ZPRAVODAJSTVÍ

Velikonoční tradice jsou na Lošticku živé

27. března 2018, 16:00, hap
Loštice, Moravičany - Křesťané a lidé, kteří ctí velikonoční tradice a oslavují jaro, mají za sebou Květnou neděli. Loštický řezbář Jaroslav Beneš vyřezal tradičně kříže, které nechal posvětit, a spolu s dalšími se těší na Velký pátek, kdy se v Moravičanech půjde křížová cesta.

 „Vyřezávání křížů, kterým pak pan farář v loštickém kostele požehná a posvětí je, považuji za své poslání. Stalo se tak i letos. Každý ze čtyř křížů je originál a každý je opatřen schránkou, ve které je poselství v podobě citátu z Bible,“ říká řezbář Jaroslav Beneš z Loštic. Svěcené kříže si lidé mohou i v těchto dnech nebo ve dnech velikonočního volna prohlédnout v řezbářově domku v Moravičanské ulici v Lošticích. „Před dvěma lety začali mladí v Moravičanech pořádat na Velký pátek křížovou cestu, kdy procházejí ulicemi a připomínají křesťanský svátek ostatním,“ dodává Beneš. Lidé se tu na Velký pátek scházejí ve 12 hodin u kaple sv. Floriána, putují obcí a při svých zastaveních hrají předem připravené scénky, připomínající výjevy z křesťanské historie. „Mládež v Moravičanech je opravdu aktivní. Průvod doprovází hudba a přibližně padesátka klapačů. Zastavení probíhají na obecním úřadě, ve škole a také v místní hrobce. Křížová cesta tu letos proběhne už potřetí,“ potvrzuje loštický farář Kristián Libant.
Podle místních si tu v současnosti lidé na malování ozdobných kraslic už nepotrpí, ve většině rodin se ale vajíčka stále barví třeba trávou nebo cibulovými slupkami. „Já sám obcházím sousedy s velkou pomlázkou, na konci které mám zavěšený zvoneček. Myslím, že je dobré si tradice našich předků pořád připomínat,“ uzavírá Jaroslav Beneš.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.