ZPRÁVY

Víme, jak bude v okrese v roce 2030

11. března 2014, 06:39, Jaroslav Kropáč
Víme, jak bude v okrese v roce 2030 Okres - Naděje na delší život, na druhou stranu razantní úbytek dětí i produktivní populace, prudký nárůst počtu seniorů. To je jen část výsledků studie, která se snaží předpovědět demografický vývoj v našem okrese v letech 2030 a 2050.
 „Počet narozených dětí bude klesat až do roku 2031, kdy se narodí o zhruba třetinu méně dětí, než v roce 2009,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad v Olomouci. Lidé narození za dvacet let se sice podle téhož zdroje budou dožívat vyššího věku, až do té doby ale bude úmrtnost v regionu stoupat. „Je zřejmé, že přirozený přírůstek, který jsme zaznamenali v letech 2006 a 2010 se již opakovat nebude,“ dodává ČSÚ. Počet obyvatel šumperského okresu má od nynějška až do roku 2050 klesnout minimálně o patnáct procent.

Na jedno dítě dva a půl důchodce

„Nepočítám s tím, že bych měla víc než jedno dítě. Bydlení je tady drahé, školy se asi časem taky budou platit, potraviny se zdražují pořád a peněz bude málo,“ svěřila se Týdnu devatenáctiletá studentka Simona Halfarová ze Šumperka. Podobně nejspíš přemýšlí většina jejich vrstevnic a se stejným vzorcem počítají také statistici. V roce 2050 má v regionu na sto dětí do čtrnácti let připadat 264 lidí v seniorském věku, vloni byl tento poměr 117 seniorů na stovku dětí.


Ilustrační foto: jak
Zatímco dnes jsou síly téměř vyrovnány, za pár letu naroste počet seniorů oproti dětem na více než dvojnásobek.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.