KULTURA

Vodinky, aneb co oči v čisté vodě nevidí

20. dubna 2009, 08:18, Magda Zmrhalová
Od 30. dubna do 14. června 2009 mohou návštěvníci muzea zhlédnout výstavu makrofotografií RNDr. Leo Bureše nazvanou Vodinky, aneb co oči v čisté vodě nevidí.
Na velkoformátových barevných fotografiích zachycuje autor makrosvět vodního prostředí jesenických horských potoků, bystřin, peřejí, mechem obrostlých kamenů i barevných oblázků na dně. Svět pod hladinou, jehož barevné a tvarové kreace lze vidět jen přes displej digitální zrcadlovky. Abstraktní obrazy hýřící často až nečekanými barvami nejsou nijak dotvářeny na počítači, jsou to přírodní krásy a tajemství vody, které umožnil poodhalit kvalitní digitální fotoaparát.

RNDr. Leo Bureš je profesionální botanik a ekolog a přírodu na fotografiích dokumentuje už od studentských let. Jeho archiv od roku 2000 obsahuje 170 tisíc digitálních fotografií vzácných rostlin, přírodních scenérií, skal, potoků a krajin převážně z Hrubého Jeseníku, ale i jiných oblastí ČR, v nichž prováděl průzkumy. Pro fotografování vodního světa pod hladinou si v posledních letech postupně vypracoval svou vlastní složitou metodu. Ukázalo se, že každý potok má své specifické motivy, ale i unikátní paletu barev. Výstava přináší výběr z několika odlišných míst a představuje ojedinělý soubor uměleckých makrofotografií vodního prostředí.

Výstava bude zahájena v Hollarově galerii vernisáží dne 30. dubna v 17.00 hod. Autora fotografií představí a úvod do problematiky abstraktní fotografie přednese brněnská výtvarnice Ing. arch. Klára Adamová. RNDr. Leo Bureš pak pohovoří o svých zážitcích z fotografování a o hledání v horských potocích a bystřinách.

Srdečně zveme návštěvníky všech věkových kategorií na výstavu uměleckých makrofotografií s nevšední tematikou. Nejen zájemci o fotografování budou inspirováni k vnímání nových přírodních krás v našem okolí a budou mít možnost poznat, „co oči v čisté vodě nevidí“. Pro nejmladší zájemce budou na výstavě připraveny nezvyklé omalovánky podle autorových fotografií.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).