ZPRÁVY

Víme, jak bude v okrese v roce 2030

11. března 2014, 06:39, Jaroslav Kropáč
Víme, jak bude v okrese v roce 2030 Okres - Naděje na delší život, na druhou stranu razantní úbytek dětí i produktivní populace, prudký nárůst počtu seniorů. To je jen část výsledků studie, která se snaží předpovědět demografický vývoj v našem okrese v letech 2030 a 2050.
 „Počet narozených dětí bude klesat až do roku 2031, kdy se narodí o zhruba třetinu méně dětí, než v roce 2009,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad v Olomouci. Lidé narození za dvacet let se sice podle téhož zdroje budou dožívat vyššího věku, až do té doby ale bude úmrtnost v regionu stoupat. „Je zřejmé, že přirozený přírůstek, který jsme zaznamenali v letech 2006 a 2010 se již opakovat nebude,“ dodává ČSÚ. Počet obyvatel šumperského okresu má od nynějška až do roku 2050 klesnout minimálně o patnáct procent.

Na jedno dítě dva a půl důchodce

„Nepočítám s tím, že bych měla víc než jedno dítě. Bydlení je tady drahé, školy se asi časem taky budou platit, potraviny se zdražují pořád a peněz bude málo,“ svěřila se Týdnu devatenáctiletá studentka Simona Halfarová ze Šumperka. Podobně nejspíš přemýšlí většina jejich vrstevnic a se stejným vzorcem počítají také statistici. V roce 2050 má v regionu na sto dětí do čtrnácti let připadat 264 lidí v seniorském věku, vloni byl tento poměr 117 seniorů na stovku dětí.


Ilustrační foto: jak
Zatímco dnes jsou síly téměř vyrovnány, za pár letu naroste počet seniorů oproti dětem na více než dvojnásobek.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).