KULTURA

Vlastivědné muzeum chystá Retro II aneb v naší kanceláři

12. března 2011, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce, Zdeněk Doubravský
Vlastivědné muzeum chystá Retro II aneb v naší kanceláři Šumperk - Člověk si rychle zvyká na příjemné novinky ulehčující mu práci. Na počítači píše, počítá, kreslí a nejen to, na kopírkách snadno zhotoví jakýkoliv počet kopií, skenuje, komunikuje přes internet. Moderní technika zefektivnila práci také v kanceláři.
Ale jaké přístroje a stroje zastávaly obdobnou kancelářskou činnost v minulosti, v dobách, které se dnes začínají jevit jako „technický středověk“, ne-li „pravěk“? Stroje běžně užívané před několika málo desetiletími mizí z paměti. Výstava navazuje na loňskou návštěvnicky úspěšnou výstavu strojů a přístrojů užívaných v minulosti v našich domácnostech.

Ještě počátkem 20. století bolela účetního po intenzivní práci ruka. Proč, to vám zodpoví tematický celek o vývoji počítacích strojů. Dozvíte se také, že kapesní kalkulačka není nic nového, znali ji naši pradědečkové. Kopírování několika kusů dokumentů bylo možné už v 19. století, a to i pomocí kopírovacích strojů. I s nimi se na výstavě seznámíte.  "Na výstavě představíme mnohé kancelářské přístroje a stroje, které dnes vnímáme již jako "technický  středověk" ne-li pravěk. Na interaktivní výstavě si bude moci návštěvník napsat zprávu na klasickém psacím stroji nebo použít potrubní poštu a čekají  ho i další aktivity,"  upřesňuje tisková mluvčí muzea.
 


Jak se řešil problém tisku adres na pravidelné měsíční výpisy, když nebyly současné počítačové programy? Odpoví vám vystavované stroje. A kdo si myslí, že jiný typ psacího stroje, než jaký znal pod názvem Konsul, neexistuje, bude velmi překvapen, vždyť v roce 1924 bylo užíváno 52 různých konstrukčních provedení psacích strojů. Možná i vás zaujme krása a důmyslnost mechanismů těchto starých strojů. Návštěvníci si budou moci předat zprávu potrubní poštou, psát na klasickém psacím stroji a zkusit další činnosti.

"Prozradím Vám, že tentokrát sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku, včetně všech jeho muzeí, nestačily pokrýt pestrost kancelářské techniky. Na pomoc přišli kolegové z Vlastivědného muzea v Olomouci, Technického muzea v Brně a nově otevřeného Technického muzea Technodrom v Hosticích, kteří ochotně doplnili chybějící,"
láká na výstavu Zdeněk Doubravský.

Nezbývá než Vás pozvat na Retro II do Výstavní síně Muzea v Šumperku. Výstava bude zahájena vernisáží 17. března v 18 hodin a potrvá do 12. června 2011.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.