KULTURA

Mužský vokální soubor Q VOX

8. prosince 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Mužský vokální soubor Q VOX Šumperk - Umělecký soubor Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy Janáčkovy akademie músických umění (JAMU) v Brně a Akademie músických umění (AMU) v Praze.
Působnost členů tohoto souboru v oblasti umělecké je velmi široká (sólová koncertní činnost, účinkování v operních představeních, dirigentská činnost, tvorba hudebních aranžmá, pedagogická práce, aj.). Těleso je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem ojedinělým, svou repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje představu moderního souboru 21. století a přivádí do koncertních síní nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika, včetně mladé generace. Repertoár zahrnuje skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20. století, tvorbu soudobých autorů (psanou mnohdy přímo pro Q VOX.), umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely a také úpravy písní ze zlatého fondu popmusic.

Q VOX také často a rád koncertuje s okouzlující zpěvačkou a známou cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou v programu sestaveném z lidových písní v úpravách moravského génia Leoše Janáčka a nově též s populárním kytaristou Lubomírem Brabcem. Své první profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšel titul Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. V roce 2004 následovalo CD Janáček-Křížkovský Choirs a v roce 2006 publikem vděčně přijatý titul Spirituals and Songs. Toto album pokřtil při koncertě na jaře 2007 jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl, se kterým soubor plánuje další spolupráci.
 

Soubor Q VOX funguje od svého počátku ve stejném složení: Petr Julíček, Tomáš Badura, Tomáš Krejčí; s jedinou změnou na postu basisty, kde zakládajícího Martina Šujana na podzim 2002 nahradil  Aleš Procházka. Q VOX pravidelně koncertuje na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů v celé České republice, v zahraničí zatím vystoupil v Polsku, Francii, Německu, Estonsku a Izraeli.

Pro své koncerty v rámci cyklu Klasika Viva si Q VOX připravil skladby A. V. Michny, O. di Lassa, T. L. da Voctorii, L. Janáčka, O. Halmy a dalších. Určitě nebudou chybět ukázky spirituálů a samozřejmě se můžeme těšit na vánoční koledy a písně z celého světa.

Koncerty Klasika VIva se konají v úterý 14.12.2010 od 19 h v klášterním kostele v Šumperku, ve středu 15.12.2010 od 19 h v Kapli v Jeseníku a ve čtvrtek 16.12.2010 od 17 h v kulturním domě v Loučné nad Desnou.

Q VOX
  • Petr Julíček - tenor
  • Tomáš Badura - tenor/baryton
  • Tomáš Krejčí - baryton, umělecký vedoucí
  • Aleš Procházka - bas

Umělecký soubor Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy Janáčkovy akademie músických umění (JAMU) v Brně a Akademie músických umění (AMU) v Praze. Působnost členů tohoto souboru v oblasti umělecké je velmi široká (sólová koncertní činnost, účinkování v operních představeních, dirigentská činnost, tvorba hudebních aranžmá, pedagogická práce, aj.). Těleso je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem ojedinělým, svou repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje představu moderního souboru 21. století a přivádí do koncertních síní nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika včetně mladé generace. Repertoár zahrnuje skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20. století, tvorbu soudobých autorů (psanou mnohdy přímo pro Q VOX.), umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely a také úpravy písní ze zlatého fondu popmusic.

Z projektů rozhodně stojí za zmínku Filharmonický Q VOX, kde ansámbl spolupracuje s dirigentem Milošem Machkem a našimi předními symfonickými orchestry v programu sestaveném z amerických gospelů, hudby G.Gershwina, S.Joplina, B.Martinů, aj. Dále je třeba zmínit Kocourkovský Kabaret z Kufru, což je humorná scénická koláž z písní a textů 20-30. let minulého století (Kocourkovští učitelé, V+W+J, filmové písně) připravená ve spolupráci s režisérkou Magdalenou Švecovou a klavíristkou Jarmilou Čéškovou-Mrazíkovou. Q VOX také často a rád koncertuje s okouzlující zpěvačkou a známou cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou v programu sestaveném z lidových písní v úpravách moravského génia Leoše Janáčka a nově též s populárním kytaristou Lubomírem Brabcem.

Své první profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšel titul Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. V roce 2004 následovalo CD Janáček-Křížkovský Choirs a v roce 2006 publikem vděčně přijatý titul Spirituals and Songs. Toto album pokřtil při koncertě na jaře 2007 jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl, se kterým soubor plánuje další spolupráci.

Soubor Q VOX funguje od svého počátku ve stejném složení: Petr Julíček, Tomáš Badura, Tomáš Krejčí; s jedinou změnou na postu basisty, kde zakládajícího Martina Šujana na podzim nahradil 2002 Aleš Procházka. Q VOX pravidelně koncertuje na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů v celé České republice, v zahraničí zatím vystoupil v Polsku, Francii, Německu, Estonsku a Izraeli.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.