KULTURA

Vášnivé Preludium – jubilejní 40. ročník hudebního festivalu v podhůří Jeseníků

20. března 2013, 07:00, Jana Skalická
Vášnivé Preludium – jubilejní 40. ročník hudebního festivalu v podhůří Jeseníků Šumperk – Čtyřicet let svého trvání slaví v tomto roce hudební festival Šumperské Preludium. Ve své historii se tento svátek hudby v podhůří Jeseníků dostal do podvědomí odborné i laické veřejnosti v České republice i v zahraničí. Při příležitosti významného výročí pořadatelé ve spolupráci s cyklem Klasika Viva připravili mimořádnou dramaturgii koncertů, které nabídly svým posluchačům hudební lahůdky v podání významných osobností české hudební scény.

Mohlo by se zdát, že Preludium je festivalem s regionálním významem, ale opak je pravdou. Za svou existenci přilákal tisíce návštěvníků a desítky umělců z nejrůznějších koutů Evropy. Také letošní ročník nabídl pestrou škálu umělců. Dětský sbor Motýli se světovou harfistkou Janou Bouškovou, brilantního kytaristu Lubomíra Brabce či slavnou mezzosopranistku Janu Wallingerovou s cembalistou a pianistou Martinem Hrochem. Závěrečný koncert pak pořadatelé svěřili Panochovu kvartetu, jednomu z nejlepších smyčcových kvartet v České republice.

„Na křídlech zpěvu… na křídlech vášně“ byl podtitul jednoho z nejvýraznějších festivalových koncertů. Mezzosopranistka Jana Wallingerová, vyhledávaná česká operní diva, sólistka Janáčkovy opery Národního divadla Brno a letošní nominantka ceny Thálie hostující na mnoha významných operních scénách doma i v zahraničí se publiku představila s cembalistou a pianistou Martinem Hrochem.

Posluchače čekal mimořádně pestrý pěvecký recitál se sólovými vstupy cembala a klavíru v průřezu hudby 16. až 20. Století. První část koncertu byla věnovaná áriím florentské cameraty. Zde se snoubila sametová barva mezzosopránu se stříbřitým zvukem cembala. Interpretace plná vášně i pokory, temperamentu i oddané jemnosti. Jana Wallingerová je sice známější v roli interpretky vrcholně romantického repertoáru, ale i zde prokázala notnou dávku profesionality a smyslu pro styl. V podání jejího hudebního partnera Martina Hrocha zazněly dvě virtuózní, avšak charakterově odlišné skladby dotvářející atmosféru árií (Anonymus – Vartiace na Romanescu a J. N. P. Royer – Le Vertigo). Virtuozita, nadhled a esprit nenechal nikoho na pochybách, že Martin Hroch patří k výrazným osobnostem mladé generace českých cembalistů.

Cikánské a milostné písně Antonína Dvořáka se staly startovním můstkem druhé části koncertu. Stejně jako výběr písní Bohuslava Martinů otevřel pestrou paletu výrazových prostředků. Flexibilita a maximální výraz podpořený skvěle interpretovaným klavírním partem posluchačům nabídl úroveň srovnatelnou s osobnostmi jako je M. Kožená nebo C. Bartolli. Oba interpreti jako kdyby stejně dýchali každou frázi. Absolutní souhra řadí toto duo ke skvostům naší profesionální scény. Byť je Martin Hroch známý především jako cembalista a interpret staré hudby, i v sólových klavírních vstupech (C. Schumannová – Sonáta g moll a F. Chopin – Nocturno Es dur) navodil atmosféru procítěného a dynamicky bohatého projevu. Výtkou a poznámkou k pořadatelům zůstává pouze fakt, že při sólovém projevu nebylo koncertní křídlo otevřené, což by dle mého názoru jistě vedlo k ještě lepšímu vyznění.

Vrcholem celého večera bylo uvedení tří romancí P. I. Čajkovského. Zde mladá pěvkyně ukázala svůj široký témbr a smysl pro dramatické vystavění celku. Pomyslnou třešničkou na dortu byly árie z opery Carmen G. Bizeta. Dvě esa Habanera a Seguidilla zvedla publikum ze židlí a dlouhotrvajícím potleskem vestoje oba charismatické umělce odměnilo.
 

Mezzosopranistka Jana Wallingerová a cembalista a klavírista Martin Hroch.
  foto: A. Kulhaj


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.