ZPRÁVY

VHZ ztratila směnky za několik miliónů korun

2. prosince 2014, 09:30, Jaroslav Kropáč
Šumperk, Staré Město - Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk, která mají v regionu na starosti obří projekt stavby kanalizace, řeší problém se ztracenými směnkami v hodnotě tří miliónů korun. Ty měly být po svém zaplacení vráceny zpět Starému Městu, v účetnictví VHZ však nejsou k nalezení. Původně vedení společnosti jakoukoli ztrátu směnek popíralo, v písemném vyjádření už problém přiznalo.

 „Současný management společnosti tuto situaci narovnává, a to jednak formou notářského zápisu, jednak formou zahájení soudního řízení o umoření listin z důvodu budoucího zamezení zneužití práva ze směnek třetími osobami,“ uvedla nedávno dosazená ředitelka VHZ Iva Hlavatá. Vodohospodářská společnost ztratila hned tři směnky, každou v hodnotě jednoho miliónu korun. Cenné papíry kryly dluh Starého Města a po zaplacení mu měly být vráceny, vzhledem k jejich ztrátě už k tomu ale nedošlo. „Ve funkci jsem teprve krátce, takže se s problémem teprve seznamuji. S VHZ o tom nicméně budeme jednat,“ řekl Týdnu starosta Starého Města Jiří Kamp.

Chybí ještě něco?

Ztráta hned tří cenných papírů vyvolává otázky o stavu a evidenci dalších dokumentů, které VHZ spravuje. „Pro zacházení se směnkami sice neexistují žádná zvlášť psaná pravidla, nicméně jsou zde určité zásady a hlavně zdravý rozum, jak s cennými papíry této hodnoty zacházet,“ okomentoval ztrátu směnek redakcí oslovený právník Jan Bláha, který Starému Městu poskytoval první zastoupení.
Hlavním akcionářem VHZ je Šumperk, dále pak Zábřeh, Mohelnice, Hanušovice, Loštice a několik dalších obcí v okrese, které firmě svěřily realizaci stavby kanalizace za 1,5 miliardy korun. Projekt je přitom administrativně extrémně náročný a Brusel, který na stavbu poskytl dotace, jakékoli nedostatky ve vedení formalit tvrdě trestá.
DISKUZE K TOMUTO ČLÁNKU MUSELA BÝT VZHLEDEM K ZÁVADNÉMU OBSAHU ODSTRANĚNA.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.