KULTURA

Mužský vokální soubor Q VOX

8. prosince 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Mužský vokální soubor Q VOX Šumperk - Umělecký soubor Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy Janáčkovy akademie músických umění (JAMU) v Brně a Akademie músických umění (AMU) v Praze.
Působnost členů tohoto souboru v oblasti umělecké je velmi široká (sólová koncertní činnost, účinkování v operních představeních, dirigentská činnost, tvorba hudebních aranžmá, pedagogická práce, aj.). Těleso je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem ojedinělým, svou repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje představu moderního souboru 21. století a přivádí do koncertních síní nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika, včetně mladé generace. Repertoár zahrnuje skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20. století, tvorbu soudobých autorů (psanou mnohdy přímo pro Q VOX.), umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely a také úpravy písní ze zlatého fondu popmusic.

Q VOX také často a rád koncertuje s okouzlující zpěvačkou a známou cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou v programu sestaveném z lidových písní v úpravách moravského génia Leoše Janáčka a nově též s populárním kytaristou Lubomírem Brabcem. Své první profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšel titul Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. V roce 2004 následovalo CD Janáček-Křížkovský Choirs a v roce 2006 publikem vděčně přijatý titul Spirituals and Songs. Toto album pokřtil při koncertě na jaře 2007 jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl, se kterým soubor plánuje další spolupráci.
 

Soubor Q VOX funguje od svého počátku ve stejném složení: Petr Julíček, Tomáš Badura, Tomáš Krejčí; s jedinou změnou na postu basisty, kde zakládajícího Martina Šujana na podzim 2002 nahradil  Aleš Procházka. Q VOX pravidelně koncertuje na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů v celé České republice, v zahraničí zatím vystoupil v Polsku, Francii, Německu, Estonsku a Izraeli.

Pro své koncerty v rámci cyklu Klasika Viva si Q VOX připravil skladby A. V. Michny, O. di Lassa, T. L. da Voctorii, L. Janáčka, O. Halmy a dalších. Určitě nebudou chybět ukázky spirituálů a samozřejmě se můžeme těšit na vánoční koledy a písně z celého světa.

Koncerty Klasika VIva se konají v úterý 14.12.2010 od 19 h v klášterním kostele v Šumperku, ve středu 15.12.2010 od 19 h v Kapli v Jeseníku a ve čtvrtek 16.12.2010 od 17 h v kulturním domě v Loučné nad Desnou.

Q VOX
  • Petr Julíček - tenor
  • Tomáš Badura - tenor/baryton
  • Tomáš Krejčí - baryton, umělecký vedoucí
  • Aleš Procházka - bas

Umělecký soubor Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy Janáčkovy akademie músických umění (JAMU) v Brně a Akademie músických umění (AMU) v Praze. Působnost členů tohoto souboru v oblasti umělecké je velmi široká (sólová koncertní činnost, účinkování v operních představeních, dirigentská činnost, tvorba hudebních aranžmá, pedagogická práce, aj.). Těleso je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem ojedinělým, svou repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje představu moderního souboru 21. století a přivádí do koncertních síní nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika včetně mladé generace. Repertoár zahrnuje skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20. století, tvorbu soudobých autorů (psanou mnohdy přímo pro Q VOX.), umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely a také úpravy písní ze zlatého fondu popmusic.

Z projektů rozhodně stojí za zmínku Filharmonický Q VOX, kde ansámbl spolupracuje s dirigentem Milošem Machkem a našimi předními symfonickými orchestry v programu sestaveném z amerických gospelů, hudby G.Gershwina, S.Joplina, B.Martinů, aj. Dále je třeba zmínit Kocourkovský Kabaret z Kufru, což je humorná scénická koláž z písní a textů 20-30. let minulého století (Kocourkovští učitelé, V+W+J, filmové písně) připravená ve spolupráci s režisérkou Magdalenou Švecovou a klavíristkou Jarmilou Čéškovou-Mrazíkovou. Q VOX také často a rád koncertuje s okouzlující zpěvačkou a známou cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou v programu sestaveném z lidových písní v úpravách moravského génia Leoše Janáčka a nově též s populárním kytaristou Lubomírem Brabcem.

Své první profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšel titul Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. V roce 2004 následovalo CD Janáček-Křížkovský Choirs a v roce 2006 publikem vděčně přijatý titul Spirituals and Songs. Toto album pokřtil při koncertě na jaře 2007 jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl, se kterým soubor plánuje další spolupráci.

Soubor Q VOX funguje od svého počátku ve stejném složení: Petr Julíček, Tomáš Badura, Tomáš Krejčí; s jedinou změnou na postu basisty, kde zakládajícího Martina Šujana na podzim nahradil 2002 Aleš Procházka. Q VOX pravidelně koncertuje na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů v celé České republice, v zahraničí zatím vystoupil v Polsku, Francii, Německu, Estonsku a Izraeli.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.