SPORT

Vůdce házenkářů Tomáš Laštůvka: Pomalu nás začíná tlačit časROZHOVOR

20. května 2014, 05:30, téma HÁZENÁ, Petr Fišer
Vůdce házenkářů Tomáš Laštůvka: Pomalu nás začíná tlačit čas Šumperk - Ve čtvrtek ho pustili z nemocnice a hned v pátek nakráčel do práce, jako by se nechumelilo. A to i přesto, že nemusel, protože ho všichni nutili do neschopenky a několikadenního lenošení. Jak typické. TOMÁŠ LAŠTŮVKA je bojovník, který v závěru druholigové sezóny házenkářskému Šumperku hodně chyběl. "První dny nebyly úplně ideální, ale už je to dobré. Jsem soběstačný a normálně funguju," hlásil spokojeně na konci minulého pracovního týdne týmový vůdce, jenž se podrobil operaci ramene.

 Už se ví, jak plánovaný zákrok dopadl?
"Doufejme, že dobře. Nakonec tam nebylo nic přervaného a na prasklině se podle doktora zapracovalo v pravý čas. Říkal mi, že bych si za osm týdnů mohl zase hodit."

Kapitán Petr Korec po ostudné porážce s Trnávkou tvrdil, že jakmile chybíte, je to okamžitě znát. Celé mužstvo rázem neví, co má hrát. Poslední utkání se Zubřím mu dalo za pravdu. Znovu to nebylo ono.
"Nevím, co na to říct. Viděl jsem jen zápas se Zubřím. První půlku jsme odehráli solidně, ve druhé to byl z naší strany hrozný chaos. Obrana v čele s famózním Ošťou v bráně ještě v rámci možností docela ušla, ale dát pět gólů za třicet minut hry? To je opravdu bída. Chyběl mi tam někdo, kdo by to pozvedl a vzal na sebe zodpovědnost ve chvíli, kdy se mančaftu nedařilo."

Oproti snaživému Zubří byl znatelný rozdíl i v odlišném zaujetí pro hru. Souhlasíte?
"Je to možné. Přitom jsme se o přestávce upozorňovali, že je potřeba hrát stejně jako v prvním poločase a dovést zápas do dvoubodového konce. Bohužel to dopadlo úplně jinak."

I přes dvě kaňky v závěru jste skončili na čtvrté pozici. Je to umístění podle vašeho gusta?
"V našich podmínkách a i vzhledem k tomu, kolik nás je, to považuji za velmi dobrý výsledek. Musím se přiznat, že bych ho před sezónou bral všemi deseti. Nebudu lhát, byl jsem spíše pesimista. Myslel jsem si, že nás čeká těžký boj mezi osmým až desátým místem."

Máte za sebou premiérové období strávené v pozici hrajícího kouče. Jak se vám nová role zamlouvala?
"Ono se nedá říct, že bych byl úplně hrající kouč. O trénincích a zápasech se vždycky radila skupina starších hráčů s tím, že někdo musel mít závěrečné slovo. Tak, aby se zamezilo anarchii a nemlelo se donekonečna páté přes deváté. Jeli jsme podle systému, na který jsme zvyklí, klasický trenér tady nikdy nebyl. Ono se toho ani moc nového vymýšlet nedá. Vlastně jsme čerpali z toho, co nám za poslední roky dal Peťa Dopita. Bylo to spíše kolektivní dílo."

Šumperská házená by měla procházet generační obměnou, jenže není kde brát. Máte představu, co bude příští rok?
"Už jsme se o tom bavili. Jestli do toho půjdeme, nebo ne, co se provede, jak se všechno vyřeší, zda se pokusíme navázat spolupráci s okolními oddíly. Hlavní problém je v tom, že se minimálně půl roku budeme muset obejít bez hlavního střelce Martina Vobořila, který odjede studovat do zahraničí. Přijít bychom mohli i o Kubu Marka, jenž jedná o zaměstnání mimo Šumperk. Pokud je oba ztratíme, kvalitativně půjdeme dost dolů. Dohromady nastříleli 200 gólů. Zbylo by nás osm do pole a jeden brankář. Z toho jen dvě spojky. Pořád je to otázka, která není úplně zodpovězená. Jisté je zatím pouze to, že nás začíná tlačit čas. Přihlášky do soutěže se uzavírají koncem května."

Před startem druhé poloviny se vyskytly i nemalé finanční potíže. Projevily se výrazněji na fungování klubu v odvetné části?
"Všechno fungovalo, jak mělo. Jen jsme museli začít přispívat na chod klubu a od každého se vybírala určitá částka. Ale nebylo to nic závažného. Na situace, kdy se pohybujeme hodně na hraně, jsme docela zvyklí. V podobných podmínkách už válčíme delší dobu."


Foto: Petr Fišer

Tomáš Laštůvka, s nímž se obrany soupeřů v žádném ohledu nemazlí, se za hlavního trenéra nepovažuje. Je to kolektivní dílo s radou starších v čele, tvrdí o vedení mužského týmu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).