SPORT

Vojtěch Král na mistrovství světa: sedm vteřin od štafetové medaile

28. srpna 2019, 19:00, Petr Fišer
Vojtěch Král na mistrovství světa: sedm vteřin od štafetové medaile Norsko – Vojtěch Král sahal po medaili z mistrovství světa. Orientační běžec ze šumperské Severky byl důležitou součástí závěrečné štafety, v níž česká trojice zaznamenala pozoruhodný výsledek. Na sever Evropy odcestoval i Marek Minář z Horních Studének.

Světová elita zamířila do Norska počtvrté v historii. Centrem se stal Sarpsborg, město ležící na jihovýchodě skandinávského státu nedaleko hranic se Švédskem. Nominační pozvánku si vysloužilo 299 reprezentantů ze 48 zemí a 5 kontinentů.

KLASICKÁ TRAŤ

První medailová sada se rozdávala v královské disciplíně. Odehrávala se v aréně Mork, kde byl připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex. Šlo o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením šedesát metrů. Na vrcholcích se rozprostíral borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršovaly smrkové porosty.

Vojtěch Král se neustále pohyboval v nejlepší desítce. Nasazené tempo vydržel až do konce a v cíli se radoval z konečného sedmého místa. Je to jeho nejpříznivější result na klasice v rámci mistrovství světa. „Dodržel jsem taktiku, kterou jsem si stanovil před závodem – šetřit se po cestách a volit postupy tak, aby mi to bylo příjemné. I když jsem se nějakých menších zaváhání nevyvaroval, měl jsem to celou dobu pod kontrolou,“ okomentoval své zdařilé představení borec ze Šumperka. Marek Minář doběhl s výraznějším mankem jako pětadvacátý.

VÝSLEDKY: 1. Lundanes 90:09 min., 2. Fosser (oba Norsko) 91:48, 3. Hubman (Švýcarsko) 93:07, 7. Král 96:03, 23. Kubát 103:41, 25. Minář (všichni Česko) 106:03.

KRÁTKÁ TRAŤ

Druhý start, druhý triumf. Domácí hvězda Olav Lundanes navázala na předchozí vítězství a zajistila si další velkolepý titul. České trio dělalo, co mohlo, a vydalo se ze všech sil. Mezi užší špičku se ale neprosadilo. Čtrnáctého Krále dělily od norského šikuly více než tři minuty.
VÝSLEDKY: 1. Lundanes 34:18, 2. Bergman (Švédsko) 34:29, 3. Deahli (Norsko) 34:47, 14. Král 37:28, 15. Nykodým 37:53, 26. Kubát (všichni Česko) 39:26.

ŠTAFETY

Reprezentační trenéři vyslali do boje trojici Pavel Kubát, Miloš Nykodým, Vojtěch Král. Mužské štafety čekaly úseky dlouhé 6 nebo 6,5 km s převýšením 195 metrů. Na mapě bylo vyznačeno patnáct až šestnáct kontrol.
Králův třetí úsek byl doslova nabitý zajímavými událostmi. Obdivuhodná stíhačka v jeho podání nebyla daleko od toho, aby vedla k proniknutí na „bednu“. Za třetím Francouzem zaostal o pouhých sedm sekund! I když se Češi oproti loňsku o jednu příčku zlepšili, stupně vítězů jim těsně unikly. „Můj výkon vidím jako velmi povedený. Škoda první kontroly, kde jsem ztratil kontakt s Francouzem Bassetem. Je to náš životní štafetový výsledek,“ připomněl za celé trio Král.
VÝSLEDKY: 1. Švédsko 100:42, 2. Finsko 102:16, 3. Francie 102:25, 4. Česko 102:32, 5. Norsko 102:37.

 

Vojtěch Král (uprostřed) v Norsku dokázal, že má na to, aby držel krok s nejlepšími „orienťáky“ na světě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.