KULTURA

Vodinky, aneb co oči v čisté vodě nevidí

20. dubna 2009, 08:18, Magda Zmrhalová
Od 30. dubna do 14. června 2009 mohou návštěvníci muzea zhlédnout výstavu makrofotografií RNDr. Leo Bureše nazvanou Vodinky, aneb co oči v čisté vodě nevidí.
Na velkoformátových barevných fotografiích zachycuje autor makrosvět vodního prostředí jesenických horských potoků, bystřin, peřejí, mechem obrostlých kamenů i barevných oblázků na dně. Svět pod hladinou, jehož barevné a tvarové kreace lze vidět jen přes displej digitální zrcadlovky. Abstraktní obrazy hýřící často až nečekanými barvami nejsou nijak dotvářeny na počítači, jsou to přírodní krásy a tajemství vody, které umožnil poodhalit kvalitní digitální fotoaparát.

RNDr. Leo Bureš je profesionální botanik a ekolog a přírodu na fotografiích dokumentuje už od studentských let. Jeho archiv od roku 2000 obsahuje 170 tisíc digitálních fotografií vzácných rostlin, přírodních scenérií, skal, potoků a krajin převážně z Hrubého Jeseníku, ale i jiných oblastí ČR, v nichž prováděl průzkumy. Pro fotografování vodního světa pod hladinou si v posledních letech postupně vypracoval svou vlastní složitou metodu. Ukázalo se, že každý potok má své specifické motivy, ale i unikátní paletu barev. Výstava přináší výběr z několika odlišných míst a představuje ojedinělý soubor uměleckých makrofotografií vodního prostředí.

Výstava bude zahájena v Hollarově galerii vernisáží dne 30. dubna v 17.00 hod. Autora fotografií představí a úvod do problematiky abstraktní fotografie přednese brněnská výtvarnice Ing. arch. Klára Adamová. RNDr. Leo Bureš pak pohovoří o svých zážitcích z fotografování a o hledání v horských potocích a bystřinách.

Srdečně zveme návštěvníky všech věkových kategorií na výstavu uměleckých makrofotografií s nevšední tematikou. Nejen zájemci o fotografování budou inspirováni k vnímání nových přírodních krás v našem okolí a budou mít možnost poznat, „co oči v čisté vodě nevidí“. Pro nejmladší zájemce budou na výstavě připraveny nezvyklé omalovánky podle autorových fotografií.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.