ZPRAVODAJSTVÍ

Viktor Šebesta: „Flamenco je nádherně barevné, pokaždé vám nabídne jiný zážitek.“

19. července 2016, 15:00, Hana Písková
Viktor Šebesta: „Flamenco je nádherně barevné, pokaždé vám nabídne jiný zážitek.“ Zábřeh - Někdo se těší celý rok na léto, protože ho čeká vysněná dovolená, a někdo má naopak léto spojené s prací, která ho ovšem dokáže nabít podobně, jako kdyby trávil dovolenou na tom nejhezčím místě na světě. Člověkem, který už osmý rok zůstává v červenci rád doma a pracuje, je zábřežský patriot Viktor Šebesta. Před lety mu učarovalo flamenco a rozhodl se zprostředkovávat ho lidem každoročně festivalem španělské kultury Colores Flamencos, který probíhá na přelomu července a srpna v Olomouci.

 O vás je známo, že milujete Zábřeh, přesto kancelář máte v Šumperku a festival pořádáte v Olomouci. Na kterém z těchto míst pobýváte nejraději?
Už téměř šestnáct let jsem zvyklý podnikat každodenní cesty mezi Zábřehem, Šumperkem a Olomoucí. Ani mi to nepřijde, protože to jsou krásné dojezdové vzdálenosti. Šumperk je pěkné město, Olomouc je moje srdeční záležitost, ale Zábřeh je pořád na prvním místě, nechce se mi odtud.

Jak se vůbec český muž dostane ke španělskému flamencu? Jak k tomu došlo ve vašem případě?
Byla to jedna z životních náhod, které mě potkaly. Asi před jedenácti lety jsem se v jedné společnosti podílel na festivalu Losinské kulturní léto na zámku ve Velkých Losinách a chtěl jsem zařadit do programu něco netradičního. Přes známé jsem se dostal až k flamencovému kytaristovi Petru Vítovi. Tenkrát jsme si řekli, že to prostě vyzkoušíme, a vidíte, spolupracujeme dodnes. Petr se stal programovým ředitelem festivalu Colores Flamencos.

Takže za vaší láskou k flamencu stojí vlastně muž?
(Smích.) Může za to flamenco samotné. Naprosto mě uchvátilo svou energií a vším, co k němu patří. Dokáže přenášet na diváky neuvěřitelné emoce a přeneslo je i na mě. A když jsem zjistil, že v tom nejsem sám, že ten zájem lidí i u nás je veliký, opakovali jsme ta vystoupení každý rok a stále chodilo víc a víc návštěvníků. Moje idea pak byla přenést ho do většího města a vyhrálo logicky krajské město Olomouc. Před osmi lety jsme uspořádali festival Colores Flamencos poprvé a zájem o něj neustále roste.

Největší hvězdou vašeho festivalu byl asi zatím kytarista Paco de Lucía. Je to tak?
Přesně tak. To byl zatím náš dosavadní vrchol. Nevím, jestli jsme schopni ho překonat, protože Paco de Lucía byl fenomenální hudebník, kytarista, který zasahoval do různých hudebních žánrů. Jeho koncert, který probíhal na hlavním olomouckém náměstí u radnice, byl fantastický. Bohužel, tohle vystoupení bylo jeho poslední ve východní Evropě, půl roku po něm Paco de Lucía zemřel. I nadále se snažíme zvát další skvělé a zajímavé umělce, kteří patří mezi světovou špičku. Jsme rádi, že to diváci takto vnímají a proto na festival chodí.

Jak se vám daří špičkové umělce získávat?
Díky programovému řediteli festivalu Petru Vítovi. Španělsko je jeho druhým domovem. Žil tam několik let, dokonce v Granadě učil hru na kytaru. Je to skvělý hudebník a velmi fundovaný odborník, to on doporučuje umělce a zařizuje booking. Já se spíš starám o to, aby festival vůbec mohl proběhnout, zajišťuji finance a organizaci.

Oblíbenost flamenca roste, zřejmě i díky vašemu festivalu, také na Zábřežsku a Šumpersku. Sledujete to?
V České republice celkově už se věnuje flamencu docela úctyhodné množství lidí, tedy zejména dívek a žen. V Zábřeze je velmi silná a skvělá parta. Vím o ní a vím, že tyto tanečnice náš festival pravidelně navštěvují, moc mě to těší. Také v Olomouci je významná skupina Aires del Sur, jejíž členky pravidelně vyhrávají různé flamencové soutěže a pravidelně se jezdí učit do Španělska k těm nejlepším flamencovým tanečníkům a tanečnicím. Já jsem rád, že i náš festival k popularizaci flamenca tak trochu přispěl.

Mluvili jsme o emocích. Vzpomenete si na nějaký konkrétní moment, vrcholný zážitek s flamencem, na který nezapomenete?
Já to mám poměrně jednoduché, protože pro mě je vždycky nejsilnější zážitek ten poslední. Jak i z názvu festivalu vyplývá, flamenco je barevné, takže ten zážitek je pokaždé trochu jiný, ale vždycky emotivní. Tím posledním byl pro mě loňský galavečer s Moravskou filharmonií, Carlosem Piñanou a fantastickou tanečnicí Maise Márquez. A teď už se zase těším na ten další, kdy 30. července v pavilonu A na Výstavišti Flora uvidíme partnerské flamenco tanečníků Olgy Pericet a Marca Florese. Nesmírně se těším.

K festivalu už neodmyslitelně patří i dny španělské kuchyně. Co vás na ní za dobu pořádání festivalu zaujalo?
Když tak o tom přemýšlím, tak díky festivalu jsem se naučil jíst plody moře. Do té doby jsem tuto část kuchyně příliš v oblibě neměl. Dnes už ale patří k mým nejoblíbenějším. Taky se ze mě stal milovník španělských vín. To je úžasná kombinace, kterou si, když to jde, rád dopřeju během celého roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.