SPORT

Vojtěch Král úspěšně reprezentuje Česko v orientačním běhu

29. srpna 2012, 20:40, ZK, mošo
Vojtěch Král úspěšně reprezentuje Česko v orientačním běhu Lausanne, Šumperk – Ačkoli je orientační běh neolympijským sportem, má na světě mnoho příznivců, sdružuje 73 členských zemí v mezinárodní federaci a každoročně se nejlepší orientační běžci z celého světa utkávají na mistrovství světa. V tomto roce se světový šampionát konal ve švýcarském Lausanne, kam spolu s českou reprezentací odjel s nemalými ambicemi Vojtěch Král, člen klubu orientačního běhu Severka Šumperk.
K ambiciózním cílům ho opravňoval úspěšný start na závodech Postfinance Sprint v St. Gallen, které se konaly na konci června za účasti světové špičky. Vojtěch Král si zde doběhl pro šesté místo.

Úvodním závodem mistrovství světa byl v sobotu 14. července závod ve sprintu, který je nejsilnější disciplínou šumperského běžce. Aby mohl bojovat o umístění mezi absolutní světovou špičkou, musel absolvovat kvalifikační závod, který se běžel v areálu univerzity a v přilehlých parcích. Vojtěch Král absolvoval kvalifikaci bez problémů, deváté místo v rozběhu mu zaručilo postup do odpoledního finále. Technicky i fyzicky náročnou trať dlouhou 4,2 km s převýšením 80 metrů zvládl Vojtěch Král jen s drobnými zaváháními a v konečném pořadí obsadil jako nejlepší z českých reprezentantů 10. příčku. Závod ve sprintu ovládli domácí závodníci, kteří obsadili první tři místa, mistrem světa se stal Matthias Kyburz v čase 15:32 minut. Král na desátém místě ztrácel minutu a třináct sekund.

Další disciplínou byla krátká trať. Závod se konal v náročném kamenitém terénu s těžkou průběžností a sníženou viditelností. Jasný postup Vojtěcha Krále z kvalifikace mezi čtyřicetpět nejlepších závodníků dával jisté naděje pro slušné umístění v hlavním závodě. Finále se mu však nepovedlo, skončil na 31. místě se ztrátou 4:36 minut na překvapivého vítěze Edgara Bertukse z Lotyšska. Česko skvělě reprezentoval Jan Procházka, který skončil na 10. místě.

V dalších disciplínách již Vojtěch Král nestartoval. Čeští závodníci si vedli velmi dobře, na klasické trati obsadila Juřeníková 6. místo a v mužích doběhl Šedivý na 12. místě. Nejúspěšnějším dnem šampionátu byly štafety, ve kterých po dramatickém a bojovném výkonu český tým mužů porazil všechny favority a doběhl na prvním místě, čímž dosáhl historického úspěchu.

Tradiční mezinárodní měření sil představuje srpnový Euromeeting, který se letos konal v rakouském Insbrucku a v jeho okolí. Vojtěch Král i zde potvrdil svou kondici, když v závodě ve sprintu obsadil 2. místo pouze 14 sekund za vítězným Švédem Lindem. Úspěšně startoval také v závodě na klasické trati, která měřila12 km a závodníci překonávali v náročném alpském terénu značné převýšení. Král doběhl v čase 90 minut na výborném šestém místě za vítězem, mistrem světa Olafem Lundanesem.foto: Petr KadeřávekDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.