KULTURA

Večer potulné akademie ovládli Šumperáci

1. listopadu 2010, 00:00, rejdakce
Večer potulné akademie ovládli Šumperáci Brno - Večer potulné akademie s podtitulem Uši a vítr nabídl v brněnském klubu Boro nefalšovaný undergroundový večer.
Klasický sestupný vchod do sklepního prostoru asi nikoho nenechal na pochybách, o co že tady půjde. Kulisa otřískaných a počmáraných zdí klubu nabízí každý týden prostor mladým kapelám a básníkům. Dramaturgie těchto skvělých večerů je v rukách Jaroslava Erika Friče. Na státní svátek pozval několik múzicky zaměřených tvůrců ze Šumperka a vyznal se z velkého obdivu k jejich tvorbě a místu, neboť sám pochází z přilehlé vesnice Horní Libina.

V sekci Uši byla ke slyšení poezie Jiřího Jílka a Aleše Kauera. Kauer, který se ostatně interpretací Jiřího Jílka zabývá již několik let, představil jeho poezii v Šumperku, Opavě, Olomouci a nyní i v Brně. Je to poezie zádumčivá, písmácká, obrazná, nepodléhající času „ani barvě vlasu“, budu-li citovat Kauera, který v zápětí přednesl své dva obsáhlejší cykly Vítr vítr a zase vítr a pohansky zabarvenou skicu Eunuch strážných nocí. Kauer dokáže vtáhnout do „děje“ bez okolního cirkusu a strhnout samotnou interpretací.

Sekci Vítr se prohnala mladá šumperská banda Flower Power, oproti znojemským vazbícím Perihelium zněli jako výsostně intelektuálský band mající kořeny v tom nejpoctivějším z let šedesátých a sedmdesátých. Odkazy na The Doors, The Who jsou nepřeslechnutelné. Nový zpěvák tady odehrál jeden ze svých prvních koncertů, bylo vtipné sledovat, jak plave v textu, jak se noří a ztrácí za papírem, na síle výpovědi to ale neubíralo. Výrazným rysem kapely je zvuk hammondek v podání Vojtěcha Šeligy, vidět jeho “kočičí staccata“ je opravdu zážitek, ostatně každý z kluků (Mlček, Morávek, Pavlů) je výraznou osobností. Dokonce ani klasika Break On Through nevyčnívala ze setu jejich autorské tvorby.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky v hodnotě 390 korun na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářek, které půjdou na festival zadarmo.


Soutěžní otázka:

Kolikátý roční festivalu Být ženou se letos v Šumperku koná?

A) druhý
B) třetí
C) čtvrtý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert hanácké kapely STRACENÉ RÁJ, který se uskuteční v pátek 18. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Marcel Krmíček ze Zábřeha, Martin Petřek z Libiny, Alena Zbíralová z Leštiny, Zdeněk Vavřiník ze Šumperka a Jitka Klaclová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).