ZPRÁVY

Vězni pomáhají Charitě i hasičům

20. října 2014, 18:04, Hana Písková
Vězni pomáhají Charitě i hasičům Mírov, Zábřeh - Rukodělnými pracemi v šicí dílně pomáhají vězni z Mírova uživatelům stacionáře Charity Zábřeh. Ti pak mohou z nejrůznějších polotovarů, které vězni připraví, vytvářet zajímavé textilní výrobky sloužící dětem v mateřské škole i dospělým.

 „Navázali jsme spolupráci s Věznicí Mírov, která funguje tak, že na základě našich požadavků připraví vězni textilní polotovary z materiálu, který jim dodáme. Naši lidé, především senioři, pak mohou vyrábět polštáře plněné pohankou nebo levandulí. Oblíbené jsou polštáře nebo tašky zdobené batikou či potisky. Pro Mateřskou školu Moravičany jsme například společně vytvářeli deky znázorňující roční období, na kterých si děti hrají,“ uvedla Jana Skalická ze zábřežské Charity. Tyto aktivity pomáhají jak seniorů, kteří si díky rukodělným pracím procvičují jemnou motoriku, tak vězňům. „V šicí dílně pracují denně i vězni se zvýšenou ostrahou. Dělají práci, která jim přináší smysl a zároveň posiluje dobré návyky každodenní práce. Musím říct, že těmto rukodělným aktivitám se naši vězni věnují bez nároku na odměnu. Přináší jim to dobrý pocit, že dělají něco pro druhé. Máme tu jednoho tahouna, který ostatním práci organizuje, takže každý z vězňů dělá to, co umí a co je zapotřebí,“ potvrdila psycholožka z mírovské věznice Jana Poláková.

Vrazi vyrábí plyšáky

Prospěšným aktivitám se podle Jany Polákové věnují na Mírově v rámci projektu Humanita i nejtěžší vězni, kteří byli odsouzeni na doživotí. „Ti nedocházejí do šicí dílny, ale tvoří zvířátka z fleesu, která dodáváme hasičskému integrovanému systému. Plyšáky pak hasiči využívají například při záchranných akcích, kdy s jejich pomocí navazují kontakt s dětmi a získávají si jejich důvěru,“ dodává psycholožka.
Některé výrobky se dělají přímo na přání nejrůznějších institucí, ostatní si mohou koupit lidé z široké veřejnosti na recepci Charity Zábřeh. „Finanční prostředky, které tak získáme, použijeme na nákup dalšího materiálu, který k práci potřebujeme,“ dodává Skalická.


Foto: red

Mírovská věznice je partnerem Charity, pracují pro ni i doživotně odsouzení trestanci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).