ZPRAVODAJSTVÍ

Volby: drama teprve začíná

9. října 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Volby: drama teprve začíná Okres – Zatímco komunální volby skončily už minulý víkend, o obsazení postů na radnicích se bude rozhodovat teprve teď, a to v průběhu koaličních jednání. Ta mohou být někde extrémně komplikovaná, jinde velmi snadná. O víkendu navíc čeká voliče další důležité hlasování – druhé kolo senátních voleb.

 Jednoduché nebude složení koaličního puzzle v Šumperku. V okresním městě se do zastupitelstva probojovalo devět stran, přičemž žádná nezískala absolutní většinu. Volby vyhrálo ANO, i když s menším ziskem než v jiných okresních městech. Velkým úspěchem skončilo hlasování pro Šumperáky, kteří získali druhý největší počet hlasů ze všech kandidujících stran. „Je to velké překvapení a úspěch, ale zároveň i velká odpovědnost vůči všem lidem, kteří nám dali hlas,“ uvedl lídr Šumperáků Ondřej Polák.
Významné jsou v Šumperku také čtyři mandáty PRO – REGION. Naopak fiaskem skončilo hlasování pro tamní buňku ČSSD, která obhajovala 5 mandátů a získala pouze jeden. Debaklem dopadly volby také pro Nezávislou volbu starosty Zdeňka Brože. Ta oslabí o dva zastupitele a v zastupitelstvu zasedne jen ve třech. Se stejným počtem zástupců půjdou do nového volebního období také lidovci.
Dominantní pozici si v Mohelnici obhájila Mohelnická demokracie starosty Pavla Kuby, která v jednadvacetičlenném zastupitelstvu dostane jedenáct křesel. Vysokou popularitu si udržel také první muž Zábřeha František John.

Druhé kolo


Novým senátorem za Šumpersko a Jesenicko se stane Miroslav Adámek, ředitel neziskové společnosti Pontis, nebo Zdeněk Brož, který senátorské křeslo obhajuje.
První kolo voleb vyhrál Adámek, když mu voliči odevzdali zhruba devětadvacet procent hlasů. Druhou pozici si z počátku držel kandidát za ODS Josef Ťulpík, jehož ale Brož se ziskem dvaceti procent nakonec předběhl.

Mezi finálovou dvojicí kandidátů do Senátu si budou voliči vybírat v pátek 12. října a v sobotu 13. října.


Foto: Hana Písková
V okrese byla volební účast v komunálních volbách zhruba 48 procent. O osm procent méně voličů hlasovalo do Senátu. Tradičně velký zájem byl mezi seniory.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.10.2018 08:08
Titulek: Bez titulku
Autor: paad
38
Není důležité jak se jmenuje senátor. Důležité je, kdo je šéf jeho partaje a jak moc mu bude vstupovat do rozhodování.
Reagovat
Datum: 9.10.2018 09:57
Titulek: pozor na ANO
Autor: Michal
30
Tak teď se ukáže, jestli některá ze stran půjde "podle" do koalice s ANO a přidá tak Šumperk pod "babišův stát". Doufejme, že se tak nestane......
Reagovat
Datum: 9.10.2018 10:44
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
30
A proč NE!
Reagovat
Datum: 9.10.2018 10:48
Titulek: pozor
Autor: véna héna
26
pozor na formální i neformální černoprdelníky v jiných stranách a hnutích: Brož, Kuchtík, Vykydal, Spurný, Kohajda, Ščambura
Reagovat
Datum: 9.10.2018 11:19
Titulek: Re: pozor
Autor: Michal
27
raději nějakou nastrčenou figurku z ANO? Figurku co bude dělat něco, co jí bude nařízeno z Prahy, respektive z Olomouce? :-))))
Reagovat
Datum: 11.10.2018 11:49
Titulek: Re: pozor
Autor: Pavel
14
Z Olomouce přichází jen přenesené nařízení, centrála je na Čapím hnízdě a někdy ve Strakovce, ale to poskokům za koblížek nevysvětlíte. Podle nich jsou všichni špatní, jen ten člověk trestně stíhaný za podvod 50 mega je křišťálově čistý a všichni mu ubližují.
Reagovat
Datum: 9.10.2018 12:24
Titulek: O Šumperku se rozhoduje v Olomouci,
Autor: jennebrože
14
Reagovat
Datum: 9.10.2018 12:47
Titulek: Re: O Šumperku se rozhoduje v Olomouci,
Autor: paad
28
No to je síla. Okamžitě s nimi přestat jednat a domluvit se mimo ně!
Reagovat
Datum: 9.10.2018 17:57
Titulek: Klonovaní černoprdelníci
Autor: Anonym
29
Kalousek už před lety zavelel lidovcům, že musí klonovat KDU-ČSL, zakládat nová "nezávislá hnutí", strany a iniciativy, nebo je infiltrovat, aby oblbli více voličů.

Tak člen KDU-ČSL a poradce místopředsedy KDU-ČSL Libora Ambrozka Martin Bursík vystoupil v roce 2003 z KDU-ČSL, vstoupil v roce 2004 do Strany zelených, vyštval dosavadního předsedu Zelených Jana Beránka, stal se sám předsedou a po parlamentních volbách 2006 vytvořil vládu s ODS a KDU-ČSL. Beránek by nikdy do Topolánkovy vlády nešel.

Z KDU-ČSL povstala v roce 2009 TOP09 (Kalousek, Schwarzenberg, Parkanová a další, např. poslanec KDU-ČSL a místostarosta Šumperka Ivo Vykydal, dnes ředitel Odboru kanceláře ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury SFDI Praha...). Vatikánský katolík Petr Gazdík z okresu Uherské Hradiště, Zlínský kraj po dohodě s Kalouskem založil v roce 2009 hnutí Starostové a nezávislí. Prvním předsedou STAN byl od roku 2009 Petr Gazdík a uzavřel dohodu s TOP 09 na všech úrovních politiky, Gazdík se stal i předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů. V listopadu 2012 si v parlamentu odhlasovali ODS, TOP09, Starostové a Peake LIDEM špinavý podvod, nadhodnocené církevní restituce a náhrady. Aktuálně si v roce 2017 poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský, někdejší asistent Cyrila Svobody a Mariana Jurečky, založil Občanskou iniciativu PRAHA SOBĚ, která ve volbách do Pražského zastupitelstva 2018 získala třetí největší počet hlasů s výsledkem 16,57 %.

Také v Šumperku po víkendových volbách dominují v zastupitelstvu 3 černoprdelnické klony s 10 zastupiteli, dohromady je volilo 30 % šumperských voličů:
- PRO ŠUMPERK (tak si říkají KDU-ČSL a nezávislí kandidáti), 8,37 % hlasů, 3 zastupitelé Spurný, Kohajda, Ščambura
- ŠUMPERÁCI (tak si říkají TOP09 a STAN), 12,77 % hlasů, 4 zastupitelé Ondřej Polák, Rozehnal, Auer, Navrátil
- NEZÁVISLÁ VOLBA, 8,59 % hlasů, 3 zastupitelé starosto-senátor nezávislý za KDU-ČSL Zdeněk Brož, Kuchtík (zástupce ředitelky Střediska volného času Doris Šumperk Petry Müllerové z Třeštiny), Květoslav Vykydal

Za první republiky byla Čs. strana lidová nevýznamná, okrajová strana s jen 7 - 8 % voličů. Je jistě pozoruhodné, že Češi, "největší ateisté na světě", mají v dnešní době takovou zálibu v černoprdelnickém hnusu KDU-ČSL, TOP09, STAN, NEZÁVISLÁ VOLBA, hlásající program "vítání imigrantů a islámu do Česka a Evropy, bratříčkování se Sudetoněmeckým landsmanšaftem, více NATO, více Ukrajiny". Zapomněli jste i na jejich plánovitou likvidaci českého zemědělského družstevnictví a potravinové soběstačnosti (Josef Lux: "Zemědělství nepotřebujeme, potraviny dovezeme."). Nebo je Šumperk Debilákov?
Reagovat
Datum: 9.10.2018 19:45
Titulek: Bez titulku
Autor: Bidlo
24
Anonym není nikdo,anonym rozumí všemu, komentuje vše, odsuzuje vše,kdo je to anonym? Šumperský spasitel,soudce,inkvizitor?Jestli Anonym dokázal jen desetinu toho co třeba Květoslav Vykydal, kterého si bere do huby,mohl by kázat a moralizovat,podle toho co za ty léta frází z jeho klávesnice čtu,bude to člověk, kterému někdo moc ublížil a teď si svým názorem léčí osobní problém a uráží vše a všechny,nebo se snaží zaujmout svým negativním postojem na vše a všechny.Dobre že tací lidé mají jen svou sociální síť a ne nic jiného.
Reagovat
Datum: 9.10.2018 23:20
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: jan
24
Bidlo Ty mu teda lichotíš-nemáš zarděnky a nebo horečku-běž jse nechat radši vyšetřit-Hajčman už na Tě čeká!
Reagovat
Datum: 10.10.2018 19:53
Titulek: Nic křesťanského na nich není
Autor: Heinrich
20
farské straky
Reagovat
Datum: 11.10.2018 07:42
Titulek: Bez titulku
Autor: drdol
21
e mi fuk, z jaké je kdo strany,pokud výsledkem bude rozvoj města. Nezdá se vám, že nadšení něco dělat pro město vyprchalo a změnilo se na něco dělat pro sebe?
Reagovat
Datum: 11.10.2018 09:12
Titulek: Re: anonym, vena hena apod
Autor: Novák J.
13
Vy hrdinové, co urážíte druhé (anonym, vena hena) a ani se neumíte podepsat jménem, podívejte se na zákon 40/2009 Sb. §184 tr.zák. než budete urážet další spoluobčany. Názvem černoprdelníci titulovali komunističtí bachaři lidi vězněné za minulého režimu pro jejich křesťanské přesvědčení. Váš text vypovídá nejvíc o Vás samotných...
Reagovat
Datum: 11.10.2018 10:44
Titulek: Re: anonym, vena hena apod
Autor: Jenda Benda
12
Výraz má původ v první republice. Použil ho už v roce 1921 předseda Agrární strany Antonín Švehla, když se snažil udržet rudozelenou vládní koalici (agrárníků a socialistů) a zabránit vzniku širší koalice. O příchodu lidovců do vlády prohlásil: „My se teď od sebe rozlezeme jako švábi a pak nám sem vleze ten černoprdelník Šrámek a už ho nikdo odsud nedostane.“

Jan Šrámek byl dlouholetý předseda Československé strany lidové. Výraz černoprdelník pochází z černé barvy kněžské sutany, kterou nosí katoličtí kněží nejčastěji. .
---

Černá barva je jasná, ještě význam prdelkovat = panáčkovat před někým, podlézat, kolem někoho běhat apod. .

Zdroj: Net a SSJC
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.