KULTURA

Vikýřovická výstava připomíná ničivé povodně

4. července 2012, 10:52, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor, mošo
Vikýřovická výstava připomíná ničivé povodně Vikýřovice – Ničivé povodně, které před patnácti lety krutě postihly zejména Moravu, dosud nevymizely z paměti obyvatel. Muzeum silnic ve Vikýřovicích připomíná neradostné události prostřednictvím unikátní výstavy „Co velká voda vzala a dala – Silnice a mosty šumperského okresu po ničivé povodni na Moravě v roce 1997“.

V příjemném prostředí podkrovní výstavní místnosti čeká na návštěvníky setkání s červencovými dny, kdy se voda vylitá z koryt řek šumperského a jesenického regionu rozlila do okolí a ničila, co se jí postavilo do cesty. Cesty, silnice, mosty, koleje, ale i domy, zahrady či pole. Povodeň si dokonce vyžádala čtyři životy. Lidé se však dokázali z této tragédie vzpamatovat a houževnatě se pustili do oprav. O tom všem vypráví téměř dvě stě dokumentárních fotografií různých formátů, barevných i černobílých. Výstava také nabízí ukázky trojrozměrných předmětů, zejména kovových částí nářadí, které se z koryt řek dostaly na povrch. Návštěvník si může vybrat a zhlédnout zpravodajské videozáznamy dokumentující průběh a následky povodní. Stejně tak jsou k dispozici tištěné materiály včetně regionálního tisku.

Fotografie jsou instalovány na patnáct panelů, kromě institucí (např. Vlastivědného muzea, Správy a údržby silnic, Povodí Moravy či Muzea silnic) je poskytli také jednotlivci, zejména P. Možný, V. Haitmar, I. Dombrovská, J. Snášelová, K. Adam či R. Krňávek. Většina záběrů ukazuje v souladu s ideovým záměrem výstavy tragickou a zjizvenou podobu silnic a mostů a vypovídá tak o zničující síle přírody. Tehdejší povodně obrátily život vzhůru nohama několika tisícům lidí ve čtyřech desítkách obcí šumperského regionu. Mezi vystavenými snímky nechybějí ani ty, které zaznamenávají aktuální podobu nově vybudovaných mostů – zničeno jich bylo čtrnáct – a některých silnic.

Vzniklé škody se vyšplhaly k částce půl miliardy korun. Trvalo dlouhé roky, než se podařilo znovu vybudovat, co v několika hodinách vzala velká voda. Výstava tak připomíná potřebu lidské pokory před silou přírodních živlů.foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.