ZPRAVODAJSTVÍ

Víme, jak se kradly milióny

7. června 2016, 08:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Abyste z městské firmy v Šumperku mohli ukrást milióny korun v hotovosti, nemuseli byste být žádní finanční stratégové ani geniální zločinci. Stačilo věřit tomu, že blízké vazby na vedení Podniků města Šumperka (PMŠ) všechno zakryjí. Způsob, jakým bývalý zaměstnanec připravil PMŠ o milióny korun, odkryl audit společnosti, s jehož zveřejněním radnice až do minulého týdne váhala. Z dokumentu také vyplývá, že milióny se v Podnicích běžně povalovaly po šuplících.

 Mechanismus, kterým docházelo k postupnému vysávání peněz z PMŠ, byl primitivní. „Straka“ nejprve zaplatila například firmě za úklid ulice města statisícovou fakturu z účtu Podniků a zároveň pak na stejnou částku vystavila výdajový doklad na platbu v hotovosti, kterou si strčila do vlastní kapsy. Takzvané duplicitní platby byly ve firmě docela běžné. „To byl také důvod, proč jsme podali trestní oznámení,“ uvedl předseda představenstva PMŠ a místostarosta Šumperka Tomáš Spurný.
Právě změna ve vedení řídících a dozorčích orgánů PMŠ po předloňských komunálních volbách odhalila, jaký nepořádek v podniku, který spravuje stamiliónový městský majetek, do té doby panoval. Případem se už zabývá policie.

Trestuhodná nedbalost

„Zjistili jsme, že přes pokladnu procházely významné částky, které někdy hraničily s maximálním možným limitem hotovostních operací stanoveným zákonem o praní špinavých peněz,“ uvádí ve zprávě auditoři PMŠ. Ti upozornili také na to, že v pokladně byly běžně v hotovosti uloženy až čtyři milióny korun. „Kancelář přitom nebyla vybavena ani základním ochranným prostředkem, jakým je třeba trezor,“ uvádí audit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.6.2016 08:20
Titulek: Bez titulku
Autor: Jarmila
247
199
Zpráva je děsivá. V normální společnosti by takový ředitel už dávno neřediteloval. Absolutně žádné dodržování zákonů - o zákonu o účetnictví, kontrolním řádu, interních směrnicích ad. asi v městské firmě nikdy neslyšeli. Spíš než o ředitele jde o ty, kteří mu takový bordel tak dlouho umožňovali. Jestli se na tuto zprávu bude vedení města tvářit, že o nic nejde, tak nežijeme v normální společnosti.
Reagovat
Datum: 7.6.2016 08:26
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
227
167
vedení města se živilo spolu se Šperlichem , ten mimochodem jen kvete , všichni víme , jaké nemovitosti říkají PANE starostovi , na to , že byl učitel a ti přece mají mizerné platy nebo snad ne ??????
Reagovat
Datum: 9.6.2016 08:34
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
190
181
Já to nevím. Tak povezte jaké nemovitosti vlastní starosta. Asi nebudu všichni. Děkuji za informaci.
Reagovat
Datum: 7.6.2016 09:45
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jan
205
139
Ano, RM, představenstva a dozorčí rady v tomto období mají veliký podíl na těchto skutečnostech, které se staly. A nejhorší na tom je, že někteří členové dodnes ovládají tuto společnost nebo jsou usazeni v jiných společnostech.
Reagovat
Datum: 7.6.2016 12:15
Titulek: Systém kontroly blokuje i v senátu ...
Autor: ZDK
172
176
Je to sotva 14 dní, co se v senátu hlasovalo o zákonu na zvýšení pravomoci NKÚ. Tento zákon by umožnil NKÚ, aby v městské nebo státní společnosti mohl provést kontrolu. Náš pan senátor Zdeněk Brož se k tomuto návrhu vyjádřil následovně: "Podpořím jakoukoliv iniciativu, která povede k systematické úpravě kontroly obcí tak, aby na konci byl jasný a jednotný kontrolní výstup, který nebude zpochybňován další kontrolou často i ze stejného rezortu. To předkládaný zákon nesplňuje." V představenstvu PMŠ nám chtěl zřejmě všem ukázat, jak se správný systém kontroly provádí ...
Reagovat
Datum: 7.6.2016 12:51
Titulek: práce snů
Autor: Líba
180
113
Tak koukám, že být městským úředníkem v Šumperku je práce snů. Já bych takovou práci moc, moc chtěla. Slibuji, že krást nebudu a budu i pracovat) tak jak jsem zvyklá u soukromníka ), hlavně když dostanu těch 25 dní dovlolené + plnou náhradu za nemocenskou, kterou tam mají. Už to jsou výhody o kterých se mi ve fabrice s.r.o. může jen zdát !!!
Reagovat
Datum: 8.6.2016 07:46
Titulek: Re: práce snů
Autor: Jarmila
223
200
Možná je na čase, aby se ozvali právě zaměstnanci města a jeho příspěvkových organizací. Ti, kteří se tak statečně brali za svého představeného (starostu) a sepisovali petice. Ti musí zákony dodržovat, kontroluje je 2x do roka audit. Zaměstnanci městské a.s. stejná pravidla dodržovat nemusí? Měl p. starosta coby ředitel základní školy, jejímž zřizovatelem je "město", ve své organizaci taky takový nepořádek? Asi těžko. Možná by měl p. Motýl zase napsat nějaký moudrý článek o kvalitách p. starosty a statečně jej hájit.
Reagovat
Datum: 8.6.2016 06:17
Titulek: Bez titulku
Autor: lukas
218
149
Jen čekám, kdy se pan Státonátor začne ohánět svojí imunitou. Musí, přece nic neudělal, to všichni okolo něj a vše podepisoval proto, že to po něm někdo chtěl...
Reagovat
Datum: 8.6.2016 13:24
Titulek: PMŠ
Autor: Josef
190
103
No a kdepak nám pan Šperlich skončil??? V ŠMR !!!! Z PMŠ do ŠMR...to by měl Mládek složit další písničku.
Reagovat
Datum: 8.6.2016 17:42
Titulek: jen vzpomínej
Autor: Tomášmarný
211
158
Od r.1996?.... Krásná to byla doba...Z tohoto mráčku nezaprší!!! Medard si to nepřeje.
Reagovat
Datum: 9.6.2016 09:54
Titulek: jak se kradou miliony
Autor: laďa
207
119
Není možné, aby vše procházelo bez souhlasu dozorčí rady. Nejspíše desátek neminul i jejich kapsu. Informace od policie tu nějak chybí.
Že by?????????
Reagovat
Datum: 9.6.2016 11:23
Titulek: kradené miliony
Autor: Jan
177
168
Pojdme sepsat petici na odvolání celé rady města vč.Šperlicha za takový bordel rozkrádání majetku - at skončí ve funkcích a to ihned nehledě k tomu,že se to bude nadále šetřid dalších 10 let doztracena - Šperlich už má místo stejné jen pod jinou firmou a kdo ho tam tedy dosadil - místo basy ????? Jedině petice a vyhazov
Reagovat
Datum: 9.6.2016 11:46
Titulek: 16.6.2016 - VEŘEJNÉ jednání zastupitelstva města Špk
Autor: Jarmila
188
177
Bod č. 11 jednání zastupitelstva města (www.sumperk.cz- Aktuality- Pozvánka): http://www.sumperk.cz/cs/sprava-mesta/organy-mesta/zastupitelstvo-mesta/pozvanka-na-zasedani-zastupitelstva-mesta-sumperka.html
Proč není zpráva zveřejněna? Aby si občané mohli přečíst, o čem se bude jednat?
Reagovat
Datum: 16.6.2016 09:16
Titulek: Šumpersko.net
Autor: Jarmila
175
202
Konkurenční web Šumpersko.net zveřejnil k danému tématu článek až ve středu 15.6. To teda brzo- den před ZM. Můj příspěvek do diskuze tam nevydržel ani hodinu a byl smazán. No, jsem hloupá, že jsem ho napsala zrovna sem. P. Adoltová, která seděla v předminulé radě města, má taky máslo na hlavě. Žijeme ještě v demokracii.?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.