KULTURA

Vlastivědné muzeum chystá Retro II aneb v naší kanceláři

12. března 2011, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce, Zdeněk Doubravský
Vlastivědné muzeum chystá Retro II aneb v naší kanceláři Šumperk - Člověk si rychle zvyká na příjemné novinky ulehčující mu práci. Na počítači píše, počítá, kreslí a nejen to, na kopírkách snadno zhotoví jakýkoliv počet kopií, skenuje, komunikuje přes internet. Moderní technika zefektivnila práci také v kanceláři.
Ale jaké přístroje a stroje zastávaly obdobnou kancelářskou činnost v minulosti, v dobách, které se dnes začínají jevit jako „technický středověk“, ne-li „pravěk“? Stroje běžně užívané před několika málo desetiletími mizí z paměti. Výstava navazuje na loňskou návštěvnicky úspěšnou výstavu strojů a přístrojů užívaných v minulosti v našich domácnostech.

Ještě počátkem 20. století bolela účetního po intenzivní práci ruka. Proč, to vám zodpoví tematický celek o vývoji počítacích strojů. Dozvíte se také, že kapesní kalkulačka není nic nového, znali ji naši pradědečkové. Kopírování několika kusů dokumentů bylo možné už v 19. století, a to i pomocí kopírovacích strojů. I s nimi se na výstavě seznámíte.  "Na výstavě představíme mnohé kancelářské přístroje a stroje, které dnes vnímáme již jako "technický  středověk" ne-li pravěk. Na interaktivní výstavě si bude moci návštěvník napsat zprávu na klasickém psacím stroji nebo použít potrubní poštu a čekají  ho i další aktivity,"  upřesňuje tisková mluvčí muzea.
 


Jak se řešil problém tisku adres na pravidelné měsíční výpisy, když nebyly současné počítačové programy? Odpoví vám vystavované stroje. A kdo si myslí, že jiný typ psacího stroje, než jaký znal pod názvem Konsul, neexistuje, bude velmi překvapen, vždyť v roce 1924 bylo užíváno 52 různých konstrukčních provedení psacích strojů. Možná i vás zaujme krása a důmyslnost mechanismů těchto starých strojů. Návštěvníci si budou moci předat zprávu potrubní poštou, psát na klasickém psacím stroji a zkusit další činnosti.

"Prozradím Vám, že tentokrát sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku, včetně všech jeho muzeí, nestačily pokrýt pestrost kancelářské techniky. Na pomoc přišli kolegové z Vlastivědného muzea v Olomouci, Technického muzea v Brně a nově otevřeného Technického muzea Technodrom v Hosticích, kteří ochotně doplnili chybějící,"
láká na výstavu Zdeněk Doubravský.

Nezbývá než Vás pozvat na Retro II do Výstavní síně Muzea v Šumperku. Výstava bude zahájena vernisáží 17. března v 18 hodin a potrvá do 12. června 2011.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.