ZPRÁVY

Voda z Krásného pokřtila Sokolův film

3. června 2014, 04:20, hap
Voda z Krásného pokřtila Sokolův film Šumperk - Herec a režisér Ondřej Sokol se téměř rok od natočení svého Krásna a půl roku po jeho premiéře v kinech znovu vydal k vodě. DVD k jeho filmové prvotině chtěl se svým hereckým kolegou a kamarádem Martinem Fingerem pokřtít vodou z Krásného. I po roce od natočení snímku je z něj stále stejně nadšený.

 „I s odstupem času se mi ten film pořád moc líbí a nic bych na něm nezměnil,“ svěřil se režisér. Podobné pocity má i Martin Finger, z jehož životního příběhu scénář vycházel. „Pořád ho vnímám stejně, strašně krásně. Viděl jsem ho teď na festivalu v Polsku a byl jsem překvapený, že i Polákům se ten maloměstský příběh líbil,“ řekl.

Při příležitosti originálního křtu DVD se oba hlavní hrdinové filmu rozhodli dobrovolně vymáchat.

Vtipná scénka pod Sokolovou taktovkou znovu potvrdila, že co se týče zábavných skečů, má Sokol nepřeberné množství nápadů. Pokřtít DVD tak, že na křest vlastně ani nedojde, ale záznam této akce koluje úspěšně internetem, dovede jen on. Oficiální křest nosiče pak proběhl o den později a hlavní představitel filmu, autor scénáře a zároveň režisér jej pokřtil také netradičně - vodou z vodní nádrže u Šumperka, kde se příběh filmu odehrává a kde také v loňském roce probíhalo natáčení.

Jako bonus pak Sokol s Fingerem zvali novináře a fanoušky na bábovku Jany Krausové. Ta ve filmu ztvárnila jednu ze svých životních rolí macechy, pro niž pečení byla radost.

Filmový projekt Krásno se uzavřel a jeho aktéři přijímají další výzvy. Už tento čtvrtek má v českých kinech premiéru nový film Jana Hřebejka Zakázané uvolnění, v němž Ondřej Sokol a slovenská herečka Zuzana Stavná, která si v Krásnu střihla roli dcery Jany Krausové, zahrají v hlavních rolích.


Foto: red

Ondřej Sokol s Martinem Fingerem křtili DVD Krásno vodou z Krásného.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.6.2014 08:28
Titulek: Co mi tu chybí
Autor: kinderman
77
V lednu tady plápolala lidová diskuse o naprostých podružnostech (Krásno/Krásné, jestli, kolik a zač utratili filmaři ve městě z grantu, zda a jak je ve filmu "dehonestován" Šumperk atd.), ale doteď jsem si nevšiml, že by se někdo v místním tisku pokusil Krásno kriticky reflektovat (přestože v kině běžel film několik týdnů). Stejně tristní situace je i v divadle, kdy recenzi po premiéře prostě nenajdeš. Kultura se zde odbývá jen PR články, sesmolenými z dodaných materiálů, případně nějakým tím rozhovorem. A to je trochu málo.
Reagovat
Datum: 4.6.2014 09:39
Titulek: Re: Co mi tu chybí
Autor: cinique
39
Prosímtě, tady jsou rádi, že konečně sehnali sporťáka, který sportu rozumí a dokáže napsat opravdu dobrou reportáž, aniž by přitom pomluvil hostující sportovce nebo se vymlouval na verdikty rozhodčích, jak tu bylo donedávna zvykem. Sehnat takovéhoto specialistu profesionála muselo dát hodně práce nebo to musela být velká klika. Sehnat podobného profesionála a specialistu na kulturu, to musí být ještě mnohem větší oříšek. Takže v dohledné době bych moc nedoufala.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 07:47
Titulek: Re: Co mi tu chybí
Autor: Anonym
49
Taky chybi nezapomenout ty parchanty, kteří ten film podpořili z našich daní!!!! Brož, Závěšický a spol.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 07:53
Titulek: Re: Co mi tu chybí
Autor: petr x
60
...jo, to mi tady scházelo - stereotypní ejakulace na adresu lidí, kteří něco dokázali...
Reagovat
Datum: 5.6.2014 08:52
Titulek: Re: Co mi tu chybí
Autor: Tomáš 2
62
To je vážně hrůza, podpořit z daní kinematografii... Co byste podporoval Vy?
Reagovat
Datum: 5.6.2014 09:11
Titulek: Bez titulku
Autor: Lucka
47
Jedno ze zajímavých hodnocení snímku na CSFD.cz. V dalších komentářích jsem četla o tom že Šumperk není Bruggy - už to že to někdo srovnává je dost dobré a ať si škarohlídi nechají svoje řeči od cesty.
PS: s názorem na trapné ejakulace na adresy obou pánů souhlasím - jděte se vycpat s tím pomlouváním!

Hejtmy ****
PROLOG Je to velmi dobrý film. Na režijní debut až nečekaně dobrý, takže musím hodnotit víceméně kladně, i když to dělám poměrně nerad. ŠUMPERK A SOKOL Na začátek se musím přiznat, že jsem ze Šumperka a tím pádem mám k tomuto městu určitý iracionální kladný vztah. Na všechno kolem Krásna tak nahlížím určitě jinak, než kdybych byl třeba z Prahy, nebo na začátku Krásna zmíněné Jihlavy. Chtě nechtě, pro nás Šumperáky je ve filmu asi nejdůležitější právě ten Šumperk, o čemž svědčí už gigantická návštěvnost v místním kině (Svět to bohužel není). Po premiéře filmu začala poměrně zajímavá debata o tom, jak je Šumperk ve filmu vyobrazen. Debaty se účastnili na jedné straně nekritičtí místní patrioté a na druhé straně ještě méně kritický sebestředný Sokolík. Já se v této debatě stavím jednoznačně na stranu Sokola, protože, jak by řekl Hitchcock, "vždyť je to jen film". O tom svědčí už to, že část Šumperka "hraje" Praha, že policejní stanice je ve skutečnosti pošta, atd. Stylizace je zvlášť v takovém filmu nutná, a to, že Sokol nenatočil dvouhodinovou reklamu na Šumperk, je samozřejmě dobře (ono by nebylo co točit, vždyť tady fakt nic zajímavého není!). Na druhou stranu mě Sokol doslova nadzvedl ze židle svými výroky na adresu Šumperka a jeho obyvatel na facebooku a svým sebevychloubáním ve stylu "když mě nikdo nechválí, musím to dělat sám a to kurevsky často!" KRÁSNO A co samotný film? U mě dobrý. Děj odsýpá skvěle, přelévání z komedie do krimi je plynulé a nerušivé, a i když má časově navrch komediální stránka, celkově bych Krásno za komedii neoznačil, to rozhodně ne. Hluboko pod komediální slupkou je to vážný film o vážných tématech. Sokol s Fingerem hrají dobře, v menších rolích ale doslova excelují Matásek, Roden a další. Samostatnou kapitolou je skvělá hudba a kamera, viz například dlouhá pasáž v našem místním kulturáku, která je po hudební a vizuální stránce úžasná. A i dějově je moje oblíbená, protože jsem se taktéž nejednou sápal na pódium za asistence vyhazovačů v důchodovém věku. EPILOG Takže, Krásno je opravdu dobrý film, na druhou stranu nemůžu být v hodnocení objektivní, a kdybych nebyl právě ze Šumperka, vnímal bych to určitě celé jinak (resp. bych na film zřejmě nešel). To ale nic nemění na tom, že Sokol, ač jako člověk je to namachrovanej sráč (něco jako já), je dobrý režisér. Jeho další filmy, pokud se nezařadí do šedi korektních českých komedií, mohou přinést v české kinematografii něco nového. Fin. 75 %
Reagovat
Datum: 5.6.2014 09:36
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
55
Většina hodnotitelů na ČSFD to vidí jinak, než toto, jistě ne účelově vybrané hodnocení - 60% nestačí ani na nejlepších 300 filmů samostatné České republiky.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 10:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Lucka
45
Myslela jsem to jako zajímavý komentář - obsah komentáře - ne že to má být hned berná mince za kvalitu filmu a musíme to respektovat. Osobně bych dala filmu tak 60 -70 %, ale taky to chce odstup a možná (v mém případě určitě) vidět ještě jednou - v kině bavilo a smála jsem se, ale někdy to byla dost nuda a hluchá místa, rozporuplné. Hodnocení umění je vždy subjektivní a to je na tom taky Krásné! :-)
Reagovat
Datum: 5.6.2014 16:20
Titulek: ČSFD
Autor: kinderman
18
ČSFD je ve své podstatě sociální síť se všemi jejími výhodami a neduhy. Většina nejaktivnějších uživatelů jsou buď "děti", pro něž kinematografie začala Pánem prstenů, blábolivci (jako výše citovaný Hejtmy) nebo obyčejní grafomani. Uživatelů s příslušným vzděláním, kteří dokážou svůj názor napsat gramaticky bez chyb, případně opřít o relevantní argument bez toho, aby byli hysteričtí, vulgární či rádoby vtipní, je (jako všude) menšina. Navíc, film se u nás nepovažuje za umění (protože drtivá většina jej konzumuje v obýváku při sledování programu komerční televize), takže vzniká jakýsi obecně sdílený dojem, že mu rozumí kdekdo.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 17:26
Titulek: Re: ČSFD
Autor: aNONYM
50
Poprosím o zdroj skladby uživatelů ČSFD. Díky.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 18:33
Titulek: Re: ČSFD
Autor: kinderman
35
Stačí kombinovat žebříčky nejaktivnějších uživatelů (hodnocení, komentáře) s těmi, kteří nejčastěji diskutují, a jejich uživatelské profily. V nich na sebe každý prozradí dost, pokud ne přímo (studenti SŠ, VŠ), tak svým osobním výběrem Top filmů (nebo režisérů). Tolik k těm "dětem", jejichž iniciační filmové zážitky jsou staré cca 10- 15 let (doba Pána prstenů). Blábolila, grafomana a uživatele, který se stylem svých komentů podbízí kvůli bodovému ohodnocení, si dovoluji poznat i bez nazdrojovaných statistik. Není zač.
P.S. Jádro mého předchozího sdělení bylo, že procentuálním hodnocením na ČSFD bych osobně v diskusi o kvalitě filmů příliš neargumentoval. On je taky problém s výpovědní hodnotou procent, jestli daný film hodnotily desítky, stovky nebo tisíce diváků. Vaše "hnidopišské prudění" je v těchto případech obvyklé, beru jej jako zdejší folklór, daň za to, že si s Vámi někdo dovolí polemizovat.
Reagovat
Datum: 5.6.2014 18:51
Titulek: Re: ČSFD
Autor: aNONYM
65
Já jsem napsal holá fakta, to přece není prudění. A na jasnou otázku jsem dostal srandovní odpověď, jak si vy představujete lidi na ČSFD, to pro mě nemá žádnou hodnotu. Já chci důkaz fakty a ne teorie zaujatého laika.
Reagovat
Datum: 6.6.2014 06:59
Titulek: Re: ČSFD
Autor: Valda
17
Poprosím o zdroj skladby uživatelů REJe. Díky.
Reagovat
Datum: 6.6.2014 13:16
Titulek: Re: ČSFD
Autor: kinderman
25
Jak jsem našel na netu, při psaní o ČSFD používá i profesionál J.Flígl "metodiku", kterou jsem popsal výše, prostě proto, že příslušnou uživatelskou statistiku provozovatel webu nikomu nesdělí.
http://www.advojka.cz/archiv/2011/18/kdo-neni-na-csfd-jako-by-nebyl
Domnívám se, že člověku, který málokdy vnáší do diskuse nové pohledy a spíše než na jádro věci (absence kvalitního referování o kultuře, umělecká úroveň filmu Krásno) se zaměřuje na zdánlivě objektivní napadání názorových oponentů, používá argumentační fauly (slovní spojení zaujatý laik je v tomto kontextu nevyvratitelné) a svým účinkováním stále dokola sám sobě (a svému fanklubu) dokazuje, že je největším ukdákancem na zdejším smetišti, musí moje "srandovní" odpověď bohatě stačit.
Reagovat
Datum: 7.6.2014 07:42
Titulek: Re: ČSFD
Autor: aNONYM
92
No tak jako spolužák Sokola zaujatý asi budete. Toho laika odvolávám, neb jsem zjistil, že jste odborník. Toho Newmana vám závidím. A abysme zapředli odbornou diskuzi, po které voláte, koupil jsem si Zámek v provedení od Jaromíra99, jistě víte, o co jde. Jaký je váš názor na toto vydání? Pokud tedy odpovíte zdejšímu ukdákanci.
Reagovat
Datum: 8.6.2014 09:13
Titulek: Re: ČSFD
Autor: kinderman
46
Jenom drobná korekce- za Sokolova spolužáka se v pravém slova smyslu nepovažuji, nechodili jsme do stejné třídy (ani ročníku, je starší) a osobně se neznáme. Třeba Partičku vůbec nesleduji, ale vážím si ho jako divadelního režiséra a překladatele. Na film jsem byl zvědavý, na debut dopadl myslím docela dobře, i když po vytěžení osobního tématu rozhodne o jeho další kariéře v tomto směru hlavně film druhý a třetí (budou- li následovat).
Ad Zámek: vím oč jde, ale zatím jsem nečetl. V redakci to máme s komiksy rozdělené podle předem daného klíče, tu českou stopu sleduje spíše kolegyně (ale fakt je, že jsme Zámek nerecenzovali- aspoň teď žádný text nemůžu dohledat). Nemůžu slíbit, že si knihu koupím v dohledné době (už to nemám kam dávat :-), ale klidně mě zkuste navnadit (nebo odradit) svým názorem. Rád si ho přečtu.
Reagovat
Datum: 8.6.2014 14:34
Titulek: Re: ČSFD
Autor: aNONYM
73
Já byl zase o ročník, maximálně dva výš, než Sokol. Nevím to přesně i když v jakémsi rozhovoru tvrdili Sokol s Fingerem, jaké byly na gymplu hvězdy, já je vůbec neznal :)
Ad Zámek: mám to zatím rozečtené/rozkoukané. Jinak je to Kafka, takže dost specifická literatura. Asi ne každému to sedne, záleží, jestli jste už od něj něco četl a jaxe vám to líbilo (já četl Proměnu, Proces a právě Zámek). Jestli chcete, půjčím vám ji třeba i k recenzi.
Reagovat
Datum: 8.6.2014 19:12
Titulek: Re: ČSFD
Autor: kinderman
56
Oba hoši dělali ty divadelní scénky "pod Medlíkem", pamatuju si, že jednou hráli v kulturáku ve velkém sále pro celý gympl. Tyhle divadelní zábavičky pak skončily s podzimem 89´, kdy se zase dělaly jiné věci :-)
Kafku znát musím už z hlediska své profese, raději mám jeho povídky, právě Zámek mi přišel čtenářsky nejnáročnější (i když ta absurdita s dneškem v mnohém silně koresponduje), tak jsem si říkal, že ten komiks by mohl být cesta, jak Kafku přiblížit některým vnímavějším žákům. Za nabídku k zápůjčce díky, až dočtete, rád ji využiju, spojit se se mnou dá třeba právě přes tu ČSFD (interní poštou), pokud tam nemáte profil, tak jeho založení trvá pár vteřin :-)
Reagovat
Datum: 8.6.2014 09:17
Titulek: P.S.
Autor: kinderman
18
Jo- a příjemně jste mě svým příspěvkem překvapil, čekal jsem něco jiného. Takže beru zpět toho expresivního ukdákance. Nakonec si ještě padneme kolem krku k velké nelibosti těch, kteří se těšili, jak se do sebe dva "blbci" zakousnou :-))
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.