ZPRAVODAJSTVÍ

Vesnické prodejny nezavřou. Ztrátu jim uhradí obce i kraj

20. srpna 2019, 11:00, jak
Okres – Velký zájem zaznamenal Olomoucký kraj o nové dotace, které kryjí ztrátový provoz malých vesnických prodejen. Ty by bez finančních příspěvků zkrachovaly, což by značně zkomplikovalo život hlavně starším lidem, kteří nemají šanci zajet si nakoupit do větších měst.

 „Bereme to jako součást sociální služby – možnost nakoupit si základní potraviny považujeme za základní věc, která musí být na venkově dostupná. Navíc si do našeho obchodu chodí nakupovat i senioři ze sousední Stavenice,“ uvedl František Laštůvka, starosta Třeštiny.

Hejtmanství přispívá na provoz malých ztrátových prodejen ve vsích, kde lidé jinou možnost nákupu surovin nemají. Na úhradě provozních ztrát se podílí i samy obce. Kromě Třeštiny si o krajské dotace požádal například Mírov, Krchleby, Kopřivná, Maletín nebo Horní Studénky.

„Jde nám o to, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo nebo máslo. Třeba pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech, protože často nemají ani auto a nebo se už bojí řídit,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.8.2019 11:22
Titulek: Korupce jako Okleštěképrase
Autor: Nechci slevu zadarmo
11
Tak se nám ten socialismus voľako navrací Máňo - Babišova kobliha do každé dědiny!
Reagovat
Datum: 21.8.2019 15:24
Titulek: Re: Korupce jako Okleštěképrase
Autor: Mart.ini
Už i rudý Milouš Jakešů v 89 přiznal:
"Ano, zamyslet se, kde, co a jak použít. Ano, jestli dáváme někomu malou hospodu nějakou, kde jsme měli jednoho člověka a platili jsme ze státní pokladny každý měsíc 4 tisíce ztráty na tu hospodu, tak je asi lepší dát ji jemu, i když on si tam asi vydělá daleko víc než předtím, ale nás to ty 4 tisíce nestojí!" Hospoda nebo obchod, princip je stejný.
Reagovat
Datum: 21.8.2019 15:35
Titulek: Re: Korupce jako Okleštěképrase
Autor: Nechci slevu zadarmo
Jaký princip?
Reagovat
Datum: 21.8.2019 16:09
Titulek: Re: Korupce jako Okleštěképrase
Autor: Mart.ini
Dotovat něco, co se nevyplatí.
Reagovat
Datum: 24.8.2019 17:14
Titulek: Korupce jako Kalousekprase TOP 09
Autor: Jarda Hofman
Sám se nevyplatíš, to je realita.
Reagovat
Datum: 20.8.2019 12:00
Titulek: Bez titulku
Autor: fandasever
17
Ty venkovské prodejny jsou určeny tak i tak k zániku, potraviny předražené, běžně se prodávají nahnilé brambory a cibule a další, ti majitelé spoléhají na to že starší člověk nemá odvahu požadovat kvalitní zboží. Podle mě ty dotace jsou jen hloupé populistické gesto a peníze za drzost pro jejich majitele
Reagovat
Datum: 20.8.2019 12:26
Titulek: A N O - politická liga šampiónů
Autor: honza
Další skvělé gesto pro občany z vesnic kde je doprava za nákupy do města, zejména pro starší, velký problém. Jedná se o čistě humanitární záležitost a my ji podporujeme. Pan Okleštěk odvádí skvělou práci.
Reagovat
Datum: 23.8.2019 15:33
Titulek: Re: A N O - politická liga šampiónů
Autor: Občan
Ti starší snad mají rodinu, která jim má v první řadě pomoci. Stát tu není od toho, aby se staral o chleba v každé dědině.
Okleštěk je v první řadě lhář a zloděj. To bylo slibů, jak se vzdá mandátu, když bude zvolen poslancem. A co udělal? Nic. Chrochtá jako to vypasé prase.
Reagovat
Datum: 26.8.2019 18:55
Titulek: Re: A N O - politická liga šampiónů
Autor: Roman
dobře, tak ji podporujte, ale ze svých peněz. Jste socialisti, podporujete to akorát z mých resp. našich peněz. Ty vesnické obchody jsou katastrofa, úplně ubohý výběr za nastřelené ceny. A to proto, že nejsou vedeny podnikateli, ale za komunismu vybudovanými společnostmi, které neví co je konkurence.
Reagovat
Datum: 24.8.2019 10:18
Titulek: A N O? N E? Ano!!!
Autor: honza
Pokud víte o nějakých zlodějinách je vaší povinností podat trestní oznámení. Stát dotuje kdejaký pochod Prahou, kdejaký festival, do neziskovek se sypou ročně miliardy, naši různí Hřebejkové dostávají dotace na filmy, které nikoho nezajímají, stát dotuje miliardami ČT, Čro atd. Nevidím důvod proč by se nemohly podpořit vesnické prodejny s prodejem potravin. Míru zdar!
Reagovat
Datum: 24.8.2019 14:56
Titulek: Re: A N O? N E? Ano!!!
Autor: Mart.ini
trolololo :-)
Reagovat
Datum: 25.8.2019 14:22
Titulek: Ano!!!
Autor: honza
těší mě, honza :-))
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.