SPORT

Vojtěch Král na mistrovství světa: sedm vteřin od štafetové medaile

28. srpna 2019, 19:00, Petr Fišer
Vojtěch Král na mistrovství světa: sedm vteřin od štafetové medaile Norsko – Vojtěch Král sahal po medaili z mistrovství světa. Orientační běžec ze šumperské Severky byl důležitou součástí závěrečné štafety, v níž česká trojice zaznamenala pozoruhodný výsledek. Na sever Evropy odcestoval i Marek Minář z Horních Studének.

Světová elita zamířila do Norska počtvrté v historii. Centrem se stal Sarpsborg, město ležící na jihovýchodě skandinávského státu nedaleko hranic se Švédskem. Nominační pozvánku si vysloužilo 299 reprezentantů ze 48 zemí a 5 kontinentů.

KLASICKÁ TRAŤ

První medailová sada se rozdávala v královské disciplíně. Odehrávala se v aréně Mork, kde byl připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex. Šlo o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením šedesát metrů. Na vrcholcích se rozprostíral borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršovaly smrkové porosty.

Vojtěch Král se neustále pohyboval v nejlepší desítce. Nasazené tempo vydržel až do konce a v cíli se radoval z konečného sedmého místa. Je to jeho nejpříznivější result na klasice v rámci mistrovství světa. „Dodržel jsem taktiku, kterou jsem si stanovil před závodem – šetřit se po cestách a volit postupy tak, aby mi to bylo příjemné. I když jsem se nějakých menších zaváhání nevyvaroval, měl jsem to celou dobu pod kontrolou,“ okomentoval své zdařilé představení borec ze Šumperka. Marek Minář doběhl s výraznějším mankem jako pětadvacátý.

VÝSLEDKY: 1. Lundanes 90:09 min., 2. Fosser (oba Norsko) 91:48, 3. Hubman (Švýcarsko) 93:07, 7. Král 96:03, 23. Kubát 103:41, 25. Minář (všichni Česko) 106:03.

KRÁTKÁ TRAŤ

Druhý start, druhý triumf. Domácí hvězda Olav Lundanes navázala na předchozí vítězství a zajistila si další velkolepý titul. České trio dělalo, co mohlo, a vydalo se ze všech sil. Mezi užší špičku se ale neprosadilo. Čtrnáctého Krále dělily od norského šikuly více než tři minuty.
VÝSLEDKY: 1. Lundanes 34:18, 2. Bergman (Švédsko) 34:29, 3. Deahli (Norsko) 34:47, 14. Král 37:28, 15. Nykodým 37:53, 26. Kubát (všichni Česko) 39:26.

ŠTAFETY

Reprezentační trenéři vyslali do boje trojici Pavel Kubát, Miloš Nykodým, Vojtěch Král. Mužské štafety čekaly úseky dlouhé 6 nebo 6,5 km s převýšením 195 metrů. Na mapě bylo vyznačeno patnáct až šestnáct kontrol.
Králův třetí úsek byl doslova nabitý zajímavými událostmi. Obdivuhodná stíhačka v jeho podání nebyla daleko od toho, aby vedla k proniknutí na „bednu“. Za třetím Francouzem zaostal o pouhých sedm sekund! I když se Češi oproti loňsku o jednu příčku zlepšili, stupně vítězů jim těsně unikly. „Můj výkon vidím jako velmi povedený. Škoda první kontroly, kde jsem ztratil kontakt s Francouzem Bassetem. Je to náš životní štafetový výsledek,“ připomněl za celé trio Král.
VÝSLEDKY: 1. Švédsko 100:42, 2. Finsko 102:16, 3. Francie 102:25, 4. Česko 102:32, 5. Norsko 102:37.

 

Vojtěch Král (uprostřed) v Norsku dokázal, že má na to, aby držel krok s nejlepšími „orienťáky“ na světě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.