KULTURA

Vychází kniha o Dlouhých Stráních

5. srpna 2009, 14:03, rejdakce
Vychází kniha o Dlouhých Stráních Dlouhé Stráně - Knihu s názvem Generace Dlouhé Stráně pokřtí v pondělí 10. srpna v 17 hodin v hotelu Dlouhé Stráně její autor Ing. Miroslav Kopřiva, CSc. Na stavbě Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně působil celkem šestnáct let, posledních šest let až do dokončení díla zastával pozici ředitele výstavby. Jeho kniha je souhrnem vzpomínek na události související se vznikem tohoto mimořádného energetického projektu.
Na desítkách někdy zábavných, jindy dosti dramatických, či dokonce tragických příběhů konkrétních lidí, kteří dílo projektovali a budovali, jsou v knize popsány situace, které doprovázely postavení této největší české vodní elektrárny s výkonem 650 MW, s největším výškovým rozdílem hladin obou nádrží 547,5 m a s největším výkonem jednoho reverzibilního turbosoustrojí 325 MW. Toto významné technické dílo prošlo velmi složitým vývojem, poznamenaným jak relikty éry plánovitého hospodářství sedmdesátých a osmdesátých let, tak překotným a turbulentním porevolučním prostředím devadesátých let minulého století.

Ve svém díle vzpomíná Miroslav Kopřiva například na nejdramatičtější situaci, jaká kdy stavbu PVE postihla - havárii generátoru z 10. června 1994, která reálně mohla ohrozit další vývoj na Dlouhých Stráních. Autor se ale neomezuje jen na líčení takto závažných situací, dává prostor i méně významným epizodám, z nichž některé jsou bizarní i komické současně, pomáhají však čtenáři lépe pochopit tehdejší realitu.

Generace Dlouhé Stráně vyšly teprve před několika dny a Miroslav Kopřiva je oficiálně představí veřejnosti poprvé právě v pondělí 10. srpna. Křtu knihy se zúčastní řada osobností, které se samy nějakým způsobem na výstavbě PVE podílely a mají k tomuto mezinárodně respektovanému technickému dílu také osobní vztah.

Kniha Generace Dlouhé Stráně se objeví také v běžné distribuční síti. Textovou část doplňuje 58 autentických fotografií pořízených během výstavby PVE Dlouhé Stráně.
 


O autorovi:
 

Ing. Miroslav Kopřiva, CSc.
(*13.7.1953)


Autor knihy se narodil v Šumperku, kde také v roce 1973 na Střední průmyslové škole železniční maturoval. V letech 1973 až 1978 vystudoval obor silnoproudé elektrotechniky na elektrotechnické fakultě Vysokého učení technického v Brně, kde o pět let později obhájil svoji kandidátskou dizertační práci a získal vědeckou hodnost kandidáta technických věd v oboru energetika.

Po ukončení studia dva roky vyučoval předmět elektrické sítě na FE VUT v Brně a od r.1980 nastoupil do výstavbové skupiny PVE Dlouhé Stráně, patřící koncernové organizaci Energoinvest Praha, závod Ostrava. Na tomto pracovišti prošel různými funkcemi od technického pracovníka přes vedoucího oddělení koordinace, vedoucího oddělení technologie a hlavního inženýra výstavby až po funkci nejvyšší – ředitele výstavby PVE Dlouhé Stráně, kterou vykonával od jejího zřízení v r. 1990 až do doby uvedení elektrárny do provozu v červnu 1996.

V roce 1996 založil inženýrskou společnost ENERGOTIS, s.r.o. Šumperk, kde dosud pracuje ve funkci jejího ředitele.

Miroslav Kopřiva je autorem desítek odborných publikovaných referátů, studií a přednášek, autorizovaným inženýrem a soudním znalcem a patří k uznávaným osobnostem české energetiky.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.8.2009 09:42
Titulek: kniha o Dlouhých Stráních
Autor: L.Macháčková
131
Potěšilo mně, že o tomto nebývalém díle vychází kniha, určitě si to zaslouží.Děkuji autorovi, dovolím si uvedený článek přetisknout v jesenických tiskovinách.
Reagovat
Datum: 6.8.2009 09:43
Titulek: kniha o Dlouhých Stráních
Autor: L.Macháčková
91
Potěšilo mě, že o tomto nebývalém díle vychází kniha, určitě si to zaslouží.Děkuji autorovi, dovolím si uvedený článek přetisknout v jesenických tiskovinách.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.