KULTURA

Velké Losiny hostily finále soutěže Zpěváček

17. května 2010, 00:00, folklornisdruzeni.cz
Velké Losiny hostily finále soutěže Zpěváček Velké Losiny - Letošní 16. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2010 má své vítěze. Z dvaceti dětí, konkrétně ze sedmnácti děvčat a tří chlapců, kteří postoupili do nedělního finále, nástrahy zpěvu á capella (bez hudebního doprovodu) a písně s doprovodem lidové muziky nejlépe zvládla Kamila Šošovičková z Lužice. Stříbrného Zpěváčka si v zrekonstruovaném společenském sálu Termálních Lázní Velké Losiny vyzpívali dva kluci – Hynek Hradecký z Domažlic a Jan Kočár z Valtic. Velkou převahu děvčat v letošním finále potvrdilo i umístění na třetí pozici – Bronzovými Zpěváčky se staly Katarzyna Stonawská z Českého Těšína a Eliška Švábová z Nové Malína. Prestižní putovní Cenu Jaroslava Juráška udělovanou Folklorním sdružením ČR za výjimečný interpretační výkon získala Tereza Špačková z Prahy.
Pětičlenná odborná porota vedená nestorem tuzemské folklorní scény Janem Rokytou hodnotila hlasové dispozice soutěžících, intonační čistotu, zvládnutí regionálního stylu, projev a schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou. I když kritéria byla jednoznačná, přesto ani letos neměli porotci snadné rozhodování. Do závěrečného kola ve Velkých Losinách se už po léta dostávají zpěváčci s vynikajícím hlasovým fondem a pěveckými zkušenostmi ze souborů a sborů.

 
Kamila Šošovičková, vítězka

 

 

Tento fakt potvrdila rovněž řada ocenění „mimo pořadí“. Cenu senátora Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka získal Martin Marhold z Brna; Cenu hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka si odnesl Stříbrný Zpěváček Jan Kočár z Valtic; Cena generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána putovala do rukou Hynka Hradeckého z Domažlic; Cenu starosty obce Velké Losiny Miroslava Kopřivy si vyzpívala Zuzana Kocurková ze Vsetína a Cena generálního ředitele ROYAL SPA Antonína Plachého putuje zásluhou Lenky Mrlinové do Liptálu.

 Společná fotografie finalistů

O vysoké prestiži soutěže Zpěváček svědčí i pozornost, kterou jí už dlouhodobě věnují přední představitelé  státní správy i veřejné samosprávy. Letošního finále se zúčastnili mj. senátor Senátu Parlamentu ČR Adolf Jílek, poslankyně Parlamentu ČR Anna Čurdová, dále hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, starosta Obce Velké Losiny Miroslav Kopřiva a řada dalších představitelů. Všem nejen za pozornost, ale i za celkovou systematickou podporu dětského folkloru i folkloru Čech, Moravy a Slezska poděkoval před zahájením finále předseda Folklorního sdružení Zdeněk Pšenica. Ocenil rovněž přístup nových vlastníků Termálních Lázní Velké Losiny zastoupených na finálovém koncertě Martinem Plachým, kteří před rokem převzali na „svá bedra“ pořádání Zpěváčka v prostředí lázeňského domu Eliška.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.