KULTURA

Varhany a trubka rozezní klášterní kostel, Clarinet Factory byli fenomenální

14. července 2010, 11:53, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Varhany a trubka rozezní klášterní kostel, Clarinet Factory byli fenomenální Šumperk - Festival Klášterní hudební slavnosti Šumperk v neděli 11.7.2010 zahájil koncertem souboru Clarinet Factory a Velkého klarinetového orchestru. Na pódiu se sešlo celkem 14 klarinetistů, z toho 3 basklarinety, a výsledek byl ohromující.
Síla zvuku při vystoupení všech umělců dohromady, barvy připomínající zvuk varhan a nakonec repertoárová pestrost. To byly přednosti vystoupení Clarinet Factory a Velkého klarinetového orchestru na zahajovacím koncertě festivalu. Nádherně znějící skladby starých mistrů, zvukové libůstky při využívání akustiky klášterního kostela (dělení na několik souborů) a také nabídka vlastních skladeb, které před několika týdny vydalo vydavatelství Supraphon. Sice koncert nebyl úplně vyprodán, což mohlo být důsledkem velkého tepla nebo i konkurenční nabídky finále fotbalového MS, nicméně všichni, kteří na koncertě byli, odcházeli nadšeni.

Festival pokračuje v neděli 18. července od 20 hodin druhým koncertem. Pozvání na festival přijali vynikající polští umělci, varhaník WACLAV GOLONKA a trumpetista Tomasz Ślusarczyk.

 

 
WACLAV GOLONKA je absolventem Akademie v Krakově, Hochschule für Musik ve Vídni a mnohých mistrovských kurzů. Zúčastnil se mnoha soutěží, z mnohých si odvezl vítězství či titul laureáta: Pražské jaro, Musica Sacra Norimberk, UNISA Pretoria. Koncertoval po celém světě, nahrává pro evropské rozhlasové stanice. Tomasz Ślusarczyk absolvoval Hudební akademii múzických umění v Krakově. Mnohokráte se účastnil Mezinárodní Bachovy akademie pod vedením Helmutha Rillinga. V současnosti spolupracuje s Orchestrem polského rozhlasu v Krakově.
Varhaníka Waclawa Golonku si mnozí vybaví při vzpomínce na festival Klášterní hudební slavnosti 2008, na kterém již v Šumperku s velkým ohlasem vystoupil.

Pro svůj koncert v Šumperku si umělci připravili velice zajímavý program. Zazní nejen notoricky známé a oblíbené skladby hudebních velikánů, jako jsou Johann Sebastian Bach, Pavel Josef Vejvanovský nebo Georg Friedrich Händel, ale také skladby polských renesančních a barokních skladatelů, kteří u nás nejsou moc známí.

Další program KHS Šumperk:
25. července 2010 - JAROSLAV SVĚCENÝ housle, Jitka Navrátilová cembalo
1. srpna 2010 - DOSTAVENÍČKO S MADAME DE POMPADOUR


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.