KULTURA

Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva

29. června 2007, 18:25, Rejdakce
Šumperk -Letošní školní rok znamenal pro příslušníky Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, územní odbor Sever, jubilejní pátý ročník v preventivně výchovné činnosti v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva na základních školách.

 

 

Tak jako spousta věcí v životě prochází určitým vývojem, nejinak je tomu i při práci s dětmi. Vzdělávání dětí v požární ochraně a ochraně obyvatelstva na základních školách začalo školním rokem 2002/2003. Začátky však nebyly vždy jednoduché. Od počátečních malých zkušeností s touto prací, přes téměř žádné pomůcky k výuce po propagační materiály a odměny pro děti, kterých zpočátku nebylo mnoho. Některé jsme si vyráběli takzvaně „na koleni“. V těchto počátečních letech bylo do programu zapojeno kolem patnácti základních škol.

 

Pojďme ale zpět do letošního školního roku 2006/2007. Dnes je počet škol, které navštěvujeme, téměř dvojnásobný. Program byl letos proveden na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku celkem na 25 a na Jesenicku na 9 základních školách. Dvouhodinové bloky absolvovalo celkem 2 299 dětí.

 

Pro besedy s dětmi máme dnes připravenu celou řadu pomůcek. Dětem je promítána prezentace plná fotografií, videosekvencí, nahrávek zvuků sirén a mnoha dalších zajímavých materiálů. Děti si vyzkouší zásahový oblek hasiče, přilbu nebo dýchací přístroj. Důraz klademe na aktivní zapojování dětí do tématu, ať otázkami nebo různými hrami. Důležitou roli hrají také pestré propagační materiály, kterými jsou děti při besedě odměňovány.

 

Zároveň s probíhající výukou na školách byl vyhlášen již pátý ročník výtvarné soutěže „Hasiči očima dětí“. Do soutěže bylo doručeno celkem 513 prací ze 32 škol. Komise pod vedením výtvarné poradkyně Mgr. Zuzany Vavrušové z Domu dětí a mládeže Vily Doris v Šumperku neměla při výběru snadný úkol. Po mnoha diskusích byly vybrány nejlepší práce v I. kategorii, kde vítězové reprezentovali základní školy ul. Šumavská a ul. Vrchlického Šumperk a základní školu na ulici Vodní v Mohelnici. Ve II. kategorii se umístili nejlépe žáci základních škol Hanušovice a Žulová. Za výtvarné zpracování tématu „Oheň“ byli po zásluze odměněni žáci ze základní školy na ulici Školské v Zábřehu. Ze stejné školy je i vítězka ceny „Propagace“. Zvláštními cenami za výtvarné „kolektivní zpracování“ byli oceněni prvňáčci ze základní školy ve Zlatých Horách a druháčci ze základní školy v Bludově.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů a zahájení výstavy proběhlo dne 15.6.2007 v Domě kultury v Šumperku. Dětským výtvarníkům byly předány ceny za přítomnosti vedení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, zástupců sponzorských firem a dalších hostů.

 

Výstava bude umístěna v Domě kultury v Šumperku do 20.července 2007. Od září tohoto roku bude putovat po mnoha dalších významných místech Šumperska a Jesenicka. Zájemci si budou moci prohlédnout vítězné práce, ale i nejpěknější výkresy ze všech zúčastněných škol. 

 

  


Ocenění žáci ve výtvarné soutěži „HASIČI OČIMA DĚTÍ“ v roce 2007

 

 

CENA PROPAGACE:

 

 • TAVALYOVÁ Eva, ZŠ Školská 11, ZÁBŘEH, 9.B

 

 

Vítězné práce 1.KATEGORIE:

 

 • 1.místo -  MRÁZKOVÁ Eva, ZŠ Šumavská 21, ŠUMPERK, 3.C
 • 1. místo - GRONYCH  Michal, ZŠ Šumavská 21, ŠUMPERK, 3.C
 • 2.místo -  BENYOVÁ Denisa,  ZŠ Vrchlického 22, ŠUMPERK, 1.A
 • 3. místo - ZASTROW Bára, ZŠ Vodní 27, MOHELNICE, 3.A

 

 

Vítězné práce 2. KATEGORIE: 

 

 • 1.místo -  BARTOŠ Pavel, ZŠ HANUŠOVICE, 7.A
 • 2. místo - CECH Ondřej, ZŠ HANUŠOVICE, 7.A
 • 3.místo -  STAVINOHOVÁ Radka, ZŠ ŽULOVÁ, 6.ročník

 

 

Výtvarné zpracování tématu „OHEŇ: - bez pořadí

 

 • KRMELOVÁ  Marta, ZŠ Školská 11, ZÁBŘEH, 9.C
 • MRÁZKOVÁ Michaela, ZŠ Školská 11, ZÁBŘEH 9.A
 • SEDMEROVÁ Gabriela, ZŠ Školská 11, ZÁBŘEH, 4.B

 

 

ZVLÁŠTNÍ CENA za „KOLEKTIVNÍ ZPRACOVÁNÍ“

 

Žáci třídy 1.B, ZŠ Zlaté Hory:

Abrle Vojtěch, Dirda Robert, Finsterle Ondřej, Furík Petr, Haľáková Nela,  Herman  Karel, Kalabisová Kristýna, Kašparová Kateřina,  Kořenková Jana,  Košut Patrik,  Košut  Petr, Mileová  Tereza,  Novotná  Tereza, Ožanová  Dominika, Řeháček Lukáš, Škurek Jakub, Vesecký Bartoloměj a Zrnečková Michaela

 

 

Žáci třídy 2.B, ZŠ Bludov:

Bryx Libor, Drážný Ladislav, Feledíková Anna, Holbík Josef, Holinka Tomáš, Chytil Jakub, Jáně Šimon, Jílková Darina, Kacarová Anežka, Kočí Kristýna, Komínková Michaela, Krátká Martina, Sadil Stanislav, Schauerová Anežka a Zaoralová Petra

 

 

 

 

 

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

I přes nejistotu, zda se uvedené akce budou v ohlášeném termínu konat, pokračujeme v soutěžení o volný vstup na atraktivní pořady v regionu. Dnes je to zábřežský AkustikFest, na který nám Zábřežská kulturní poskytla tři vstupenky. Za oponou zábřežského kulturáku se uskuteční v pátek 17. dubna.

Otázka:
Kolikátý ročník AkustikFestu se bude letos konat? 
A) 3.
B) 4.
C) 5.

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volný vstup na koncert skupiny Katapult, ohlášený v šumperském Domě kultury na 27. března, vyhrávají Josefka G. z Hrabišína a Radek V. z Chromče. Blahopřejeme! O vstupenky se i kvůli případné změně v programu přihlaste u pořadatele.