ZPRAVODAJSTVÍ

Veronika Kubíčková: „Největší odměna je poděkování.“ROZHOVOR

10. ledna 2017, 16:00, Hana Písková
Veronika Kubíčková: „Největší odměna je poděkování.“ Šumperk - Poradna pro rodinu Šumperk v Palackého ulici je odloučeným pracovištěm příspěvkové organizace Středisko sociální prevence Olomouc a je jedinou poradnou tohoto typu na Šumpersku. Její návštěvu jsem si naplánovala pár dní před Světovým dnem manželství, který připadá na 12. leden. Zajímalo mě, s jakými problémy do poradny lidé v našem regionu nejčastěji přicházejí. Měla jsem štěstí, že si na mě vedoucí šumperské poradny Veronika Kubíčková udělala čas. Prozradila, že v nejbližší době se těší především na to, že její tým od února posílí o dalšího psychologa.

 Když jsem volala, abych vás o rozhovor požádala, váš telefon mi dlouho hlásil obsazeno. Dá se říct, že je vaše poradna přetížená?
Máme velké množství klientů. Je to dáno i tím, že nabízíme více služeb a že nejbližší poradna tohoto typu je v Olomouci. Služby navíc poskytujeme bezplatně. Všem těmto skutečnostem odpovídá i čekací lhůta k návštěvě psychologa, která se pohybuje kolem čtyř týdnů.

Dá se říct, že počet manželských párů, které řeší v soužití těžké problémy, na Šumpersku stoupá?
Ty problémy vždycky byly a budou, protože vztahy jsou komplikované. Žít v dlouhodobém partnerství nebo manželství s druhým člověkem není jednoduché, vždycky to přináší potřebu nějakého úsilí od jednoho či druhého partnera. Nedokážu vyhodnotit, jestli se ten stav zhoršuje. Spíš mi přijde, že dnes je jednodušší se rozvést. Lidé mohou mít pocit, že když se rozvedou, tak se jim uleví. Ne vždycky to tak ale skutečně je. Pokud už mají spolu děti, musejí počítat s tím, že minimálně do plnoletosti dítěte s jeho druhým rodičem budou muset stejně komunikovat, ať s ním budou, nebo nebudou žít.

Jaké problémy pomáháte nejčastěji řešit?
Nabízíme službu odborného sociálního poradenství, naším posláním je podpora rodin, párů a jednotlivců při samostatném zvládání nepříznivých životních situací. Pomáháme řešit problematiku rozvodu, ale i situace po rozvodu. Často jde o manželské či partnerské krize, problematické vztahy s dětmi i prarodiči. Nejčastěji to ale bývají konflikty mezi rodiči.

Proč mezi nimi nejčastěji vznikají konflikty?
Může jít například o nesoulad při výchově dětí. Často krize přichází v období, kdy je žena na rodičovské dovolené nebo přechází z mateřské zpět do práce. Zdrojem konfliktů bývají finanční problémy, nevěra anebo lidé zjistí, že si povahově nesedí, přestávají si rozumět. K dalším problémům dochází, když se děti začnou osamostatňovat a nejsou už tolik závislí na rodičích. Většinou nejde o jeden problém, zpravidla se toho nakumuluje víc.

Kdo vám častěji poprvé volá? Muži, nebo ženy?
Řekla bych, že je to půl na půl. Ono je vlastně jedno, kdo zavolá, protože pokud se má nějaký konflikt nebo krize vyřešit, je výhodnější, když přijdou partneři spolu. Lidé se svoji situaci snaží řešit nejdříve sami, k nám většinou přicházejí v krizi po několika měsících, když si uvědomí, že to nezvládnou.

Máte povinnost pomoci každému, kdo zavolá?
Ten člověk musí spadat do naší cílové skupiny. Věnujeme se rodinám s dětmi a osobám v krizi. Ta krize by se měla vztahovat opět k rodině a vztahovým záležitostem. A věnujeme se i dětem od šesti do šestadvaceti let.

Máte příběhy s dobrým koncem?
Někdy přijdou partneři ve velké krizi, přijdou už ve fázi, že spolu už nežijí a potřebují se dohodnout, jak budou dále fungovat s dětmi, a stává se, že se u nás zase dávají dohromady a nakonec spolu zůstanou. Musím ale zmínit i opačné případy, kdy lidé přijdou s upřímnou snahou vztah zachránit, ale nakonec zjistí, že by to nefungovalo, a rozejdou se.

Co je ve vaší práci největší odměna?
Asi je to zpětná vazba od těch samotných lidí. Tu zpětnou vazbu ale nemáme ode všech, některé páry sem přijdou třeba třikrát a pak už mají pocit, že to zvládnou samy a my se nedozvíme, jak to s nimi dopadlo. Odměnou nám je poděkování, nebo když nám lidé říkají, co jim nejvíce pomohlo, co se osvědčilo. To považuji za největší úspěch.

Co vás v poslední době těší nebo na co se těšíte v nejbližších dnech?
Těší mě třeba to, že naše poradna nenabízí jen manželské a rodinné poradenství, těch služeb je opravdu hodně. Připomenu například intervenční centrum. Je to dost významná služba, která v Šumperku funguje vlastně teprve od roku 2014. Pomáháme tím řešit domácí násilí a ta pomoc může být opravdu okamžitá. Navíc ještě doprovázíme pěstounské rodiny a pracujeme s dětmi v náhradní rodinné péči. Další věc, která mě těší, je to, že od února budeme mít dalšího nového kolegu a naše poradna tak bude mít psychologa i psycholožku, což je velká výhoda. Také se těším, že se nám díky tomu podaří zkrátit zmiňované čekací lhůty.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.1.2017 17:27
Titulek: Chodí do poradny
Autor: Maja
105
101
také ti nejvíce postižení? To jsou děti, nebo se jedná o nich bez nich?
Reagovat
Datum: 18.1.2017 10:44
Titulek: Re: Chodí do poradny
Autor: Jana Stoklasová
103
114
Vždy záleží na konkrétní situaci. Ale pokud se ptáte, zda se v poradně pracuje i přímo s dětmi, tak samozřejmě ano.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).