ZPRÁVY

Veterina řeší týrání koní

17. února 2015, 09:00, jak
Veterina řeší týrání koní Velké Losiny - Napjatá situace panovala na konci minulého týdne na statku u Velkých Losin, kde měla chovatelka Lenka Wagnerová ustájeny koně. Na jejich nedobrý stav upozornili veterináře ostatní chovatelé, podle zvěrolékařů byli koně ustájeni v nevyhovujících podmínkách. Majitelka o zvířata patrně přijde, sama však vinu odmítá a celou věc označuje za vykonstruovanou kauzu.

 „Dostali jsme od veterinářů zprávu, že koně byli týraní. Jako pověřená obec proto musíme přijmout určitá opatření, majitelka zřejmě bude zbavena práva se o zvířata starat a péči o ně převezme jiná osoba,“ vysvětluje Dana Krňávková z odboru životního prostředí šumperské radnice. Celkem se jedná o tři zvířata, čtvrté minulý týden uhynulo a pátý kůň byl údajně odcizen. Na případ upozornili redakci Týdne čtenáři. „Koně se od podzimu nedostali ven, majitelka k nim chodí jednou denně,“ stojí v mailu, který redakce před nedávnem obdržela.

Podivné okolnosti

Celou kauzu provází podivné okolnosti. Ačkoli veterináři týrání zvířat potvrdili, zároveň dodali, že Wagnerová koně nijak nebila ani nemučila. „Týrání je ze zákona definováno i tak, že zvíře například stojí dlouhodobě na nevhodné podestýlce, má nevhodné ustájení a podobně,“ vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Při poslední návštěvě redaktora Týdne na severu sice koně vykazovali známky podvýživy, ty ale chovatelka odůvodňovala jejich nemocí a stářím. „Pokud vím, chovat stará a nemocná zvířata mi nikdo zakázat nemůže. Tady jde o něco úplně jiného, o budovy, kde zvířata chovám, protože jisté skupiny lidí o ně velmi usilují,“ brání se losinská chovatelka.


Foto: red

Snímek jednoho z koní, o kterého losinská chovatelka patrně přijde.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.2.2015 14:12
Titulek: koně
Autor: Monika Janišová
153
100
Mělo by se to prošetřit pořadně, v jakém stavu jsou koně, proč je nepustí ven a proč
jsou podvyživení. Majitelka se musí starat o žrádlo, ustájení i pohyb venku. Proč jsou
koně tak zubožení - viz foto. Řádně vyšetřit a potrestat viníka. Zvířata se neumí bránit, to musíme my!!! Zdravím
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).