ZPRAVODAJSTVÍ

Vánoční stromky Šumperk aneb stromky přímo z plantáže Pod Rozhlednou

6. prosince 2016, 19:33, redakce, placená reklama
Vánoční stromky Šumperk  aneb stromky přímo z plantáže Pod Rozhlednou Představujeme Vám plantáž vánočních stromků na ulici Pod Rozhlednou 11, v Šumperku – Dolní Temenici, která již několikátým rokem nabízí čerstvé vánoční stromky lidem ze Šumperka a blízkého okolí.

 Jak Vás napadlo začít pěstovat zrovna vánoční stromky?
Chtěli jsme s manželem využít plochu za rodinným domkem pro něco užitečného a navíc jsme vystudovali lesnickou fakultu v Brně, takže tímto máme spojení s „lesem“ i během celého roku.

Proč jste začali prodávat stromky přímo z plantáže?
Když nám dorostly první stromky, pokoušeli jsme se je prodávat přímo u supermarketu. Bylo to ale hodně časově náročné a navíc nás mrzelo, že stromky, které si nikdo nekoupí, se musí vyhodit. Tak nás napadlo pozvat lidi přímo k nám na plantáž, půjčit jim pilku a nechat je si svůj stromek vybrat a uříznout. Tím jsme zahájili tradici prodeje stromků přímo z plantáže poprvé už v roce 2008.

Jak dlouho roste takový stromek, než dosáhne výšky vánočního stromku? 
Většinou sázíme již dvouleté sazenice, které mají výšku kolem 20 - 35 cm. Nejrychleji rostou obyčejné smrčky, zhruba pět let. Nejdéle naopak rostou jedle, v průměru 8 – 10 let. Na plantáži se najdou některé jedle i 14 let staré. Pichlavé smrky potřebují tak 6 let, aby měly správnou výšku.

Co obnáší péče o stromky během celého roku?
Je to hlavně nekonečný boj s trávou, Protože na plantáži nepoužíváme žádnou chemii k likvidování buřeně, tak jen sekáme, sekáme a mulčujeme. Začínáme v dubnu, když vyráží pampelišky a sekáme trávu a nárost průběžně až do konce října.

Je potřeba stromky nějak tvarovat?
Ano, o stromky je potřeba se starat, aby jim příliš nepřerůstaly výhony, jinak by nebyly v dalším roce tak pěkné a husté. Takže je potřeba některé větve nebo přerostlé terminální vrcholy zkracovat.

Není lepší mít umělý vánoční stromek?
Tak to v žádném případě. Při výrobě umělého stromku se spotřebuje spousty energie a do ovzduší se uvolní nežádoucí látky už při jeho výrobě. Každý živý stromek produkuje několik let kyslík a pak ještě dělá lidem radost u nich doma. Opravdový vánoční stromek prostě k českým vánocům patří.

Jaké nepříjemnosti Vás mohou potkat?
Bývají to hlavně jarní mrazíky. Například v roce 2012 přišly v květnu dvoudenní ranní mrazy a poškodily již narašené letorosty stromků. Letorosty pomrzly a uschly, takže stromky neměly žádný přírůst. Ten rok jsme plantáž pro prodej vůbec neotevřeli, protože stromky nevypadaly hezky.

Jaké druhy vánočních stromků pěstujete?
Nejvíc pěstujeme smrky ztepilé (obyčejné). Lidé je mají rádi, protože jsou na ně zvyklí z dětství, kdy ani jiné druhy nebyly moc k mání, a jsou levné. Oblíbené jsou smrky pichlavé, které mohou být v různých varietách, od smrků sivě zbarvených až po stříbřitě bílé. Máme také několik druhů jedlí. Zkoušíme v omezené míře pěstovat i douglasky a borovice, jejich obliba postupně narůstá. Lidé obecně třeba nemají rádi borovice, protože bývají řídké, ale naše vejmutovky jsou krásně chlupaté a jemné a navíc vůbec nepíchají, takže jsou vhodné do domácností s malými dětmi.Co Vám pěstování stromků přináší?
Tak samozřejmě kromě přivýdělku je to pro nás relaxace od náročné práce s IT technologiemi během roku. Provozujeme 3D tisk pod značkou 3D Johny a když nás od počítačů bolí záda a oči, práce kolem stromků to pěkně kompenzuje. Navíc máme hrozně rádi tu předvánoční dobu prodeje, kdy k nám chodí už svátečně naladění lidé, kteří u nás na chvíli uniknou ruchu města a nákupů v supermarketech, a mohou se v klidu procházet po plantáži s dětmi nebo pejsky. Někdy se na plantáži potkají lidé, kteří na sebe třeba celý rok nenarazí.

Proč doporučujete stromek právě od Vás?
Protože máte jistotu, že Váš stromek je opravdu čerstvý a neputoval k Vám několik týdnů. Stromky si můžete pečlivě prohlédnout ze všech stran a porovnat s ostatními. Největšími pomocníky při výběru stromků jsou právě děti, které s nadšením vybírají stromeček, pod kterým chtějí vidět svoje dárky. Je pro ně také zážitek, když vidí tatínka řezat stromek, jak to znají z oblíbené TV reklamy. Nebo mohou stromek pomáhat uříznout s rodiči.

Takže už to brzy vypukne?
Ano, první návštěvníky přivítáme v sobotu 10. prosince. Doufáme, že bude hezké počasí, nejlepší je mírně mrazivé. Pokud napadne sníh, bude vánoční atmosféra dokonalá. Už se moc těšíme.

Šárka Horáková

Plantáž vánočních stromků Pod Rozhlednou v Šumperku - Temenici

Petr Horák, Pod Rozhlednou 11, Šumperk, 787 01, IČ: 73284114

www.vanocnistromkysumperk.cz


Navštivte také náš Facebook

mobil: 604 757 388

Prodej v roce 2016 bude zahájen v sobotu 10. prosince.

Otvírací doba

PO – NE 9:00 – 12:00 13:00 – 16:00

Mapa:


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru