ZPRAVODAJSTVÍ

Vícepráce a vratka dotací. Nádraží se prodraží

12. března 2020, 09:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Milióny korun navíc bude stát šumperskou radnici rekonstrukce autobusového nádraží. Cenu díla zvedly vícepráce už v době, kdy se ani nezačalo stavět. Další ztrátu teď Šumperku účtuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které chce po městu zpět část dotací. Podle státních úředníků Šumperk chyboval při výběru stavební firmy, když některé uchazeče o zakázku znevýhodnil.

 „Vedení města se zatím ke krácení dotace nechce vyjadřovat, protože radnice proti tomuto kroku podala námitky a odvolací řízení ještě neskončilo,“ řekla Týdnu na severu Soňa Singerová, mluvčí šumperské radnice.
Ministerstvo Šumperku sebralo tři čtvrtě miliónu korun. Pokud radnice s odvoláním neuspěje, může město přijít o milióny.

„V prvním kroku jsme platbu dotace ponížili o 774 tisíc korun, což činí korekci ve výši pěti procent. Po vypořádání námitek bude rozhodnuto i o případném krácení v dalších etapách,“ uvedla Veronika Vároši, mluvčí MMR.

Vícepráce a zelené střechy

Stavbu autobusového nádraží v Šumperku prodražují vícepráce a úpravy, které si oproti původnímu plánu zastupitelé do projektu prosadili. Jde třeba o zelené střechy za čtyři a půl miliónu korun nebo takzvané smart řešení v ceně dalších miliónů.

Na posledním jednání zastupitelstva se bouřlivě diskutovalo o mimořádných nákladech na sanaci podloží „autobusáku“, kterou dodavatelská firma realizovala v ceně tři a půl miliónu – zastupitelé se o tom dozvěděli až s několikaměsíčním zpožděním. Cena všech uskutečněných i předpokládaných víceprací tak už přesáhla téměř patnáct miliónů korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.3.2020 11:14
Titulek: kecy
Autor: adolf
kecy,kecy,kecy
Reagovat
Datum: 12.3.2020 12:10
Titulek: divadlo zastupitelstva pokračuje
Autor: důchsenior
10
No to je fakt už nehoráznost. Další úžasná práce našeho zastupitelstva. Tragikomedie s knihovnou Sever, teď autobusové nádraží, hlavně jak se nechá pan starosta s paní N. fotit ve staronovém knihkupectví .... opět výsměch občanům .... Tohle opravdu hraničí s výzvou k odstoupení když ne celého zastupitelstva včetně šikovného pana starosty nebo alespoň lidí, kteří tuto monstr akci připravovali a uzavíraly smlouvy či výběrová řízení.
Reagovat
Datum: 12.3.2020 12:48
Titulek: -
Autor: -
zalez do boudy a lehni buď rád že žiješ zablešený vořechu
Reagovat
Datum: 12.3.2020 14:47
Titulek: Starosta by se měl stydět
Autor: Vladislav
12
Starosta Spurný na minulém zastupitelstvu města popřel, že by došlo na autobusáku k manažerskému selhání a urážel opozici pana Suchého, který upozornil na chyby i na předražené vícepráce. Starosta Spurný ho lživě pomluvil, co se pak ukázalo, že to starosta přehnal, že nemluvil pravdu. Omluvit by se měl a stydět. Na autobusáku došlo k manažerským chybám evidentně a ne jednou.
Reagovat
Datum: 12.3.2020 16:55
Titulek: Re: Starosta by se měl stydět
Autor: Koutná
11
Ještě dřív jsem Tomáše Spurného brala dobře, věřila mu, ale jak se spojil s babišovým hnutím a dělá s nimi všechny ty věci, tak.... bohužel
Reagovat
Datum: 12.3.2020 22:45
Titulek: Re: Starosta by se měl stydět
Autor: Adam
Jak víte ze to bylo lživé obvinení?
Reagovat
Datum: 14.3.2020 08:56
Titulek: Re: Starosta by se měl stydět
Autor: Nikita
A co jste čekali, radnici vedou lidi schopní všeho, ať jdou do háje
Reagovat
Datum: 12.3.2020 15:30
Titulek: Bez titulku
Autor: Šumperák
No ono lidi se není čemu divit? Jedno je jisté, když Šumperský autobusák bude opravovat a rekonstruovat firma, která to samé prováděla v nedaleké Mohelnici, kde už ze zkušeností víme jak to tam celé dopadlo tak se není co divit? V Mohelnici také byly vícepráce už v průběhu a další vícepráce po předání stavby až to vyústilo v to, že dodavatelská firma, která to tam prováděla nakonec zjistila, že špatně provedli už základy (zatékalo do podzemního parkoviště co tam je) tak to holt po předávce za další drahé peníze opravily - proč by to přeci dělali už kvalitně od prvopočátku - tady asi nefunguje řádně kontrolní orgán (v době záruky na reklamaci a zdarma to také v Mohelnici neudělali proč taky), když si můžou nahrabat další prachy navíc za opětovnou opravu.
Reagovat
Datum: 13.3.2020 07:11
Titulek: Obec
Autor: Anonym
Reagovat
Datum: 13.3.2020 10:29
Titulek: Re: Obec
Autor: ProtiAnonym
Vy jste stejně hloupý(-á) jako starostka... a vole(krávo) ani neumíte číst - jedná se o:"ZÁPIS Z KONZULTACÍ VE DNECH 9.12.2019 A 22.1.2020"!!!
Reagovat
Datum: 17.3.2020 09:56
Titulek: A kdo chyby zaplatí?
Autor: Bláha Jan
Pokud je článek pravdivý a MMR bude dotaci krátit i v dalších etapách, je to už průšvih a jak je možné, aby takové chyby byly? Pány na radnici to nebolí, z jejich kapsy to nejde, daňoví poplatníci to zaplatí :-(
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.