ZPRAVODAJSTVÍ

Vedení města se rozpadá, krize vrcholí

3. září 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Vedení šumperské radnice je od minulého týdne bez první místostarostky. Na funkci totiž rezignovala Irena Jonová. Město tak dočasně povede starosta Tomáš Spurný a druhý místostarosta Jakub Jirgl. Rezignace Jonové naplno odhalila, jak hluboce je koalice rozvrácená.

 „Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání ani o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných sociálních bytů, rozhodla jsem se k 31. srpnu rezignovat na funkci místostarostky,“ uvedla ve vyjádření k rezignaci Jonová.

Uskupení Šumperáci, které bývalou ředitelku šumperského „učňáku“ do funkce navrhlo, tvrdí, že situaci vyřeší. Uvolněné místo může obsadit kdokoli ze čtveřice současných zastupitelů Šumperáků - Ondřej Polák, Radovan Auer, Kamil Navrátil nebo Vít Rozehnal. Spekuluje se také o tom, že někdo z nich na mandát zastupitele rezignuje, aby tak uvolnil místo jinému stranickému kandidátovi, který bude mít o post místostarosty zájem.

„V neděli má naše hnutí schůzku – dohodneme se, zda má smysl vůbec v koalici pokračovat, a pokud ano, tak jakým způsobem,“ dodal na konci minulého týdne Auer.

Kličky v komunikaci


Na rezignaci první místostarostky reagovala šumperská radnice chaoticky – k jejímu odchodu nejprve vydala oficiální prohlášení, které ale později z webu města v tichosti stáhla: „Vedení radnice rozhodnutí paní Jonové vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany,“ stálo v prvním vyjádření radnice.

Důvodem stažení textu měla být skutečnost, že obsahoval nepravdivé a zavádějící informace. „Tvrdilo se v něm třeba to, že paní Jonová nepředložila žádný dokument ke koncepci vzdělávání – potíž je v tom, že koaliční partneři nedali paní místostarostce k vytvoření koncepce souhlas,“ uvedl Auer.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.9.2019 12:17
Titulek: Bez titulku
Autor: Šumperák
45
Jednání městského úřadu v Šumperku je katastrofální. Všechna tato jejich jednání by měla být veřejnosti dostupná, stejně jako jednání Rady města. To by se teprve začaly dít věci.
Reagovat
Datum: 3.9.2019 17:56
Titulek: Trošku asi zmatek v pojmech
Autor: Jiří Skrbek
31
Městský úřad, město, rada města, zastupitelstvo města, výbory, komise, starosta, ....., vše samostatné pojmy, jeden nelze samospádem nahradit druhým.
Chtělo by to za (2) orientaci v zákoně o obcích. A pak se zjistí co se musí a co se může.
Nejdříve by to ale (1) chtělo aktivitu města a městského úřadu k neustálému informování občanů k obsahu zákona o obcích. A pak našinec zjistí co má kořeny v Praze a co se může v Šumperku.
Reagovat
Datum: 4.9.2019 14:25
Titulek: Re: Trošku asi zmatek v pojmech
Autor: Šumperák
23
Orientace v zákoně o obcích už je asi na nás občanech. Kdo s městěm nic neřeší, asi se ani moc nezajímá. Ale je opravdu úpadek, když zákon o obcích a občanský zákoník obchází i úředník města a spolehá, že občan mávne rukou s povzdechem: co nadělám. Zda jde něco z Prahy nebo odjinud nemá totiž s osobní morálkou a slušným jednáním nic společného. To je vizitka jak našince - domorodce, tak Pražáka nebo Brňáka. Tady to jde od desíti k pěti.
Reagovat
Datum: 3.9.2019 19:01
Titulek: postrilet
Autor: cerny
23
pakaz postrilet
Reagovat
Datum: 3.9.2019 21:59
Titulek: Re: postrilet
Autor: Anonym
14
tak to asi není řešení
Reagovat
Datum: 4.9.2019 11:46
Titulek: když jsme u té radnice
Autor: Petr
33
Prosím Vás, když jsme u té radnice, kdo je zodpovědný za opravu ulice Uničovské?
Před 14 dny ji rozfrézovali, sem tam na ní postávají nějací chlapi v modrákách, cca hodinu denně, a Jesenická s přilehlými ulicemi kolabuje.
Reagovat
Datum: 4.9.2019 17:36
Titulek: vedení radnice v tom docela nehezky plachtí, nejsem
Autor: Jarda Hofman
31
Projíždím tudy denně a nevidím žádnou činnost, na silnici se nepracuje, to není dobré. Není! Občané jsou nuceni jezdit po tankodromu. Ne, lepší je poetický výraz měsíční krajina. Možná je to součást branné přípravy obyvatelstva na horší časy, to je realita. Míru zdar!
Reagovat
Datum: 4.9.2019 19:31
Titulek: defenestrace
Autor: cerny
16
to chce defenestraci !!!
Reagovat
Datum: 5.9.2019 06:31
Titulek: Re: defenestrace
Autor: Petr
20
Neblbněte s defenestrací. Vznikla by obrovská škoda. Pod okny radnice stojí spousta aut.
Reagovat
Datum: 5.9.2019 17:28
Titulek: ******
Autor: houpací havel
16
v Praze 6, to je realita
Reagovat
Datum: 5.9.2019 10:25
Titulek: Bez titulku
Autor: pl
21
ne nové vedení by znovu předláždilo hlavní třídu
Reagovat
Datum: 5.9.2019 11:27
Titulek: Šumperk a jeho radní
Autor: Laďa
31
Asi to bude chtít na podzim nové volby. Možná by bylo dobré, aby každý kandidát veřejně přednesl svoje představy o městě, které se začalo drolit už v Brožových rukách. Vážení radní, teď je zapotřebí pracovat, když už je mnoho rozkradeno.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.