ZPRÁVY

Vězni pomáhají Charitě i hasičům

20. října 2014, 18:04, Hana Písková
Vězni pomáhají Charitě i hasičům Mírov, Zábřeh - Rukodělnými pracemi v šicí dílně pomáhají vězni z Mírova uživatelům stacionáře Charity Zábřeh. Ti pak mohou z nejrůznějších polotovarů, které vězni připraví, vytvářet zajímavé textilní výrobky sloužící dětem v mateřské škole i dospělým.

 „Navázali jsme spolupráci s Věznicí Mírov, která funguje tak, že na základě našich požadavků připraví vězni textilní polotovary z materiálu, který jim dodáme. Naši lidé, především senioři, pak mohou vyrábět polštáře plněné pohankou nebo levandulí. Oblíbené jsou polštáře nebo tašky zdobené batikou či potisky. Pro Mateřskou školu Moravičany jsme například společně vytvářeli deky znázorňující roční období, na kterých si děti hrají,“ uvedla Jana Skalická ze zábřežské Charity. Tyto aktivity pomáhají jak seniorů, kteří si díky rukodělným pracím procvičují jemnou motoriku, tak vězňům. „V šicí dílně pracují denně i vězni se zvýšenou ostrahou. Dělají práci, která jim přináší smysl a zároveň posiluje dobré návyky každodenní práce. Musím říct, že těmto rukodělným aktivitám se naši vězni věnují bez nároku na odměnu. Přináší jim to dobrý pocit, že dělají něco pro druhé. Máme tu jednoho tahouna, který ostatním práci organizuje, takže každý z vězňů dělá to, co umí a co je zapotřebí,“ potvrdila psycholožka z mírovské věznice Jana Poláková.

Vrazi vyrábí plyšáky

Prospěšným aktivitám se podle Jany Polákové věnují na Mírově v rámci projektu Humanita i nejtěžší vězni, kteří byli odsouzeni na doživotí. „Ti nedocházejí do šicí dílny, ale tvoří zvířátka z fleesu, která dodáváme hasičskému integrovanému systému. Plyšáky pak hasiči využívají například při záchranných akcích, kdy s jejich pomocí navazují kontakt s dětmi a získávají si jejich důvěru,“ dodává psycholožka.
Některé výrobky se dělají přímo na přání nejrůznějších institucí, ostatní si mohou koupit lidé z široké veřejnosti na recepci Charity Zábřeh. „Finanční prostředky, které tak získáme, použijeme na nákup dalšího materiálu, který k práci potřebujeme,“ dodává Skalická.


Foto: red

Mírovská věznice je partnerem Charity, pracují pro ni i doživotně odsouzení trestanci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).