ZPRÁVY

Velký podvod s malými dotacemi. Do zneužívání státních peněz jsou zapojeny firmy a invalidé

7. listopadu 2013, 15:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Způsob, jak okrást stát o statisíce korun, objevili někteří podnikavci ze Šumperska. Využívají přitom lidí s tělesným postižením, na jejichž zaměstnání posílá stát nemalé peníze. Do podvodů zapojení invalidé pracují pouze fiktivně. Ze státních příspěvků pak inkasují dva tisíce korun v hotovosti, šest tisíc berou jejich vypočítaví zaměstnavatelé.
„Moje známá takto funguje už od jara. Dostává poloviční invalidní důchod a k tomu jí kdosi vozí každý měsíc dva tisíce korun na ruku za to, že je napsána jako zaměstnanec v jakési šumperské dílně. Přitom ani neví, kde ten podnik sídlí, nikdy tam nebyla,“ řekl Týdnu zdroj, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován. Podle téhož informátora mají stejným způsobem pracovat možná až desítky lidí z celého šumperského okresu. Většinou jde o občany s částečným invalidním důchodem. Autoři podvodu mají díky promyšlené taktice okrádat stát o statisíce korun ročně. „Nikdo si na nic nestěžuje, protože ti důchodci dostávají dva tisíce úplně za nic, takže jsou spokojeni i když ví, že člověk, který jim ten kšeftík zařídil, má pro sebe do kapsy třikrát tolik,“ dodává muž, který redakci na problém upozornil.

Stát se brání neúčinně

Ministerstvo práce a sociálních věcí o podobných praktikách ví. Jak ale tvrdí, odehrávaly se hlavně v minulosti, po novelizaci zákona už je prý podobné zneužívání příspěvků na zaměstnávání invalidů mnohem těžší. „Dříve se případy fiktivního zaměstnávání osob s tělesným postižením skutečně vyskytovaly. Novelizace zajistila vázání tohoto příspěvku na vznik chráněných pracovních míst,“ tvrdí tiskový mluvčí ministerstva Petr Sulek. Před dvěma roky řešila policie podobný problém v Čechách, kde firmy tímto způsobem využívaly více než dva a půl tisíce invalidů. Že se podvodníkům daří stát okrádat dál, dokládá svědectví výše citovaných lidí ze Šumperska.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.11.2013 07:00
Titulek: To je trestný čin!
Autor: Zerat
99
Je potřeba tvrdě potrestat ty důchodce kteří od podnikatelů berou měsíčně 2000Kč. Zabavit jim veškerý majetek a nahnat je pod mosty.
Reagovat
Datum: 8.11.2013 14:42
Titulek: Bez titulku
Autor: karel
66
Paní P.Š. z Bratrušovské ul se propila k částečnému inv důchodu s diagnozou alkoholická cirhoza jater, ihned dostala práci a bere měsíčně kolem 14000 kč, což zdravý člověk docílí dnes jen stěží. Snad je lepší pít?
Reagovat
Datum: 9.11.2013 09:49
Titulek: dotace za cikány
Autor: čech
96
104
RNDR p.Bednářová ze Zábřehu skupuje byty a ubytovává cikány využívá nehorázné dotace (na byt 2+1 5 cikánů 13500 kč měsíčně)slušným lidem znehodnotí prodej sousedních bytů,na dotazy odpovídá zvykejte si jsou to slušní lidé.
Reagovat
Datum: 9.11.2013 10:02
Titulek: Nákup u Vietnamců
Autor: čech
95
Nákup u Vietnamců(bývalý areál moravolen),během cca 1 roku zde vietmanka propustila 63 prodavaček (plat 30 kč na hodinu),"naše" lidi podrobuje teroru kope je do zadku či dá facku(osobně jsem viděl jak vyhrožovala prodavačce,ještě jednou a uvidíš)kam tohle došlo národe!!!!
Reagovat
Datum: 9.11.2013 10:36
Titulek: Re: Nákup u Vietnamců
Autor: aNONYM
souhlas
81
nesouhlas
96
Řešení je jednoduché. Minimální zákonem daný plat je 50.60 Kč na hodinu, takže stačí zaměstnavatelku oznámit úřadům. Jdete do toho?
Reagovat
Datum: 9.11.2013 16:12
Titulek: Článek na úrovni
Autor: Mart.ini
94
106
„Moje známá ...." Takhle začínající věta má vždycky punc věrohodnosti. Článek o tom, co jedna bába povídala, je hodna vesnické drbny.
Reagovat
Datum: 9.11.2013 23:53
Titulek: Re: Článek na úrovni
Autor: budoucnost
89
Nevěřící pochybuje hledá protiklady,realita mu uniká........
Reagovat
Datum: 10.11.2013 09:57
Titulek: Re: Článek na úrovni
Autor: Mart.ini
souhlas
93
nesouhlas
104
3x vyřčená lež je pravda...
Reagovat
Datum: 3.12.2013 11:55
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
116
106
Někteří si v Šumperku z dotací opraví vlastní barák, za další dotace si přesně jak se píše v článku nah(k)radou na zaměstnance, a pak se od nich stává jako obvykle asi co? Pak napíšou do novin, že všichni ostatní jsou svině, že nějaké chodníky měla dělat místní firma, která jim platí noviny nebo že mají problém s automaty, které jim nic neplatí. Asi většina šumperáků dobře ví, co kom se tady bavíme. Možná ale už EU mafiáni mají domluveny kšefty s novou radnicí, která přijde příští rok na podzim a na ně se nepřijde. Ale podle mě zaslouží v prvé řadě vypráskat a odsoudit ti, co si tady hrají na svatoušky, přitom nikdy nic neudělali pořádně a jenom parazitují na mejetku cizích lidí (myšleno nás všech, od kterých bere EU a náš povedený stát na ty dotace). Tak si zajděte na kávu a chtějte slevu - slevu za svoje daně!!!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.