SPORT

„Všichni surfujeme na vlně pohody,“ tvrdí o bikrosovém prostředí novopečený mistr Evropy ze ŠumperkaROZHOVOR

23. července 2014, 07:11, Petr Fišer
„Všichni surfujeme na vlně pohody,“ tvrdí o bikrosovém prostředí novopečený mistr Evropy ze Šumperka Šumperk - Že je téměř neporazitelný na domácí scéně, na to už si bikrosové společenství zvyklo. MIKULÁŠ NEVRKLA (1998) ze Šumperka si ale dokázal podmanit i mezinárodní scénu. Na nedávném mistrovství Evropy v dánském Roskilde rozšířil počet závodů, v nichž nenašel přemožitele. Ano, je to tak. Malé město na úpatí Jeseníků má dalšího evropského šampióna!
 „Letošní Evropa probíhala kousek od moře, což byl pěkný bonus. Po čtvrtečních trénincích ale byla spousta bikrosařů, a nejen od nás, velmi zmatená nachystanou tratí. Připadala nám všelijaká. Popravdě nejde popsat, co se mi na ní nelíbilo, většině jezdců každopádně nevyhovovala. Mně naštěstí docela sedla,“ oddechl si „blonďatý ďábel“ s vytříbeným smyslem pro humor, který umí zabrat do pedálů jako málokdo.

Za pár dní vás čeká výšlap na ještě větší vrchol. Vaším dosavadním maximem na mistrovství světa je prozatím deváté místo. S jakými ambicemi do holandského Rotterdamu pojedete?
„Bude to už třetí mistrovství v řadě, kterého se letos zúčastním. Evropu i republiku jsem dokázal vyhrát, teď se postavím světové špičce. Uvidíme. Snad to půjde podle představ.“

Protože cestujete po celé Evropě, dá se předpokládat, že jedna sezóna spolkne pořádný balík peněz. Jak moc finančně náročný sport provozujete?
„Z větší části hradí veškeré náklady rodiče, potom dostávám nějaké dotace z města, z kraje a pomůžou i sponzoři. Nevím to přesně, ale myslím si, že se pohybujeme kolem částky 300 tisíc. Pokud chcete mít opravdu suprové kolo, jen do něj nasypete minimálně 70 tisíc. Příští rok bude podle všechno finančně ještě náročnější, a to kvůli světovým pohárům a nominačním závodům na olympijské hry.“

Ve své věkové kategorii nemáte v Česku konkurenci, vyhráváte jeden závod za druhým. Není to malinko demotivující, když dopředu víte, že vás hned tak někdo důkladněji neprověří?
„Pro soupeře možná trochu jo, pro mě určitě ne.“

Čím vším musí bikrosař oplývat, aby byl úspěšný? Co všechno je důležité? Start, rychlé nohy, taktika, ostré lokty…?
„Každý bikrosák to má jinak. Někdo je technik a všechny předjede až na trati, někdo má zase stehna o průměru popelnice a urve to už na startu. Pokud jde o mě, zvolil jsem zlatou střední cestu.“

Zahrnuje váš trénink i fyzickou přípravu? Chodíte do posilovny?
„Nejdůležitější je dynamika. Nemá cenu na legpress zvedat trabanta. To je vám k ničemu. Určitě super je atletická průprava, sprint a starty se vám hodí všude. I v bikrosu.“

Jak je bikros u nás a ve světě populární? Kterou zemi lze považovat za pravou baštu se vším všudy?
„Bikros v Česku má nejplodnější léta za sebou. Doba, kdy u nás bylo pět tisíc registrovaných závodníků, odešla s bolševikem. Ale to neznamená, že se nedá vrátit. Pod pojmem bikrosová bašta si můžeme představit například Holandsko, Francii nebo Spojené státy.“

Výjimkou nejsou kolize, ošklivé pády, nepříjemná zranění. Kdy a kde jste si prožil největší karambol s nejvážnějším dopadem?
„Bylo to v pražských Bohnicích na Českém poháru v roce 2008. Tehdy jsem měl natrženou slezinu a deset dní jsem říkal nemocnici mami.“

Zápolíte v disciplíně, kde každý válčí výhradně za sebe. Vyhrát může jen jeden. Jaká panuje atmosféra mezi závodníky? Je kamarádská a rodinná, nebo spíše nepřátelská, konkurenční, vyhrocená na nože a bez pozdravů?
„Atmosféra je úplně vyklidněná, dokud nejsme na předstarťáku. Tam má každý nervů na rozdávání. Jinak všichni surfujeme na vlně pohody, a ano, dalo by se říct, že jsme taková jedna velká rodina.“

Jak protivníci ve vašem věku snášejí, že na vás nemají?
„Do hlavy jim nevidím, ale řekl bych, že se s tím už smířili.“

Jaké jsou vaše sportovní plány do budoucna?
„U nás se bikrosem živit nedá, je to nemožné. Nejraději bych odjel někam do Spojených států a tam už by se vidělo.“

Nemáte někdy bikrosu plné zuby? A to třeba i tak, že byste nejraději zahodil kolo do kouta a na všechno se vykašlal?
„Přesně tenhle pocit mám před každým tréninkem, kdy bych si chtěl ještě trochu schrupnout a místo toho musím jezdit ve velkém vedru. Plné zuby bikrosu mám i tehdy, když spadnu do bláta. A to pak všeho nemám jen plné zuby.

KDO JE Mikuláš Nevrkla

Ve sportovním odvětví, kterému se věnuje od roku 2003, patří k absolutní národní špičce. Sedmkrát byl na pódiu pro medailisty dekorován jako mistr republiky, před několika dny k tomu přidal premiérový titul evropského šampióna. Od nového školního roku čerstvý přírůstek do rodiny šumperského gymnázia je v bikrosovém světě známým pojmem. „Proč zrovna bikros? Protože je to adrenalinový sport, který není jednoduchý. Není to fotbal,“ svěřoval se patnáctiletý megatalent.

Mikuláš Nevrkla s pohárem pro nového vládce evropského kontinentu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2014 12:09
Titulek: Rapotín
Autor: tomas
239
243
Blahopřeji srdečně Mikimu, dává tomu opravdu všechno tak si to zaslouží. Opravu redaktorovi Miky bydlí v Rapotíně nikoliv v Šumperku.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.