Vojtěch Král úspěšně reprezentuje Česko v orientačním běhu

29. srpna 2012, 20:40, ZK, mošo
Vojtěch Král úspěšně reprezentuje Česko v orientačním běhu Lausanne, Šumperk – Ačkoli je orientační běh neolympijským sportem, má na světě mnoho příznivců, sdružuje 73 členských zemí v mezinárodní federaci a každoročně se nejlepší orientační běžci z celého světa utkávají na mistrovství světa. V tomto roce se světový šampionát konal ve švýcarském Lausanne, kam spolu s českou reprezentací odjel s nemalými ambicemi Vojtěch Král, člen klubu orientačního běhu Severka Šumperk.
K ambiciózním cílům ho opravňoval úspěšný start na závodech Postfinance Sprint v St. Gallen, které se konaly na konci června za účasti světové špičky. Vojtěch Král si zde doběhl pro šesté místo.

Úvodním závodem mistrovství světa byl v sobotu 14. července závod ve sprintu, který je nejsilnější disciplínou šumperského běžce. Aby mohl bojovat o umístění mezi absolutní světovou špičkou, musel absolvovat kvalifikační závod, který se běžel v areálu univerzity a v přilehlých parcích. Vojtěch Král absolvoval kvalifikaci bez problémů, deváté místo v rozběhu mu zaručilo postup do odpoledního finále. Technicky i fyzicky náročnou trať dlouhou 4,2 km s převýšením 80 metrů zvládl Vojtěch Král jen s drobnými zaváháními a v konečném pořadí obsadil jako nejlepší z českých reprezentantů 10. příčku. Závod ve sprintu ovládli domácí závodníci, kteří obsadili první tři místa, mistrem světa se stal Matthias Kyburz v čase 15:32 minut. Král na desátém místě ztrácel minutu a třináct sekund.

Další disciplínou byla krátká trať. Závod se konal v náročném kamenitém terénu s těžkou průběžností a sníženou viditelností. Jasný postup Vojtěcha Krále z kvalifikace mezi čtyřicetpět nejlepších závodníků dával jisté naděje pro slušné umístění v hlavním závodě. Finále se mu však nepovedlo, skončil na 31. místě se ztrátou 4:36 minut na překvapivého vítěze Edgara Bertukse z Lotyšska. Česko skvělě reprezentoval Jan Procházka, který skončil na 10. místě.

V dalších disciplínách již Vojtěch Král nestartoval. Čeští závodníci si vedli velmi dobře, na klasické trati obsadila Juřeníková 6. místo a v mužích doběhl Šedivý na 12. místě. Nejúspěšnějším dnem šampionátu byly štafety, ve kterých po dramatickém a bojovném výkonu český tým mužů porazil všechny favority a doběhl na prvním místě, čímž dosáhl historického úspěchu.

Tradiční mezinárodní měření sil představuje srpnový Euromeeting, který se letos konal v rakouském Insbrucku a v jeho okolí. Vojtěch Král i zde potvrdil svou kondici, když v závodě ve sprintu obsadil 2. místo pouze 14 sekund za vítězným Švédem Lindem. Úspěšně startoval také v závodě na klasické trati, která měřila12 km a závodníci překonávali v náročném alpském terénu značné převýšení. Král doběhl v čase 90 minut na výborném šestém místě za vítězem, mistrem světa Olafem Lundanesem.

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).