ZPRAVODAJSTVÍ

Vícepráce: miliónové zakázky bez výběrového řízení

8. května 2018, 08:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Téměř každý stavební projekt, který v poslední době realizuje šumperská radnice, si vyžádá takzvané vícepráce v nákladech statisíců korun. Není to však problém pouze okresního města. Podobná situace je například i v Zábřeze nebo v Mohelnici. Na vícepráce nemusí radnice vypisovat výběrové řízení a může je zadat přímo oslovené firmě.  

 Statisíce korun navíc zaplatil Šumperk oproti původně sjednané ceně za rekonstrukci zimního stadiónu. Čtyři sta tisíc korun nad plán už stála v současné době probíhající rekonstrukce kina Oko. K tomu další zhruba milión korun město zaplatí za vybudování nových podlah uvnitř kinosálu, ani s tím rozpočet původně nepočítal. „Špatný stav podlah bylo nutno i s ohledem na budoucí provoz kina velmi rychle řešit. Rada města proto rozhodla, že na tyto práce bude uzavřena samostatná smlouva,“ uvedl místostarosta Šumperka Tomáš Spurný. 
Podobné potíže potkaly před časem Zábřeh, který rekonstruoval plavecký areál.  Za jeho renovaci měl původně zaplatit 18,2 miliónu korun, nakonec musel investovat přes 19 miliónů. „Vícepráce na opravě venkovního bazénu činily zhruba 1,2 miliónu korun,“ uvedla mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová. 
O tři sta tisíc korun více zaplatila vloni Mohelnice za opravy vozovek. A nedávno tamní radnice s překvapením zjistila, že podloží pod opravovaným autobusovým nádražím má nižší nosnost, než projektanti předpokládali, a celková cena rekonstrukce „autobusáku“ proto naroste o dva milióny.    

Studie a projekty k ničemu? 

Města přitom utrácí statisíce korun za studie a podrobné projekty, které mají stanovit nejen přesný postup prací, ale i jejich rozsah a cenu. V některých případech radnice platí projektantům milióny korun. Přitom špatný stav podlah v šumperském kině Oko byl prý natolik tristní, že s trochou nadsázky ležely koberce prakticky na hlíně. Na problém ale přišli až dělníci poté, co s rekonstrukcí kina začali.  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.5.2018 08:55
Titulek: Nic nového
Autor: Ja
34
Čemu se kdo diví? Místo ředitele kina zaplácli plastelinou. Stejně jako v divadle. Takže tam odbornost nečekejme. A vícepráce je jediná možnost jak se dostat k penězům. Nebo si opravdu myslíte, že špatný projekt není od začátku záměr. A to se teprve těším na Dům kultury. To bude ultra podvod. Můžeme si za to všechno sami. Je nám to jedno , hlavně mít klid a ať po nás nikdo nic nechce. Takže Zdeněk opět starosta, senátor a potom na Hrad. Nebojme se, bude hůř.
Reagovat
Datum: 8.5.2018 18:14
Titulek: Re: Nic nového
Autor: vojta
35
Proč by měl ředitel kina nebo divadla být odborníkem na stavební práce a rekonstrukce? Jak by se vám líbil soustružník v bílém plášti třeba na interně?
Reagovat
Datum: 9.5.2018 08:58
Titulek: Nic nového na interně
Autor: HD 24
24
Tělocvikář vykonávají funkci starosty a zároveň senátora.. To se ti líbi?
Reagovat
Datum: 9.5.2018 11:42
Titulek: Re: Nic nového na interně
Autor: vojta
32
Můžeš mi ukázat, kdo je vyučeným senátorem nebo se narodil jako starosta?
Reagovat
Datum: 10.5.2018 07:45
Titulek: Re: Nic nového na interně
Autor: Lux
21
Student politologie nebo veřejné správy???
Reagovat
Datum: 10.5.2018 11:03
Titulek: Re: Nic nového na interně
Autor: vojta
17
...se do Senátu nedostane kvůli nízkému věku.
Reagovat
Datum: 10.5.2018 10:04
Titulek: Nic nového
Autor: laďa
26
Všechny vícepráce jsou o neschopnosti předávajícího a přebírajícího, ale jinak jsou prostorem pro korupci zadavatele. Ale to naši, ale i jiní radní dobře znají.
Reagovat
Datum: 8.5.2018 09:42
Titulek: Ha ha ha vícepráce...
Autor: Nešumperák
21
Na bazénu se ještě "nezačalo",zimák je stále v řešení a kulturák?To možná tak během 10-ti let....ještě,že ten Zábřeh je jen 15km....od nás vlastně jen 10km.
Reagovat
Datum: 8.5.2018 15:19
Titulek: Na vícepráce musíte vypsat nové výběrové řízení,
Autor: Čestmír
25
pokud hodnota víceprací překračuje 50 % původní hodnoty zakázky, viz zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Dřívější limit byl dokonce jen 20 %, pak 30 %. Ale zákon sem, zákon tam, politici v Česku drze kradou veřejné milióny, protože vymahatelnost práva je nulová a režimní soudci je stejně neodsoudí.

Bývalý přerovský primátor a senátor Lajtoch (ČSSD), jeho tehdejší náměstek Kulíšek (ODS), radní Zatloukal (ČSSD) a Čermák (ODS) a úředníci magistrátu Gala a Raba byli obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se týkal veřejné zakázky na rekonstrukci zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově v letech 2008 a 2009. Obě zakázky stály podstatně více, než město plánovalo, a vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební.
V roce 2011 je začala vyšetřovat protikorupční policie, v dubnu 2014 na ně státní zastupitelství podalo obžalobu a v listopadu 2014 je soudce olomouckého okresního soudu Petr Sušil potrestal podmínkami, zákazy působit ve veřejných funkcích a Zatloukala pokutou 200 tisíc korun.
Zvrat v kauze přišel 14. ledna 2015 a odehrál se v Praze v Senátu. Tehdy Lajtochův spolustraník z Olomouckého kraje senátor Martin Tesařík (ČSSD) navrhl pozměňovací návrh zvyšující u zakázek limit pro vícepráce bez nutnosti vypsat výběrové řízení z 20 na 30 %. V přerovské kauze byl přitom rozsah víceprací 24,5 %. Novela zákona začala platit už v březnu 2015. V červnu 2015 pak soudce Krajského soudu v Olomouci Michal Jelínek prvoinstanční rozsudek zrušil a Lajtocha (ČSSD) a spol. osvobodil. Důvod? Tesaříkova změna zákona. „Krajský soud ve zrušovacím usnesení vyšel ze závěru, že trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán, přičemž podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější. Nepovažoval tak za možné, aby obžalovaní byli okresním soudem odsouzeni za překročení limitu 20 procent, neboť v době rozhodování okresního soudu již tento limit neexistoval a nově stanovený vyšší limit 30 procent překročen nebyl,“ uvedl mluvčí soudu Michal Renda. Lajtoch (ČSSD) prohlásil, že mezi Tesaříkovou změnou zákona a jeho trestní kauzou žádná souvislost neexistuje.
Viz
https://olomouc.idnes.cz/soud-s-prerovskym-exprimatorem-jirim-lajtochem-sporne-zakazky-prerov-politici-urednici-zmena-zakona-i7r-/olomouc-zpravy.aspx?c=A160725_2261947_olomouc-zpravy_stk
Reagovat
Datum: 11.5.2018 11:09
Titulek: Re: Na vícepráce musíte vypsat nové výběrové řízení,
Autor: Jarmila
19
Na vícepráce v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek jsou samozřejmě pravidla. Pak jsou ale zakázky malého rozsahu a tady platí v Špk oblíbené zaklínadlo "časová tíseň". Pod toto se schová vše. Ale abychom nekřivdili pouze starostovi. Městský úřad má snad aparát, který koordinuje projekční přípravu a následnou stavební činnost. V případě kina je to jednoznačně podceněné. I laik jasně věděl, že se jim to při rekonstrukci rozsype a budou vícepráce. Stačilo se podívat na profil zadavatele a zadávací dokumentaci.
Reagovat
Datum: 9.5.2018 15:38
Titulek: Nic nového na interně
Autor: HD 24
24
Tělocvikář vykonávají funkci starosty a zároveň senátora.. To se vojtovi líbi?
Reagovat
Datum: 10.5.2018 06:34
Titulek: 2mega
Autor: Tadeas
35
Ty dva miliony za viceprace na podzemnich parkovistich v Mohelnici jsou dost podezrele.Nezda se mi, ze by tam bylo neco navic udelano.
Reagovat
Datum: 10.5.2018 06:40
Titulek: Re: 2mega
Autor: Pavlína
35
A proč si myslíte, že se tak v Mohelnici hojně investuje? Čím víc zakázek, tím více milionů, tím více...
Nebylo za ty dva miliony uděláno něco jiného, na jiné "akci"?!
Reagovat
Datum: 16.5.2018 09:42
Titulek: Re: 2mega
Autor: Pavlína
26
Akce se financuje z dotačních peněz, to není maličkost!Asi to bude zajímat policii.
Reagovat
Datum: 16.5.2018 09:43
Titulek: Re: 2mega
Autor: Ostříž
35
Myslíte dotační podvod??
Reagovat
Datum: 16.5.2018 12:45
Titulek: Re: 2mega
Autor: Šibal
25
Máte důkazy, že jde o podvod?
Reagovat
Datum: 16.5.2018 13:54
Titulek: 2mega a možná i víc...
Autor: Rudolf Tauchen
30
Máte důkazy, že nejde o podvod?
Reagovat
Datum: 24.5.2018 17:10
Titulek: Re: 2mega
Autor: Občan
17
Tetka drbna?
Reagovat
Datum: 11.5.2018 08:16
Titulek: Re: 2mega
Autor: Ostříž
34
Už se to betonuje, a pod beton se nikdo dívat nebude, to ví i starosta. Asi nějaká osvědčená metoda. Ten převeze všechny, proto je taky starosta.
Reagovat
Datum: 10.5.2018 12:22
Titulek: tělocvikář jako tělocvikář
Autor: petr fajman
27
Tělocvikáři v této zemi jsou k politické kariéře předurčeni.
Ten tělocvikář z Liberce taky nebyl špatnej. P.F.
Reagovat
Datum: 11.5.2018 10:52
Titulek: povesit
Autor: cerny
24
to chce par lidi z radnice povesit !!!
Reagovat
Datum: 12.5.2018 14:16
Titulek: Bez titulku
Autor: Šumperák
18
No to víte, už kdysi bylo vidět jak to v Šumperku funguje - viz. např.revitalizace ul.Jiřího z Poděbrad kdy výherce na dodavatele to přehodil na jiné menší a nekvalitní firmy, další příklad oprava kanalizace a vody, teď momentálně rekonstrukce kina, rekonstrukce radnice, do budoucna plavecký bazén, kulturní dům atd.. Ono kdyby si poctivě vykonávali svoji práci úřednící na stavebním úřadě a tito úředníci se vyznali ve stavebním zákoně - co a jak jim umožňuje z hlediska pravomocí, dále kvalitní stavební dozor atd. tak by u žádné zakázky nemusely být prováděny více práce. Ale ono to má souvislost také s tím, že projektanti nerespektují aktuální předpisy, normy, vyhlášky atd., takže když takový projektant něco vyprojektuje podle několik let starých předpisů a zakázka se dělá v době kdy platí revidované - novelizované předpisy, vyhlášky atd. tak se není čemu divit, a to samé platí o lidech na stavebním úřadě, kteří to také neznají nebo nechtějí znát. Kdyby se všude dodržovalo to co má tak nebude korupce při výběrových řízeních a stavebních zakázkách a nebude také korupce na jiných úřadech, které tyto zakázky zadávají a na úřadech, které mají vykonávat dozor a státní dohled. Toť vše k vašemu tématu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.