ZPRÁVY

Vikýřovická knihovna se stěhovala do nového

6. října 2012, 20:37, MB
Vikýřovická knihovna se stěhovala do nového Vikýřovice – Větší prostory pro knižní fond, samostatná studovna vybavená počítači s připojením na internet, zařízení pro multimediální prezentace. A nejen to získala knihovna ve Vikýřovicích díky přesunu z přízemí obecního úřadu do budovy naproti základní škole, ve které sídlí Mateřské centrum Vikýrek. V pátek 5. října ji dlouholeté knihovnici Květoslavě Havlíčkové slavnostně předal starosta obce Václav Mazánek.
Místostarostka Vlasta Pazourová nejdříve krátce připomněla historii budovy, kde v minulosti bydlel mimo jiné ředitel místní školy. Prostory později využívala i družina, školní jídelna a obecní spolky. Sbor žáků vikýřovické školy pod vedením své učitelky hudební výchovy Jitky Brzobohaté poté předvedl krátkou inscenaci muzikálu o Šípkové Růžence a postaral se tím o velice milé kulturní rozptýlení.Knihovna, která nově obývá tři místnosti, by měla sloužit také jako prostor pro pořádání kulturních akcí a besed. „Přál bych si, aby se zde po vzoru Městské knihovny v Šumperku konaly například zajímavé přednášky z cest,“ dodal starosta Mazánek. Náklady na stěhování obec uhradila z finanční odměny za 3. místo v celostátní soutěži Obec přátelská rodině 2011, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Při této příležitosti se také vedení obce rozhodlo prezentovat návrh plánu na protipovodňová opatření na řece Desné. Původně zamýšlený odtokový kanál, který měl vést za železniční dráhou a stát přibližně 460 miliónů korun, vikýřovičtí zastupitelé již před delší dobou zamítli. Místo toho ve spolupráci s vedením obcí Rapotín a Petrov nad Desnou vznikl současný návrh, který počítá s vybudováním nových odsazených ochranných hrází a protipovodňových zdí a také se zvětšením průtokového profilu řeky pomocí nových obtokových koryt a odlehčovacích ramen.Součástí opatření proti padesátileté vodě by měla být i rekonstrukce některých mostů. Vzniknout by měly tzv. povodňové parky sloužící rekreační a relaxační činnosti. Na financování by se měly kromě Vikýřovic podílet i obce Rapotín a Petrov nad Desnou. Náklady na tento projekt se zatím odhadují na zhruba 180 miliónů korun, až 90 % z této částky by však obce mohly získat z dotačních programů Evropské unie.


foto: MB


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.10.2012 02:38
Titulek: Pokrok
Autor: Sluha
133
Kdy bude knihovna půjčovat e-knihy? Papírové knihy jsou ulemtané a plné roztočů a bakterií. Co na to hygiena?
Reagovat
Datum: 8.10.2012 08:02
Titulek: Re: Pokrok
Autor: cinique
38
Proč hygiena? Stovky let lidi čtou knihy a ještě jsme nevymřeli. Vy opravdu chcete strávit život ve sterilním prostředí, stoprocentně odstíněn od všeho zlého? To byste si měl možná dát pozor, aby ta vaše čtečka náhodou nebyla z plastu a aby ten plast náhodou při třímání v teplých potících se rukou, neuvolňoval do vašeho těla sem tam nějakou tu karcinogenní molekulku ať už ftalátovou či nějakou podobně veselou.
Podle mě hlavním přínosem knihoven je, že člověk může přečíst spoustu knih, aniž by je musel doma skladovat - protože ony jsou knihy docela rozměrné a obecně místa je málo. V případě e-knih toto ale odpadá, takže si myslím, že si můžete e-knihu pořídit sám, stáhněte si tam tisíce knih a do knihovny už nemusíte vkročit. Tu nechte lidem, kteří mají papírové knihy rádi, rádi si otáčejí stránky a rádi na sebe nechají knihu dýchat. Ne, to nemusíte chápat. Jen věřte, že je nás takových stále ještě dost.
Reagovat
Datum: 8.10.2012 19:02
Titulek: Re: Pokrok
Autor: Miroslav1
91
no táák. Vždyť se evidentně jedná o vtip :)
Reagovat
Datum: 8.10.2012 19:13
Titulek: Re: Pokrok
Autor: cinique
31
No nevím... V některých knihovnách se e-knihy skutečně i půjčují...
Reagovat
Datum: 10.10.2012 16:00
Titulek: Re: Pokrok
Autor: xxx
147
Do některých knihoven chodí i lidi.
Reagovat
Datum: 1.11.2012 19:50
Titulek: Re: Pokrok
Autor: Pampalini
31
Ano, máte pravdu. Do některých knihoven opravdu chodí i lidé. Do té naší dokonce hromadně i malí "lidičci", kteří zde tráví s paní knihovnicí hodně času (i díky tomu, že na ně obec při budování nové knihovny myslela a mají tu svou místnůstku). Máme doma čtečku , která je plna e-knih, přesto je v naší rodině návštěva knihovny stále "v kurzu". A knížky častější náplní večera, než skorokaždodenní seriály. Jo! :-D
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).