ZPRÁVY

Vesnice budují vlastní muzea

15. května 2013, 18:00, ar
Okres – Hned tři obce v šumperském okrese chtějí otevřít vlastní muzea. Kromě Dubicka a Klopiny usiluje o historické okénko také Úsov. Zatím nejblíže k realizaci tohoto nápadu mají poslední dvě zmiňovaná místa.
„Pokud půjde všechno dobře, rádi bychom expozici otevřeli v červnu. Nosným tématem je život našich předků v Úsově a v jeho okolí,“ prozradil starosta Úsova Jiří Holouš. Muzeum vzniká v nevyužité části kulturního domu. Výstavu budou tvořit především historické domácí spotřebiče, k větším exponátům mají patřit části strojů, které dříve lidem pomáhaly na polích. Podobný obsah bude mít muzeum v sousední Klopině. Tam se exponáty zabydlí v budově opuštěné základní školy. Veřejnosti se představí ještě letos. „Podařilo se nám najít ideální a smysluplné využití stavby, která by jinak dál chátrala,“ uvedl starosta Klopiny Jan Saksa.

Dubicko zatím s přípravou vlastního muzea vyčkává. Zž teď je ale zřejmé, že zájemcům o historii bude mít co nabídnout. „Řada vzácných archeologických vykopávek se našla při budování stavebních parcel v lokalitě Na tvrzi. Šlo především o různé odlitky z doby bronzové,“ chlubí se výjimečnými nálezy starosta Josef Sobotík.

Obecní muzeum už několik let provozuje Police. Prosklené vitríny překypují listinnými pamětihodnostmi jako jsou například vkladní knížky prvorepublikové obecní záložny nebo archaické studentské průkazy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.