KULTURA

Varhany a trubka rozezní klášterní kostel, Clarinet Factory byli fenomenální

14. července 2010, 11:53, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Varhany a trubka rozezní klášterní kostel, Clarinet Factory byli fenomenální Šumperk - Festival Klášterní hudební slavnosti Šumperk v neděli 11.7.2010 zahájil koncertem souboru Clarinet Factory a Velkého klarinetového orchestru. Na pódiu se sešlo celkem 14 klarinetistů, z toho 3 basklarinety, a výsledek byl ohromující.
Síla zvuku při vystoupení všech umělců dohromady, barvy připomínající zvuk varhan a nakonec repertoárová pestrost. To byly přednosti vystoupení Clarinet Factory a Velkého klarinetového orchestru na zahajovacím koncertě festivalu. Nádherně znějící skladby starých mistrů, zvukové libůstky při využívání akustiky klášterního kostela (dělení na několik souborů) a také nabídka vlastních skladeb, které před několika týdny vydalo vydavatelství Supraphon. Sice koncert nebyl úplně vyprodán, což mohlo být důsledkem velkého tepla nebo i konkurenční nabídky finále fotbalového MS, nicméně všichni, kteří na koncertě byli, odcházeli nadšeni.

Festival pokračuje v neděli 18. července od 20 hodin druhým koncertem. Pozvání na festival přijali vynikající polští umělci, varhaník WACLAV GOLONKA a trumpetista Tomasz Ślusarczyk.

 

 
WACLAV GOLONKA je absolventem Akademie v Krakově, Hochschule für Musik ve Vídni a mnohých mistrovských kurzů. Zúčastnil se mnoha soutěží, z mnohých si odvezl vítězství či titul laureáta: Pražské jaro, Musica Sacra Norimberk, UNISA Pretoria. Koncertoval po celém světě, nahrává pro evropské rozhlasové stanice. Tomasz Ślusarczyk absolvoval Hudební akademii múzických umění v Krakově. Mnohokráte se účastnil Mezinárodní Bachovy akademie pod vedením Helmutha Rillinga. V současnosti spolupracuje s Orchestrem polského rozhlasu v Krakově.
Varhaníka Waclawa Golonku si mnozí vybaví při vzpomínce na festival Klášterní hudební slavnosti 2008, na kterém již v Šumperku s velkým ohlasem vystoupil.

Pro svůj koncert v Šumperku si umělci připravili velice zajímavý program. Zazní nejen notoricky známé a oblíbené skladby hudebních velikánů, jako jsou Johann Sebastian Bach, Pavel Josef Vejvanovský nebo Georg Friedrich Händel, ale také skladby polských renesančních a barokních skladatelů, kteří u nás nejsou moc známí.

Další program KHS Šumperk:
25. července 2010 - JAROSLAV SVĚCENÝ housle, Jitka Navrátilová cembalo
1. srpna 2010 - DOSTAVENÍČKO S MADAME DE POMPADOUR


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.