ZPRAVODAJSTVÍ

Velikonoční tradice jsou na Lošticku živé

27. března 2018, 16:00, hap
Loštice, Moravičany - Křesťané a lidé, kteří ctí velikonoční tradice a oslavují jaro, mají za sebou Květnou neděli. Loštický řezbář Jaroslav Beneš vyřezal tradičně kříže, které nechal posvětit, a spolu s dalšími se těší na Velký pátek, kdy se v Moravičanech půjde křížová cesta.

 „Vyřezávání křížů, kterým pak pan farář v loštickém kostele požehná a posvětí je, považuji za své poslání. Stalo se tak i letos. Každý ze čtyř křížů je originál a každý je opatřen schránkou, ve které je poselství v podobě citátu z Bible,“ říká řezbář Jaroslav Beneš z Loštic. Svěcené kříže si lidé mohou i v těchto dnech nebo ve dnech velikonočního volna prohlédnout v řezbářově domku v Moravičanské ulici v Lošticích. „Před dvěma lety začali mladí v Moravičanech pořádat na Velký pátek křížovou cestu, kdy procházejí ulicemi a připomínají křesťanský svátek ostatním,“ dodává Beneš. Lidé se tu na Velký pátek scházejí ve 12 hodin u kaple sv. Floriána, putují obcí a při svých zastaveních hrají předem připravené scénky, připomínající výjevy z křesťanské historie. „Mládež v Moravičanech je opravdu aktivní. Průvod doprovází hudba a přibližně padesátka klapačů. Zastavení probíhají na obecním úřadě, ve škole a také v místní hrobce. Křížová cesta tu letos proběhne už potřetí,“ potvrzuje loštický farář Kristián Libant.
Podle místních si tu v současnosti lidé na malování ozdobných kraslic už nepotrpí, ve většině rodin se ale vajíčka stále barví třeba trávou nebo cibulovými slupkami. „Já sám obcházím sousedy s velkou pomlázkou, na konci které mám zavěšený zvoneček. Myslím, že je dobré si tradice našich předků pořád připomínat,“ uzavírá Jaroslav Beneš.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).