ZPRÁVY

Vesnice budují vlastní muzea

15. května 2013, 18:00, ar
Okres – Hned tři obce v šumperském okrese chtějí otevřít vlastní muzea. Kromě Dubicka a Klopiny usiluje o historické okénko také Úsov. Zatím nejblíže k realizaci tohoto nápadu mají poslední dvě zmiňovaná místa.
„Pokud půjde všechno dobře, rádi bychom expozici otevřeli v červnu. Nosným tématem je život našich předků v Úsově a v jeho okolí,“ prozradil starosta Úsova Jiří Holouš. Muzeum vzniká v nevyužité části kulturního domu. Výstavu budou tvořit především historické domácí spotřebiče, k větším exponátům mají patřit části strojů, které dříve lidem pomáhaly na polích. Podobný obsah bude mít muzeum v sousední Klopině. Tam se exponáty zabydlí v budově opuštěné základní školy. Veřejnosti se představí ještě letos. „Podařilo se nám najít ideální a smysluplné využití stavby, která by jinak dál chátrala,“ uvedl starosta Klopiny Jan Saksa.

Dubicko zatím s přípravou vlastního muzea vyčkává. Zž teď je ale zřejmé, že zájemcům o historii bude mít co nabídnout. „Řada vzácných archeologických vykopávek se našla při budování stavebních parcel v lokalitě Na tvrzi. Šlo především o různé odlitky z doby bronzové,“ chlubí se výjimečnými nálezy starosta Josef Sobotík.

Obecní muzeum už několik let provozuje Police. Prosklené vitríny překypují listinnými pamětihodnostmi jako jsou například vkladní knížky prvorepublikové obecní záložny nebo archaické studentské průkazy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.