ZPRÁVY

VHZ ztratila směnky za několik miliónů korun

2. prosince 2014, 09:30, Jaroslav Kropáč
Šumperk, Staré Město - Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk, která mají v regionu na starosti obří projekt stavby kanalizace, řeší problém se ztracenými směnkami v hodnotě tří miliónů korun. Ty měly být po svém zaplacení vráceny zpět Starému Městu, v účetnictví VHZ však nejsou k nalezení. Původně vedení společnosti jakoukoli ztrátu směnek popíralo, v písemném vyjádření už problém přiznalo.

 „Současný management společnosti tuto situaci narovnává, a to jednak formou notářského zápisu, jednak formou zahájení soudního řízení o umoření listin z důvodu budoucího zamezení zneužití práva ze směnek třetími osobami,“ uvedla nedávno dosazená ředitelka VHZ Iva Hlavatá. Vodohospodářská společnost ztratila hned tři směnky, každou v hodnotě jednoho miliónu korun. Cenné papíry kryly dluh Starého Města a po zaplacení mu měly být vráceny, vzhledem k jejich ztrátě už k tomu ale nedošlo. „Ve funkci jsem teprve krátce, takže se s problémem teprve seznamuji. S VHZ o tom nicméně budeme jednat,“ řekl Týdnu starosta Starého Města Jiří Kamp.

Chybí ještě něco?

Ztráta hned tří cenných papírů vyvolává otázky o stavu a evidenci dalších dokumentů, které VHZ spravuje. „Pro zacházení se směnkami sice neexistují žádná zvlášť psaná pravidla, nicméně jsou zde určité zásady a hlavně zdravý rozum, jak s cennými papíry této hodnoty zacházet,“ okomentoval ztrátu směnek redakcí oslovený právník Jan Bláha, který Starému Městu poskytoval první zastoupení.
Hlavním akcionářem VHZ je Šumperk, dále pak Zábřeh, Mohelnice, Hanušovice, Loštice a několik dalších obcí v okrese, které firmě svěřily realizaci stavby kanalizace za 1,5 miliardy korun. Projekt je přitom administrativně extrémně náročný a Brusel, který na stavbu poskytl dotace, jakékoli nedostatky ve vedení formalit tvrdě trestá.
DISKUZE K TOMUTO ČLÁNKU MUSELA BÝT VZHLEDEM K ZÁVADNÉMU OBSAHU ODSTRANĚNA.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.