KULTURA

Veřejnost poprvé spatří doposud neznámou Welzlovu kresbu trpasličího Eskymáka

9. února 2014, 18:00, Ondřej Polák
Veřejnost poprvé spatří doposud neznámou Welzlovu kresbu trpasličího Eskymáka Zábřeh - V polovině února bude v Zábřehu vrcholit festival Welzlování, který nabídne akce určené dobrodruhům, cestovatelům a především recesistům ze širokého okolí. Oblíbený festival, kterým se Zábřežané hlásí ke svému nejslavnějšímu rodákovi, Janu Eskymo Welzlovi, přinese poutavou přednášku, originální závod a pokus o záznam do knihy rekordů.

Ve čtvrtek 13. února se po roce vrátí do kina Retro známý zábřežský filmař Martin Strouhal s audiovizuálním pořadem Sibiří za Janem Welzlem. V jeho první části seznámí návštěvníky s výsledky expedice, která hledala odpověď na otázku, kde skutečně žil Eskymo Welzl. „Expedice putovala přes město Jakutsk do osady Ust Kuiga za polárním kruhem a dále pak po řece Janě do osady Kazačí. Odtud se podařilo dojet do Nižnějansku ležícím při ústí Jany do moře Laptěvů. V těchto místech se musel před sto lety pohybovat i zábřežský polárník,“ zjistil předseda České welzlologické a cestovatelské společnosti Martin Strouhal. Na přednášce bude také poprvé představena doposud neznámá Welzlova kresba trpasličího Eskymáka. Součástí akce je rovněž projekce půlhodinového dokumentárního filmu Na konec světa aneb Putování za Janem Eskymo Welzlem.

Vrcholem letošního Welzlování budou nepochybně oblíbené závody čtyřspřeží s lidskou posádkou, které se uskuteční na Masarykově náměstí v neděli 16. února. Závody budou letos ozvláštněny nejen tradičními projížďkami se spřežením sibiřských samojedů, ale i novým pokusem o zápis do České knihy rekordů v počtu lidí s kufrem.


Foto: archív
Zábřežský dobrodruh Martin Strouhal podnikl již několikátou expedici za polární kruh, která hledala odpověď na otázku, kde skutečně žil Eskymo Welzl.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.