ZPRÁVY

VHZ ztratila směnky za několik miliónů korun

2. prosince 2014, 09:30, Jaroslav Kropáč
Šumperk, Staré Město - Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk, která mají v regionu na starosti obří projekt stavby kanalizace, řeší problém se ztracenými směnkami v hodnotě tří miliónů korun. Ty měly být po svém zaplacení vráceny zpět Starému Městu, v účetnictví VHZ však nejsou k nalezení. Původně vedení společnosti jakoukoli ztrátu směnek popíralo, v písemném vyjádření už problém přiznalo.

 „Současný management společnosti tuto situaci narovnává, a to jednak formou notářského zápisu, jednak formou zahájení soudního řízení o umoření listin z důvodu budoucího zamezení zneužití práva ze směnek třetími osobami,“ uvedla nedávno dosazená ředitelka VHZ Iva Hlavatá. Vodohospodářská společnost ztratila hned tři směnky, každou v hodnotě jednoho miliónu korun. Cenné papíry kryly dluh Starého Města a po zaplacení mu měly být vráceny, vzhledem k jejich ztrátě už k tomu ale nedošlo. „Ve funkci jsem teprve krátce, takže se s problémem teprve seznamuji. S VHZ o tom nicméně budeme jednat,“ řekl Týdnu starosta Starého Města Jiří Kamp.

Chybí ještě něco?

Ztráta hned tří cenných papírů vyvolává otázky o stavu a evidenci dalších dokumentů, které VHZ spravuje. „Pro zacházení se směnkami sice neexistují žádná zvlášť psaná pravidla, nicméně jsou zde určité zásady a hlavně zdravý rozum, jak s cennými papíry této hodnoty zacházet,“ okomentoval ztrátu směnek redakcí oslovený právník Jan Bláha, který Starému Městu poskytoval první zastoupení.
Hlavním akcionářem VHZ je Šumperk, dále pak Zábřeh, Mohelnice, Hanušovice, Loštice a několik dalších obcí v okrese, které firmě svěřily realizaci stavby kanalizace za 1,5 miliardy korun. Projekt je přitom administrativně extrémně náročný a Brusel, který na stavbu poskytl dotace, jakékoli nedostatky ve vedení formalit tvrdě trestá.
DISKUZE K TOMUTO ČLÁNKU MUSELA BÝT VZHLEDEM K ZÁVADNÉMU OBSAHU ODSTRANĚNA.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru