, mohli to chodit i poslepu,“ usmívá se Vajc.

Přístřešek je definitivně zrekonstruovaný a turistům slouží už několik dní. Jak dlouho vydrží, záleží na chování návštěvníků. „Lidé, kteří šli kolem si pochvalovali, že se přístřešek konečně opravuje. Byli rádi, tak doufám, že nebudeme muset za dva roky zase vzít krosny a altánek znovu spravovat,“ přeje si dělník, který na skalách strávil dvanáct dní.

K vlastnictví drobné stavby se půl roku nikdo nehlásil, a tak se stal altánek majetkem města teprve minulý rok. Loni šumperská radnice zainvestovala do nejnutnějších oprav dvacet tisíc korun. Letos přišla na řadu celková rekonstrukce, která dosáhla částky sto padesát tisíc.

O rekonstrukci se postarala firma z Petrova nad Desnou, která stavěla podobné stavby, například na Suchém Vrchu nebo na vrcholu Jeřáb u Králík, nedaleko kaple sv. Trojice.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.6.2012 08:20
Titulek: Díky za to.
Autor: karel
70
Jen mne mrzí že pan autor článku nezvednul svůj zadek z redakční židle a nešel tuto událost vyfotit.Hodil by se zde obrázek.Snad se najde turista který to napraví a pošle do fotokoutku.
Reagovat
Datum: 15.6.2012 10:42
Titulek: Re: Díky za to.
Autor: Autor
59
Fotky k článku doplním. Před pár dny jsem dobral antibiotika, fotit na skály půjdu co nejdřív. Pokud vás to ale Karle tak zajímá, mohl byste se jít podívat sám :)
Reagovat
Datum: 15.6.2012 18:14
Titulek: Re: Díky za to.
Autor: karel
80
Bohužel nejsem Šumperák.
Reagovat
Datum: 16.6.2012 11:01
Titulek: Altánek
Autor: Tomáš
58
V pátek jsem přes Městské skály šel a děkuji všem, kdo se na rekonstrukci podíleli. Kdo tam chodí častěji ví, jak se na stavu altánku podepsal čas i vandalové. Doufejme tedy, že vynaloženou práci nikdo zase nepokazí. Jen mě maličko mrzí, že původní starý stolek z altánku skončil v přilehlém křoví a množství varovných cedulek atmosféru místa trochu (a zbytečně) kazí. Nebezpečí pádu při chůzi po úzkých schůdcích snad každý vycítí sám i bez cedulky. Nová podlaha a stolek s lavičkami uvnitř altánku ale rozhodně potěší a stejně tak panoramatické foto s popisky výhledu. Ještě jednou tedy díky za všechny turisty mířící na Městské skály.
PS: Do fotogalerie jsem poslal pár fotek. Nejsou možná úplně skvělé, ale lepší než drátem do oka.
Reagovat
Datum: 16.6.2012 18:17
Titulek: Upgrade
Autor: Zlomvaz
56
Kdy bude k altánku lanovka?
Reagovat
Datum: 19.6.2012 10:10
Titulek: Městské skály
Autor: Roman
50
Tak to je super zpráva. Za sebe děkuji všem kdo se na opravě podíleli.
Pro ZLOMVAZ: Lanovka nebude, šumperáci se díky městským skalám udržují v kondici
Reagovat
Datum: 26.6.2012 18:30
Titulek: Vyhlídka na Městských skalách už slouží turistům
Autor: Roman
82
Včera jsem si vyjel na Městské skály a určitě je přístřešek v lepším stavu než byl, ale jestli tohle stálo 150 litrů tsk to si zas někdo pěkně namazal kapsu.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).